Banksy’den Steve Jobs’lu “Mülteci Mesajı”

  Dünyaca ünlü grafiti sanatçısı Banksy: ''Steve Jobs da Suriyeli bir göçmenin oğluydu. Mültecilere bir şans verin!'' Suriyeli bir sığınmacığının oğlu: Steve Jobs… Dünyaca ünlü İngiliz grafiti sanatç...

Banksy’den Steve Jobs’lu “Mülteci Mesajı” (13 Aralık 2015)

 

Dünyaca ünlü grafiti sanatçısı Banksy: ''Steve Jobs da Suriyeli bir göçmenin oğluydu. Mültecilere bir şans verin!''

Suriyeli bir sığınmacığının oğlu: Steve Jobs… Dünyaca ünlü İngiliz grafiti sanatçısı Banksy, Suriye'deki iç savaştan kaçarak Avrupa'ya sığınan mültecilerin kaldığı Calais kampına yaptığı Apple'ın kurucusu Steve Jobs çizimini sitesinden bu başlıkla paylaştı.

İngiliz grafiti sanatçısı Banksy, Suriyeli sığınmacıların Fransa ve İngiltere arasında sıkıştığı Manş Denizi kıyısındaki Calais kampına Apple'ın kurucusu Steve Jobs'ı çizdi.

İngiliz grafiti sanatçısı Banksy, yeni yapıtında, Avrupa’da sığınmacılara karşı takınılan olumsuz tavırlara eleştirel bir yaklaşımla dikkat çekti.

Fransa’nın Calais kenti dolaylarındaki Cangıl adı verilen sığınmacı kampının duvarına sprey boyayla bir resim yapan Banksy, Apple bilgisayarlarının yaratıcılarından Steve Jobs’un Suriyeli bir göçmenin oğlu olduğunu vurguladı.

'Suriyeli bir sığınmacının çocuğu: Steve Jobs'

Suriyeli sığınmacı ve mültecilerin imkân verilmesi halinde neler başarabileceğini göstermek isteyen Banksy'nin Calais kampındaki çiziminden fotoğrafları Channel 4 News spikeri Krishnan Guru-Murthy sosyal medyadan şu notla duyurdu.

''Genellikle göçün bir ülkenin kaynaklarını boşaltan bir hortum olduğuna inandırılıyoruz. Steve Jobs da bir göçmenin çocuğuydu. Apple bugün dünyanın en kârlı şirketi, her yıl 7 milyar dolar vergi ödüyor. Steve Jobs varsa, genç bir Humusluyu ülkelerine kabul ettikleri için var.''

Bilindiği gibi, 2011 yılında hayatını kaybeden bilgisayar endüstrisinin önderlerinden Steve Jobs’un babası Abdulfattah John Jandaki, Suriye’nin Humus kentinden ABD’ye göç etmiş bir politik sığınmacıydı.

Steve Jobs'ın babası 20'li yaşlarının başında Suriye'den New York'a göç etti. Jobs, henüz bebekken evlatlık verildiği Paul ve Clara Jobs tarafından büyütüldü.

Günümüzün önde gelen politik aktivistlerinden Banksy’nin her zamanki gibi kara mizahla yüklü yeni yapıtında, Steve Jobs, siyah bir çöp torbasını sırtına atmış olarak, bir elinde de ilk Apple bilgisayarı ile betimleniyor. Yapıtta, Jobs’un, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra ABD’ye gitmiş olan Suriyeli bir sığınmacının oğlu olduğuna gönderme yapılıyor.

Gerçek kimliği bilinmeyen Banksy, yeni çalışmasıyla ilgili açıklamasında, “Çoğu zaman göçün ülkenin kaynaklarına ağır bir yük getirdiğine inanmaya yöneltiliyoruz, ama Steve Jobs Suriyeli bir göçmenin oğluydu. Apple dünyanın en kârlı şirketi; her yıl 7 milyar dolardan fazla vergi ödüyor ve varlığını Humus’tan gelen genç bir adamın ülkeye kabul edilmesine borçlu” dedi.

Guardian & Al Jazeera