Bir Çevre Zaferi Daha! Gerze Termik Santrali’ne Durdurma Kararı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ”Gerze Enerji Santrali” projesine ait ÇED sürecini, santral kurulmak istenen yerin bir kısmının orman alanı olması nedeniyle durdurdu. AA’nın haberine göre, Sinop’un Gerze ilçesi Yaykıl köyünde Anadolu Termik Santralleri AŞ tarafından ithal ...

Bir Çevre Zaferi Daha! Gerze Termik Santrali’ne Durdurma Kararı (29 Ağustos 2013)

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ”Gerze Enerji Santrali” projesine ait ÇED sürecini, santral kurulmak istenen yerin bir kısmının orman alanı olması nedeniyle durdurdu.

AA’nın haberine göre, Sinop’un Gerze ilçesi Yaykıl köyünde Anadolu Termik Santralleri AŞ tarafından ithal kömüre dayalı kurulması planlanan ”Gerze Enerji Santrali Projesi” hakkında hazırlanan ÇED sürecinin durdurulduğu haberi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri tarafından paylaşıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na 19 Aralık 2011′de sunulan ÇED raporunun ardından ÇED sürecinin tamamlanması ve nihai kararın verilmesi için bir hafta sürecek ve pazartesi günü sonlanacak bir toplantı başlamıştı. Geçtiğimiz günlerde gelen haberlerde, Sinop İl Orman ve Sinop Devlet Su İşleri Müdürlükleri’nin projenin reddi için oy kullanmaya karar verdikleri iddia edilmişti.

Toplantıda, İnceleme Değerlendirme Komisyonu üyesi Orman Genel Müdürlüğü’nce ”termik santral kurulmak istenen yerin hemen yakınında ormanlık alanların bulunduğu, hatta santralin bir kısmının orman alanında olduğu, bilimsel araştırmalarla termik santralden açığa çıkacak baca gazı emisyonlarının rüzgarsız ortamda 10 kilometre mesafeyi olumsuz etkilediğinin ortaya konulduğu” belirtildi.

Durdurma nedenleri arasında, santralin 25 kilometre uzaktaki ”Tabiatı Koruma Alanı” olan Sarıkum Göleti’ni etkileyeceği, projenin ormanlar ve ormancılık çalışmaları açısından olumsuzluğa neden olacağı görüşü de bulunuyor.

Henüz resmi bir açıklama yapılmamış olsa da, Gerze’de kurulmak istenen kömürlü termik santral projesinin iptal edildiği sanılıyor. Yeşil Gerze Çevre Platformunun “iptal edildi” notuyla duyurduğu haber, esasında Sinop İl Orman Müdürlüğü’nün görüşü olsa bile bu, geçtiğimiz günlerde alternatif medyaya yansıyan iddiaları destekler nitelikte.

Bu akşam saat; 20.00’da YEGEP bürosu önünde buluşup, Yaykıl köyünde kutlama yapılacak.

Gerze Halkı  4 Yıldır Mücadele Veriyordu

Gerze halkı son dört yıldır Anadolu Grubu’nun kurmak istediği termik santrale karşı mücadele ediyor. Bölge halkı geçtiğimiz yıl bu mücadeleyi sürekli nöbet tutulan bir direnişe dönüştürmüş ve şirketin iş makinelerinin bölgeye girmesini engellemişti. Termik santrali protesto için 17 Nisan 2012 de Gerze’den Ankara’ya bir yürüyüş düzenlenmişti.

Greenpeace’in Eylül 2011’den beri Gerze’de kurulmak istenen termik santrale karşı yürüttüğü kampanyaya, 80 bine yakın kişi imzalarıyla destek vermişti.

Kaz Dağları’na Yapılmak İstenilen Termik Santral de Durdurulmuştu

Kaz Dağları’na yapılmak istenen termik santral projesi de 8 Ağustos 2013 tarihinde mahkeme kararıyla durdurulmuştu. Santral tarımı, doğal yapıyı bozacağı ve antik Priapos kentine yakınlığı gerekçesiyle tepki çekiyordu.

Çanakkale Biga’ya bağlı Karabiga beldesinde yapılmak istenen termik santral, mahkeme tarafından durduruldu. Çanakkale İdare Mahkemesi, Kaz Dağları silsilesine ve Priapos antik kentinin yanına yapılmak istenen termik santralin tarım arazilerine, insan yaşamına, yerleşim yerlerine zararı olacağı gerekçesiyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca verilen ÇED olumlu kararını oybirliğiyle geçersiz kıldı.