Bazı ‘Arkadaşlık Günü Videoları’ Yine Skandala Dönüştü

‘Hayır Facebook hayır, sen hiç halden anlamıyorsun. Eski çamlar bardak oldu, o köprülerin altından çok sular aktı’ Henüz insanları tanıyan, duygu ve düşüncelerini anlayan bir algoritma geliştirilemediği için Facebook’un...

Bazı ‘Arkadaşlık Günü Videoları’ Yine Skandala Dönüştü (7 Şubat 2016)

‘Hayır Facebook hayır, sen hiç halden anlamıyorsun. Eski çamlar bardak oldu, o köprülerin altından çok sular aktı’

Henüz insanları tanıyan, duygu ve düşüncelerini anlayan bir algoritma geliştirilemediği için Facebook’un kullanıcılarına jest olarak sunduğu yeni uygulamada, anımsanmak istemeyen kişi ya da olayların yinelenmesiyle yine istenmeyen sorunlar yaşandı.

Facebook’un, kuruluşunun 12’nci yıldönümü dolayısıyla yayımlamaya başladığı “Arkadaşlık Günü” videoları büyük ilgi gördü ancak rastgele seçilen fotoğraflardan oluşan videolar bazı kullanıcıları hayal kırıklığına uğrattı.

Bunun nedeni videolarda, ölmüş yakınlar, eski sevgililer ve artık konuşulmayan arkadaşların fotoğraflarına ya da insanın artık hatırlamak istemediği anlarına yer verilmesi.

Bu durum, yüz milyonlarca kullanıcısı olan sitenin fotoğrafları bir algoritma kullanarak seçmesinden kaynaklanıyor.

İngiliz Daily Telegraph gazetesinin haberinde bu durum şöyle açıklanıyor:

“Çoğumuzun Facebook hesaplarında selfie’leri var. Bazılarımızın eski sevgilerimizin ya da bizi çoktan silmiş, ölmüş ya da başka nedenlerle konuşmadığımız arkadaşlarımızın fotoğrafları var. Birlikte fotoğraf çektirdiğimiz ve Facebook’ta arkadaş olduğumuz bizi üzen kişiler var. Ya da irtibatımızın koptuğu ve aklımıza her geldiğinde suçluluk duyduğumuz arkadaşlar. Ama bunu bir algoritmanın anlamasına imkan yok. Bunun sonucu olarak güzel ve acı veren anılar yan yana geliyor.”

Facebook’un yine aynı yöntemle, kullanıcılara “günaydın” dediği ya da iyi dileklerini ilettiği mesajlarda da benzer sorunlar yaşanmıştı.

Daily Telegraph’ın yer verdiği mesajlardan birinde Sarah-Janes Collins adlı bir kullanıcı Facebook’un ‘Günaydın Sarah-Jones” mesajının altında “Facebook üzerime çok düştüğü için terk ettiğim çocuk gibi. Bu çok rahatsız edici Facebook. Lütfen o çocuğa benzeme” diye yazmış.

'Lisede terk ettiğim çocuk gibi'

Caroline Dyer "adlı başka bir kullanıcı da “Caroline sana ve bizimle paylaştığın anılara değer veriyoruz. Yedi yıl önceki paylaşımına dönüp bakmak istersin diye düşündük” diyen Facebook’a kinayeli bir şekilde teşekkür ediyor.

Yedi yıl önce paylaşılan fotoğrafın Dyer’ın eski sevgilisi olduğu anlaşılıyor. Dyer, fotoğrafın altında “İşte, bir ara sevgili olduğunuz, hoş ama artık başkasıyla evli bir adam” diyor.

Nico Fargione adlı bir kullanıcı dört yıl önce paylaştığı waffle fotoğrafı için Facebook’a ‘Muhteşem anılar için teşekkürler Facebook” diye karşılık veriyor.

작은 소녀 adlı bir kullanıcı ise, dört yıl önce dişlerinde tel varken çekilen fotoğrafı hatırlatan Facebook’a “Hayır Facebook, anılarıma değer vermiyorsun. Bu yüzü unutmak istiyorum. Lütfen çirkin fotoğrafları geri getirmekten vazgeç” diye sitem ediyor.

BBC Türkçe