Anadolu Yaşam Hakkını Savunuyor

İstanbul’dan Soma’ya, Kaz Dağları’ndan Trabzon’a, Toroslar’dan Güneydoğu’ya Anadolu insanı toprağını, ağacını, suyunu, havasını kısacası yaşam hakkını savunuyor HES’ler, termik santraller, çimento fabrikaları, madenler, siyan&u...

Anadolu Yaşam Hakkını Savunuyor (10 Kasım 2014)

İstanbul’dan Soma’ya, Kaz Dağları’ndan Trabzon’a, Toroslar’dan Güneydoğu’ya Anadolu insanı toprağını, ağacını, suyunu, havasını kısacası yaşam hakkını savunuyor

HES’ler, termik santraller, çimento fabrikaları, madenler, siyanür…

KARADENİZ

Doğa ve yaşam alanlarının yok edilmesine karşı bu kez Trabzon’da binlerce kişinin katıldığı bir yürüyüş yapıldı. Karadeniz’de doğa katliamına karşı farklı il ve ilçelerde verilen mücadeleler Trabzon’da yapılan yürüyüşte birleşti. Derelerin Kardeşliği Platformu’nun çağrısıyla gerçekleştirilen yürüyüşe gencinden yaşlısına, kadınından erkeğine her kesimden yurttaşlar katıldılar.

EGE

Manisa'nın Soma ilçesi, Yırca Mahallesi'nde önceki gün sabaha doğru, Danıştay’ın yürütmeyi durdurma kararına karşın, termik santral yapımı için köylüler darp edilerek, üzerinde zeytinleriyle kesilen 6 bin ağacın yerine yenileri dikiliyor.

 

'ZEYTİNLİKLERDE TERMİK SANTRAL YAPILAMAZ'

Bu arada, Danıştay 6'ncı Dairesi'nin, Manisa'nın Soma İlçesi Yırca Mahallesi'nde, kurulmak istenen termik santralle ilgili acele kamulaştırmanın yürütmesini durdurmasıyla ilgili oy birliğiyle aldığı gerekçeli karar taraflara ulaştırıldı.

Danıştay aldığı bu kararla itiraz yolunu da kapatırken, Greenpece ve köylülerin avukatı Deniz Bayram, "Görülmektedir ki oybirliği ile alınan kararın gerekçesinin anlamı, 'zeytinliklerde termik santral yapılamaz' dedi.

Kolin'in Yırca'daki şantiyesinde güvenlik görevlileri ve işçilerin işine son verildi

6 bin zeytin ağacının iş makineleriyle kesilmesinin ardından Danıştay’ın yürütmeyi durdurma kararı vermesi, termik santrali yapacak olan Kolin firmasının şantiyesini de karıştırdı.

DHA’dan Taylan Yıldırım’ın haberine göre, 50’si özel güvenlik görevlisi yaklaşık 100 kişinin işten çıkarılmasının ardından, çalışanlar duruma tepki gösterdi. Şantiye ve güvenlik amirlerinin şantiye binasından ayrılmasına çalışanlar izin vermedi. Bir güvenlik görevlisi, "Bizi kandırdılar. Bize iş garantisi, emeklilik garantisi verdiler. Bizler de buraya gelip köylülerle kavga ettik. Kullanıldık. Şimdi hakkımızı alıncaya kadar buradayız" dedi.

İSTANBUL

İstanbul’un Üsküdar ilçesi sınırları içerisinde bulunan Validebağ Korusu’na yapılmak istenilen inşaata karşı da mücadele sürüyor. 

Hazır beton araçlarına engel olmak isteyen kadınlar biber gazıyla etkisiz hale getirilerek bugün inşaat alanına ilk beton döküldü.

Haberin yayına hazırlandığı akşam saatlerinde, bölgede grupların bekleyişi, polis müdahalesi ve gerginlik sürüyordu.