Bir Zuckerberg Örneği Daha! Bu Kez İngiltere’den ve Henüz 26 Yaşında 63 Milyon Dolarlık Servetin Sahibi

Okulda yaptığı haylazlığın sonucu olarak zengin olan Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’e arkadaş geldi: Jack Cator 2005'te 16 yaşındayken İngiltere'nin doğusunda Norfolk'taki okulunun bilgisayar ağında öğrencilerin müzik ve oyun sitelere erişiminin...

Bir Zuckerberg Örneği Daha! Bu Kez İngiltere’den ve Henüz 26 Yaşında 63 Milyon Dolarlık Servetin Sahibi (20 Mayıs 2015)

Okulda yaptığı haylazlığın sonucu olarak zengin olan Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’e arkadaş geldi: Jack Cator

2005'te 16 yaşındayken İngiltere'nin doğusunda Norfolk'taki okulunun bilgisayar ağında öğrencilerin müzik ve oyun sitelere erişiminin engellemesine kızan Cator, sistemi 'hack'lemeye karar vermiş.

BBC’den Peter Shadbolt’un haberine göre, Cator okulun sistemini 'bypass' etmek için sanal özel ağlar (VPN olarak da bilinen Virtual Private Networks) kullanmış, ancak bu kez de o zamanki sanal ağların kalitesinden memnun kalmamış.

Böylece bir gün oturma odasındaki kanepeye oturup birkaç saat içinde kendi sanal ağını kurmuş.

Bu ağa da 'Hide My Ass', yani hem 'Arkamı Ört' hem de 'Eşeğimi Sakla' anlamına gelen çift anlamlı muzip bir isim vermiş.

On yıl sonra kurduğu bu işi satan Jack Cator, bugün 26 yaşında 40 milyon sterlinlik (yaklaşık 63 milyon dolar) bir servetin sahibi oldu.

Baş harfleriyle HMA olarak anılan şirketi, küresel yazılım grubu AVG aldı.

İki milyondan fazla müşterisi olan şirketin yıllık geliri 17 milyon doları, kârı ise 3 milyon doları aşıyor.

Cator satmasına rağmen, şirketin genel müdürü olmaya da devam edecek.

Cator'ın sanal özel ağını nasıl bu düzeye getirdiğine gelince, genç işadamı özel ağını önce internet forumlarında tanıttığını anlatıyor.

Ardından, kendi ağı üzerinden başka web sitelerinden alışveriş eden olduğunda o web sitesinden komisyon almaya başlıyor.

Bir ay içinde tüm dünyadan binlerce kullanıcısı olan HMA'nın yıllık geliri 23 bin 500 dolara ulaşmış.

Jack Cator, "ağın bu kadar hızla yayılmasına çok şaşırdım. Başlangıçta bir iş planı bile yapmamıştım" diyor.

Cator daha sonra üniversitede bilgisayar okumaya başladı, ancak tüm vaktini şirketine ayırmak için 2009'da okuldan ayrıldı.

E-mail ile Ukrayna ve Sırbistan'dan yüzünü bile görmediği insanları işe alan Cator, şirket büyüdükçe Londra'da bir de büro açtı.

Bugün HMA'nın yaklaşık 100 çalışanı var ve şirket her yıl büyümeye devam ediyor.

Cator, bunu kısmen sanal ağa verdiği esprili isme de bağlıyor.

ZUCKERBERG DE, SEVGİLİSİNİN TERK ETMESİNE KIZIP, ÜNİVERSİTENİN VERİ TABANINI HACK’LEYEREK FACEBOOK’U KURMUŞTU

Facebook’un, 2004 yılında Amerika’da Harvard Üniversitesi’nde okuyan Mark Zuckerberg adındaki bilgisayar programı yazılımı meraklısı bir gencin, sevgilisi tarafından terk edildiği gün girdiği bunalım sonucu kurduğu “facemash.com” ile başladığını sanırım çoğu kişi duymuştur.

Mark Elliot Zuckerberg, diş hekimi bir baba ve psikolog bir annenin tek çocuğu olarak 1984 yılında dünyaya gelmiştir. İlk programını 10 yaşındayken yazmıştır. Lisedeki başarılı notlarıyla Amerika’nın en saygın üniversitelerinden Harvard’a girmiştir.

Mark çok zeki olmasına karşın, bir o kadar da içine kapanık, utangaç “asosyal” bir gençtir! Daha okuldaki ilk yılında tanıştığı kız arkadaşı, “kod”layarak yaptığı sıkıcı konuşmalarından bunalınca Mark’ı terk eder. Mark da bunu hazmedemez. Hemen o gece bilgisayar başına geçip, önce bloğunda, bırakıp giden kız arkadaşı hakkında olur olmaz şeyler yazar. Sonra da ‘dikkat çekmek’ amacıyla çılgın bir site kurup, okuldaki kız öğrencileri fotoğrafları ile birlikte karşılaştırmalı olarak “hangisi daha güzel?” diye erkek öğrencilerin oylarına sunar.

“Facemash” adını verdiği site, görünürde bir ‘kadın düşmanlığı’ yaratmakla suçlansa da, öğrenciler arasında inanılmaz ilgi görmüştür. O kadar ki, Harvard’daki internete erişim sistemi bir gecede çökmüştür! Yapılan araştırmada, bu yaramaz çocuğun aynı zamanda öğrencilerin fotoğraflarını araklamak için, üniversitenin veri tabanını hack’lediği de ortaya çıkar. Disipline verilir ve 6 ay okuldan uzaklaştırma cezası alır. Bir daha da okula dönmez zaten.

FACEBOOK’UN ÇOK İLGİNÇ KURULUŞ ÖYKÜSÜ