Avrupa’nın Ortasındaki Cennet: Hallstatt

  Hallstatt, Avusturya’da Salzkammergut Göller Bölgesi’nde dünyadaki en güzel doğal manzaralardan birine sahip çok şirin bir kasaba Avusturya’nın Salzburg ve Graz şehirleri arasında konumlanan Hallstatt nefes kesen manzarasıyla Avrupa’nı...

Avrupa’nın Ortasındaki Cennet: Hallstatt (3 Mart 2015)

 

Hallstatt, Avusturya’da Salzkammergut Göller Bölgesi’nde dünyadaki en güzel doğal manzaralardan birine sahip çok şirin bir kasaba

Avusturya’nın Salzburg ve Graz şehirleri arasında konumlanan Hallstatt nefes kesen manzarasıyla Avrupa’nın en eski yerleşim yerlerindendir. Hallstätter gölü kıyısındadır.

Hallstatt doğal güzelliği yanı sıra 7000 yıla varan geçmişi ile de tarihi yönü olan bir kasaba. UNESCO Dünya Miras Alanı içinde yer alıyor.

Hallstatt, tarih öncesi çağlardan kalma tuz üretimi ile bilinir ve buna Hallstatt kültürü adı verilmektedir. Dünya tarihinin en eski tuz madeni burada yer almaktadır. Şu anda da turistik amaçlı hizmet veren tuz madeni ve kasabanın kendi tarihini anlatan müzesi var. 1997 yılında UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesine alınan Hallstatt, sessiz sakin doğayla iç içe ve dinlenmek için ideal bir yer.

Avusturya sınırları içinde yer alan bu şirin ötesi köy aynı zamanda dünyanın bilinen en popüler tuz kaynaklarından da biriymiş. Günümüzde ise ekonomik gelirinin çok büyük çoğunluğunu elbette ki turizmden elde ediyor.

Hallstatt’ın en güzel zamanlarının Mayıs ve Ekim aylarında olduğu söyleniyor.

Hallstätter gölünün güney-batı kıyısında yer alan kasaba, Salzkammergut coğrafi bölgesinde olup, Salzburg ve Graz ulusal karayolu bağlantısındadır. Ayrıca Viyana’dan trenle de ulaşılabiliyor.

Çinliler Hallstatt’ı da Kopyaladı!

2 Haziran 2012 tarihinde, Çin'in madencilik şirketi Minmetals Corporation'ın Çin'in Guangdong eyaletinde Huizhou'da tüm köyün tam ölçekli bir kopyasını inşaa ettiği bildirmiştir.