Dünyanın en büyük 4 bankası dijital para geliştirecek

Dünyanın en büyük 4 bankası yeni bir dijital para geliştirmek için işbirliği yapma kararı aldılar. Financial Times'ın haberine göre, İsviçre'nin en büyük bankası UBS'in başını çektiği yeni dijital para geliştirilmesi plan...

Dünyanın en büyük 4 bankası dijital para geliştirecek (24 Ağustos 2016)

Dünyanın en büyük 4 bankası yeni bir dijital para geliştirmek için işbirliği yapma kararı aldılar.

Financial Times'ın haberine göre, İsviçre'nin en büyük bankası UBS'in başını çektiği yeni dijital para geliştirilmesi planında Deutsche Bank, Santander ve Bank of New York Mellon yer alıyor.

Bu 4 banka, geliştirilecek yeni para birimini 2018 başlarında ticari kullanıma sunmayı hedefliyorlar.

UBS’in yaklaşık bir yılda geliştirdiği Utility Settlement Coin (USC) adı verilen blockchain tabanlı “para birimi”, bankalarla birlikte, aracı şirket ICAP tarafından da destekleniyor. ICAP’in para biriminin merkez bankaları tarafından kabul görmesi konusunda etkin rol oynaması bekleniyor.

Clearmatics Technologies iş birliğiyle geliştirilen USC, düşünülenin aksine tam anlamıyla bir para birimi ya da Bitcoin gibi merkez bankalarını tamamen devre dışı bırakan bir sistem değil. Dolar, euro ve merkez bankaları tarafından onaylanan diğer para birimlerinin dijital nakit karşılığı şeklinde kurgulanan, blockchain tabanlı USC’in üçüncü parti onay gerektiren bankalararası işlemlerde kolaylık sağlaması ve yıllık 80 milyar dolara varan bir tasarruf sağlaması planlanıyor.

UBS’in açıklamasından USC’in resmi para birimlerine dönüştürülebilir, karşılık geldiği para biriminde harcanabilir bir varlık olduğu ve merkez bankalarınca desteklendiği anlaşılıyor.

Dijital para birimlerinin potansiyel faydaları Fed, BOE ve Kanada MB tarafından da inceleniyor. Ancak güvenlik ve bankacılık sektörünün istikrarı açısından endişeler var.

Bitcoin esin kaynağı oldu

Sadece internet ortamında varolan, hiçbir merkezi otoriteye, devlete ya da kuruma bağlı olmayan, sanal bir para birimi Bitcoin’in gördüğü ilgi ve sistemin hızla büyümesi üzerine dünya devi alternatif oluşturmak üzere harekete geçtiler.

Bitcoin nedir?

Bitcoin ile tıpkı gerçek parayla olduğu gibi harcama ya da 'döviz işlemi' yapılabiliyor.

Sistem 2008 yılında kurulduğunda 21 milyon Bitcoin ile sınırlı olarak açılmış ve yeni Bitcoin’lerin dolaşıma girmesi de bilgisayar algoritmalarına bağlı hale getirilmişti.

Yeni Bitcoin’lerin dolaşıma girebilmesi için 16 haneli bir şifreyi çözmek gerekiyor. Şifreyi çözen kişi 25 adet Bitcoin'in de sahibi oluyor.

Bu şifre çözme işlemine ise 'madencilik' deniyor.

Sanal ortamda Bitcoin çıkarmak isteyen kişiler, çok yüksek performanslı 'madenci' olarak adlandırılan bilgisayarlara yatırım yapıyor ve hızla şifreleri çözüp yeni Bitcoin kazanmaya odaklanıyorlar.

'Madencilerin' çıkardığı Bitcoin’ler ise sanal ortamda dolaşıma giriyor ve ödeme aracı olarak da kullanılabiliyor.

Kuruluşundan bu yana Bitcoin'e yöneltilen en büyük eleştiri, arkasında hiçbir kurum ya da otoritenin bulunmaması nedeniyle, kara para aklama ya da şaibeli para transferleri için ideal bir ödeme aracına dönüştüğü.