Banksy kimliğini açıklıyor

Dünyaca ünlü İngiliz grafiti sanatçısı Banksy, dünyanın çeşitli bölgelerindeki grafiti’lerinin yanı sıra 10 yılı aşkın süredir gizlemeyi başardığı kimliği ile de adından sıkça söz ettiriyor Son yılların en büy&uum...

Banksy kimliğini açıklıyor (7 Haziran 2016)

Dünyaca ünlü İngiliz grafiti sanatçısı Banksy, dünyanın çeşitli bölgelerindeki grafiti’lerinin yanı sıra 10 yılı aşkın süredir gizlemeyi başardığı kimliği ile de adından sıkça söz ettiriyor

Son yılların en büyük gizemlerinden biri olan sanatçının kimliği sonunda belli olabilir.

Zira yeni bir iddiaya göre, Banksy kimliğini açıklamaya hazırlanıyor.

Geçtiğimiz yıl İngiltere’nin güneyinde yer alan terk edilmiş tatil bölgesi Weston-super-Mare üzerine kurulan Dismaland, distopya parkını açan Banksy, South Bank Sky Arts Awards’ta görsel sanat dalında ödül alabilir. 

İngiliz medyasında yer alan haberlere göre, sanatçı ödül törenine katılmayı planlıyor. Başka bir deyişle törene katılan Banksy bu hamlesi ile en büyük sırrını kimliğini açıklayacak.

BANKSY’NİN SON SÜRPRİZİ: İLKOKULA DUVAR RESMİYLE TEŞEKKÜR

Gerçek kimliği bilinmeyen gizemli sokak sanatçısı Banksy son olarak da, öğrenci evlerinden birine kendi ismini veren Bristol’daki bir ilkokula, yeni duvar resmini hediye ederek teşekkür etti.

İngiltere’nin Bristol kentinde yarıyıl tatilinden dönen Brisyol Bridge Farm İlkokulu öğrencileri ve öğretmenleri, okullarının duvarında Banksy’nin son resmiyle karşılaştı. Independent gazetesine konuşan bir okul sözcüsü, okuldaki bir öğrenci evine Banksy’nin adını vermelerinin ardından ünlü sanatçının kendilerine sürpriz yaptığını ve resmi satmayı düşünmediklerini söyledi.

Öğretmenlerden Geoff Mason da duvar resmini ‘ilham ve ilgi uyandıran bir eser’ olarak tanımladı. Duvar resminde bir çocuk alev almış bir araba tekerleğini çevirirken görülüyor.

Banksy’nin ayrıca okula bıraktığı ve temizlikçinin bulduğu mektubunda da “Eğer beğenmezseniz üzerini boyayabilirsiniz. Af dilemek izin istemekten her zaman daha kolay” ifadelerini kullandığı belirtildi.

BANKSY NASIL BANKSY OLDU?

Banksy’nin eserleri ilk defa İngiltere’de ortaya çıktı.

Sosyal medyada viral olan ünü kulaktan kulağa yayılan sanatçının çizimleri zamanla başka ülkelerin duvarlarında da görüldü.

Banksy, grafiti sanatının muhalif yıldızı olarak büyük bir şöhret elde ederken duvarları süsleyen eserleri müzayede evlerinde yüzbinlerce dolara satıldı. Ancak kimliğini saklayan sanatçının bu duruma yönelik yanıtı gecikmedi.

Bir fenomene dönüşen sanatçı astronomik satışların ardından yaptığı bir grafiti’de kendine özgü üslubu ile şu mesaja yer verdi: “Siz aptalların bunları satın almanıza inanamıyorum.”