Başbakan “Milli İçkimiz Ayrandır” Dedi, Yine Sosyal Medyaya Malzeme Verdi!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Türkiye Yeşilay Cemiyeti tarafından Dünya Sağlık Örgütü işbirliğiyle düzenlenen Global Alkol Politikaları Sempozyumu’nun resmi açılışında yaptığı konuşmada söylediği “milli içkimiz ayrandır” sözü sosyal medyada yankı buldu...

Başbakan “Milli İçkimiz Ayrandır” Dedi, Yine Sosyal Medyaya Malzeme Verdi! (26 Nisan 2013)

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Türkiye Yeşilay Cemiyeti tarafından Dünya Sağlık Örgütü işbirliğiyle düzenlenen Global Alkol Politikaları Sempozyumu’nun resmi açılışında yaptığı konuşmada söylediği “milli içkimiz ayrandır” sözü sosyal medyada yankı buldu.

Başbakan’ın Twitter hesabından da alkolle ilgili görüşlerini belirtmesi Twitter’da ‘ayran’la ilgili esprilere neden oldu ve gündemin ilk sırasına oturdu. Başka bir deyişle de, bu hafta sonu gündemini yine büyük bir ustalıkla Başbakan belirledi!

Erdoğan Twitter hesabına şunları yazdı: “Tek parti döneminde alkol teşviki o kadar abartıldı ki; lokantalara afişler asıldı, alkolün faydaları anlatıldı. Ama toplumsal doku, devlet eliyle teşvik edilen alkol tüketimine karşı direnç gösterdi. Cumhuriyet’in ilk yıllarında bazı kitaplarda maalesef alkol milli içkimiz olarak lanse edildi. Hâlbuki bizim milli içkimiz ayrandır.”

GÜNCELLEME:

Başbakan Erdoğan’ın ‘milli içkimiz ayrandır’ açıklaması borsada da yankı buldu. Başbakan’ın açıklamasının ardından hareketlenen Pınar Süt hisselerinde yüzde 3’e ulaşan primler gerçekleşti.

Bunun üzerine Twitter kullanıcılarından şu şekilde tepkiler geldi:

Metin Uca ‏@MetinUca Değerli büyüğüm hakkı alilerinilz var efenim. Ayran can’dır gündem değiştirmede daha lezzetlisi yoktur:)

fatih aker ‏@mesutbahtiyar twitter viral piyasasında “ayran” kelimesini bu kadar yazdırmanın bedeli temiz 100.000 liraydı. başbakan adeta işimizi baltalıyor.

Tugce Tatari ‏@ttatari Ayran candır.. Bira sevmem.. Rakıya laf söyletmem.. Şalgamın hakkını yedirtmem..

vedat özdemiroğlu ‏@vedatozdemiro üç litre ayran içtim, yedi salkım üzüm yedim, kafam bi milyon…

Ece Temelkuran ‏@ETemelkuran Ama beyefendinin konuşmaları da ayran kafasıyla çekilmez ki!:)

ahmet hakan‏@ahmethc4m ayrancı değil, kahveciyiz elhamdülillah…

Ayça Şen‏@aycasenbaskan sizin büyük bir ayranınızım.

elif ılgaz‏@elifilgaz Ayran iyi uyutur 🙂

ömer şahin ‏@omer_sahinn “Milli Icki”miz konusunda mutabakat yok. Ayran, limonata, raki, kimiz, soda? Akil insanlar ne diyor?

Biliyor muydunuz ‏@bilio_muydunuz Basbakan Erdogan “Milli ickimiz Ayrandir, ayran için” dedi. Not: Ayran içmek güzel uyumanızı sağlar…

Menekşe Ataselim ‏@menekseAtaselim içkiler 2’ye ayrılır: alkollü ve alkolsüz. ayran alkolsüzdür. kafa yapmaz. oysa bu milletin kafaya ihtiyacı var. o yüzden milli içki rakıdır

Sefer Yüksel ‏@SeferYuksel Ben zaten Rakı’nın yanında su yerine Ayran içiyorum, ikisi çok iyi gidiyor:)

Ahmet Ümit ‏@baskomsernevzat Türklerin milli içkisi de ayran değil, at sütüyle yapılan kımızdır. İçine alkol de konuyor. Fena bir içki değil ama biraz at kokuyor.

fayntenks ‏@fayntenks başbakan’ın sözünden sonra nevizade’ye gidip ayran balık yaptım, şu an hastanedeyim. protein zehirlenmesssii messsiiii meeeesssiii. goooool.

Selim Çiprut ® ‏@SelimCiprut Elbette Milli içkimiz ‘Ayran’dır. İçip içip daha çok uyuyalım diye

Ayhan Ercan ‏@ayhanercan Oh be nihayet rahatladım akşam Ayran & Balık yapmaya gidebilirim 🙂

Ruhsuz TuzRuhu ‏@Neshe86 Ayran milli içkimiz ise abimin ağzına ayran sürmediğini hesaba katarsak abim milliyetçi değil. Vatan haini bi abim var nereyi aramalıyım?

Yonca ‏@yoncakayasahin Devlet Bahçeli’den  “sn Başbakan sizin milli içeceğiniz ayran olabilir ama bizimki kımız” atağı bekliyorum…

Tweet Derlemesi: MedyaTava