Bir İnternet Efsanesinin Daha Sonuna Gelindi: MSN Kullanıcılarına Veda Etmeye Hazırlanıyor

Microsoft’un eski adıyla MSN Messenger yeni adıyla Windows Live Messenger anlık mesajlaşma sistemini kapatmaya hazırlandığı öğrenildi. ‘Haydi MSN’e geçelim!’ çağrısı artık bundan sonra  yerini ‘Haydi Skype’a geçelim!’e bırakacak. Microsoft’un uzun yıllardır y...

Bir İnternet Efsanesinin Daha Sonuna Gelindi: MSN Kullanıcılarına Veda Etmeye Hazırlanıyor (7 Kasım 2012)

Microsoft’un eski adıyla MSN Messenger yeni adıyla Windows Live Messenger anlık mesajlaşma sistemini kapatmaya hazırlandığı öğrenildi. ‘Haydi MSN’e geçelim!’ çağrısı artık bundan sonra  yerini ‘Haydi Skype’a geçelim!’e bırakacak.

Microsoft’un uzun yıllardır yaygın olarak kullanılan anlık mesajlaşma yazılımı MSN Messenger ya da yeni adıyla Windows Live Messenger için yolun sonu gözüktü.

Uzun zamandır söylenti olarak konuşulan haber, Microsoft’un Skype blogunda resmiyet kazanmış oldu.  Tony Bates tarafından yapılan açıklamaya göre, 2013 yılının ilk çeyreğinde Windows Live Messenger kapanacak. Windows Live Messenger hizmetinin kapanmayacağı tek ülke ise Çin olacak.

Messenger’ın yerine Skype kullanımına alıştırma başlangıcı olarak Skype 6.0 sürümündeki Hotmail hesabıyla oturum açabilme özelliği olarak görülüyor. Yavaş yavaş kullanıcılar Live Messenger yerine Skype üzerinden oturumlarını açıyorlardı.

Yaklaşık 12 yıllık geçmişi bulunan MSN Messenger’ın kapatılıyor olması pek çok internet kullanıcısını üzecek gibi görünüyor. Uzun yıllar MSN Messenger’ı kullananlar, Live Messenger ilk çıktığında da zor benimsemişlerdi.  Oldukça alışılmış ve basit bir arayüzü olan MSN Messenger, Windows Live Messenger ile biraz daha karmaşık bir hale gelmişti.

Facebook’da anlık sohbetin çıkması ve akıllı telefonlarda Whats App gibi uygulamaların artmasından sonra Live Messenger kullanımı her geçen gün daha azalsa da,  yine de halen azımsanmayacak bir kitle Live Messenger’ı anlık mesajlaşma için kullanıyor. Bu kullanıcıların Skype’a geçiş ve alışmalarının nasıl bir süreç olacağını yaşayıp göreceğiz.