Bir Yıl Önce Kaybolan Malezya Uçağını Pilotun Kasıtlı Olarak Düşürdüğü İddia Edildi

Deneyimli pilotlar ve uçuş güvenlik uzmanları uçağı pilotun bilerek ve isteyerek düşürdüğü savında birleşiyorlar Malezya Hava Yolları’na ait MH370 uçuş sefer sayılı Boeing 777 tipi yolcu uçağı, 8 Mart 2014 tarihinde Kuala Lumpu...

Bir Yıl Önce Kaybolan Malezya Uçağını Pilotun Kasıtlı Olarak Düşürdüğü İddia Edildi (3 Mart 2015)

Deneyimli pilotlar ve uçuş güvenlik uzmanları uçağı pilotun bilerek ve isteyerek düşürdüğü savında birleşiyorlar

Malezya Hava Yolları’na ait MH370 uçuş sefer sayılı Boeing 777 tipi yolcu uçağı, 8 Mart 2014 tarihinde Kuala Lumpur Uluslararası Havalimanı ile Pekin Başkent Uluslararası Havalimanı arasındaki seferi sırasında 239 yolcusuyla Hint Okyanusu üzerindeyken kaybolmuştu.

Kazanın birinci yıldönümünde, deneyimli pilotlar ve uçuş güvenlik uzmanları uçağı pilotun bilerek ve isteyerek düşürdüğünü iddia ediyorlar.

İngiltere'ye ait büyük bir havayolu şirketinde pilot olarak görev yapan Simon Hardy'ye göre, Malezya Hava Yolları uçağını pilot Zahari Ahmed Şah kasıtlı olarak düşürdü.

İngiliz Sunday Times gazetesinin haberine göre, İngiliz pilot Simon Hardy 239 yolcu ve mürettebatla radarda kaybolan ve bir daha izine rastlanmayan "MH370" sefer sayılı uçağın, uçuş verilerini 6 ay boyunca kendi geliştirdiği matematiksel bir teknikle inceledi.

Simon Hardy'nin iddiasına göre, Malezya Hava Yolları uçağı pilotu Zahari Ahmed Şah tarafından kasıtlı olarak düşürüldü. İngiliz pilot Hardy, sır uçağın şimdiye kadar izine rastlanmamasının ise, yanlış yerde aranmasına bağladı.

İngiliz pilot Simon Hardy'ye göre, pilot Zahari Ahmed Şah doğup büyüdüğü ada olan Penang'ın üzerinde seyir halindeyken uçağı düşürdü.

Boeing 777 tipi uçağın radardan kaybolmasının nedenini düşmeden önce tam 8 defa Malezya ile Tayland arasında mekik dokumaya bağlayan Simon Hardy, "Böyle bir duruma daha önce hiç şahit olmamıştım. Ama kontrol kulelerinin afallaması için çok iyi bir metod" dedi.

Uçağın Malezya ve Tayland arasında 8 defa mekik dokuduktan sonra son uçuşunu kesin bir U dönüşle Penang Adası üzerinden yaptığını belirten İngiliz pilot Hardy, sonrasında "MH370" sefer sayılı uçağın okyanusa düştüğünü söyledi.

Pilot Simon Hardy bu teorisini güçlendirmek için Zahari Ahmed Şah'ın özel yaşamına da bakıyor. 33 yıl aktif pilotluk yapan Zahari Ahmed Şah, 18 bin 365 saat uçuş yaptı.

Bu kadar deneyimli bir pilotun hata yaparak uçağı düşürmesine şans tanınmıyor. Zahari Ahmet Şah 18 bin saatten fazla uçuş yapmasına rağmen evine bir uçuş kabini kurmuş ve boş zamanlarında burada pratik yapmış.

Hardy'nin bu teorisini destekleyenler arasında İngiltere'nin en önemli uçuş güvenliği uzmanlarından David Learmount da bulunuyor. Learmount, uçağı aramaya devam eden Avustralyalı uzmanların bu teoriyi "akılcı" bularak Simon Hardy ile bağlantıya geçtiğini söyledi.

“PİLOT ‘BİLİNÇLİ OLARAK’ UÇAĞIN ROTASINI ANTARTİKA’YA ÇEVİRDİ”

National Geographic Kanalı’nın hazırladığı yeni bir belgeselde, 8 Mart 2014’te Kuala Lumpur- Pekin seferini yaparken ortadan kaybolan Malezya Havayolları’na ait MH370 sefersayılı yolcu uçağının rotasının büyük ihtimalle “bilinçli olarak” Antarktika’ya çevrildiği iddia edildi.

Amerikan Ulusal Ulaşım Güvenliği Kurulu (NTSB) üyesi ve dünyanın önde gelen uçak kazası uzmanlarından Malcolm Brenner, belgesel için yaptığı açıklamada MH370’in son telsiz bağlantısından sonra; ilk önce sola, ardından Batı’ya, daha sonra da Güney’e, yani Antarktika Kıtası’na doğru döndüğünü tespit ettiklerini açıkladı.

 

“Rota Değişikliği Kokpitteki Biri Tarafından Yapıldı”

Brenner bu rota değişikliklerinin kokpitteki biri tarafından bilinçli olarak yapıldığına inandıklarını belirtti.

Bu ay yayınlanacak olan belgeselde, kayıp uçakla ilgili gizemi çözmeyi amaçlayan Brenner, “Bu kaza insanların havayolu ulaşımına 40 yıllık kariyerimde rastlamadığım düzeyde bir ilgi göstermesine neden oldu” dedi.

Bütün bu iddiaları, Amerikan haber kanalı ABC News’in havacılık analisti John Nance de destekliyor. Nance, ‘tüm veriler bir araya toplandığında, bunun bir intihar ve cinayet girişimi olduğu kuşkusu ağır basıyor’ diyor.