Disneyland’a karşı sıra dışı bir park: Dismaland

Grafiti sanatçısı Banksy’in İngiltere’deki üç boyutlu sıra dışı tasarımı Dismaland Parkı alışılmışların dışında eğlendirmiyor düşündürüyor ve ziyaretçi rekoru kırıyor Dünyanın en ünlü sokak sanatç...

Disneyland’a karşı sıra dışı bir park: Dismaland (28 Ağustos 2015)

Grafiti sanatçısı Banksy’in İngiltere’deki üç boyutlu sıra dışı tasarımı Dismaland Parkı alışılmışların dışında eğlendirmiyor düşündürüyor ve ziyaretçi rekoru kırıyor

Dünyanın en ünlü sokak sanatçısı Banksy'nin İngiltere'nin terkedilmiş tatil bölgesi Weston-super-Mare'deki distopya parkı büyük ilgi gördü.

Kimliğini sır gibi saklayan ve tüm dünyanın sadece eserleriyle tanıdığı başarılı sokak sanatçısı Banksy, Dismaland adlı distopik sergisini İngiltere’nin güneyinde terkedilmiş bir tatil kasabası olan Weston-super-Mare’de 20 Ağustos’ta açtığı park ziyaretçi rekoru kırdı.

27 Eylül’e kadar 6 hafta sürecek olan sıradışı sergi, aslında Disneyland’ın umudu ve ‘ütopik mutluluğu’ merkeze alan anlayışına karşılık, bilindik ‘sonu mutlu’ hikayelerin alternatif trajik sonlarını konu alan ‘korku dolu’ eserlerle dolu.

Banksy’nin “küçük çocuklara uygun olmayan aile eğlence parkı” şeklinde tanımladığı sergi, toplumsal düzeni eleştiriyor ve çarpık ekonomik ilişkilerden beslenen kültür yapısı ile onun ürünlerini hedef alıyor.

‘Dismaland’ ismi, İngilizce ‘dismal’ yani ‘kasvetli’ sıfatı ile dünyaca ünlü eğlence parkı Disneyland’den türetilmiş.

‘Dismaland’da Banksy’nin 10 yeni eserinin yanı sıra aralarında Damien Hirst, Jenny Holzer, Bill Barminski, Caitlin Cherry, Polly Morgan, Josh Keyes, Mike Ross, David Shrigley, Bäst, Espo’nun da bulunduğu 58 farklı sanatçının eserleri sergileniyor.

Sergi alanındaki bir çadırda katılımcılar otobüs duraklarındaki reklam panolarının kilitlerini nasıl açabileceklerini öğrenip 5 pound’a panoları kırmak ve reklamları propoganda posterleriyle değiştirmek için gerekli aletleri satın alabiliyor. Yol üzerinde çocuklar için yüzde 5 bin faizle ‘harçlık kredisi’ teklif eden dükkanlarla karşılaşılıyor.

İLGİNÇ TANITIM VİDEOSU DA ÇOK BEĞENİLDİ

TÜM ZAMANLARIN REKORUNU KIRDI

Gizemli sokak sanatçısı Banksy’nin İngiltere’de Kuzey Somerset bölgesindeki Weston-super-Mare’de açtığı Disneyland karşıtı “kara eğlence” parkı Dismaland’i ziyaret etmek için binlerce insan kuyruğa girdi. Bölge sakinlerine bedava olan ancak dışarıdan gelenlere 3 pound olan Dismaland biletlerini internetten satın almak için insanlar adeta birbirini yiyor. Dismaland biletlerini online olarak satan dismaland.co.uk adresindeki internet sitesi, bir anda altı milyondan fazla tık almaya başlayınca çöktü. Sitenin anlık trafik kapasitesinin ise 2000 kişiye göre ayarlandığı, çöküntüden sonra yeniden açılan sitenin ara sıra yine ulaşılamaz duruma geçtiği bildiriliyor.

Önceki eserleri açık artırmada yüz binlerce sterline satılan ve kimliğini gizli tutmayı tercih eden Banksy, yeni sergisi için “bir sanat festivali, eğlence ve başlangıç seviyesi anarşizm. Alton Towers’da olmayı tercih edecek yüzde 99 için bir sanat gösterisi” yorumunu yaptı.

KİRLİ HAVUZDAKİ MÜLTECİLER

Banksy’nin Dismaland’indeki havuzlarda ise Akdeniz’deki trajik sonlarıyla bilinen göçmen tekneleri var. Teknelere kalabalık göçmen kitlelerinin heykelleri yapılmış. Diğer bir havuzda ise bir zamanlar Kuzey İrlanda’daki ayaklanmaya müdahale etmekte kullanılan bir polis zırhlı aracına monte edilen çocuk kaydırağı var. Zırhlı araçtan, tıpkı büyük otel ve eğlence parklarında olduğu gibi kaydırak yoluyla kirli havuza dalınıyor. Weston-super-Mare, 1937’de açılan, 2000’de kapatılan büyük bir açık hava eğlence havuzu.

Havuzda, Avrupa’nın en yüksek, Yüksek Atlama kulesi bulunuyordu. Dismaland’in hazırlıkları ise son derece gizli yürütüldü. Havuzun bulunduğu alan, gizli hazırlık süresince halka kapatıldı ve Grey Fox adlı bir filmin çekimlerinin yapıldığı söylendi. Tesadüf müdür bilinmez ama Grey Fox adlı bir film, gerçekten çekiliyor ve Eylül 2016’da vizyona girecek. Yönetmenliğini ise Taylor Swift’in video kliplerini çeken Declan Whitebloom üstleniyor.

Dismaland’in tanıtım bülteninde ziyaretçilere için şu ifadeler yer alıyor:

“Sıradan bir aile gezintisinin ruhsuz, şekerle kaplanmış bayalığına bir alternatif mi arıyorsunuz? Ya da daha ucuz başka bir yer mi? O zaman burası tam da size göre. Akılsızca bir ‘gerçeklerden kaçış’ fikrinden kaçabileceğiniz kaotik bir yeni dünya. Bir burger tezgahı yerine, bir müzemiz var. Bir hediyelik eşya mağazası yerine bir kütüphanemiz var. Peki aslında bir hediyelik eşya dükkanımız da var.

Bütün ailenizi getirin ve bizim şu kronik boş zaman fazlalığımıza yaptığımız bu en son katkının, bir ‘şaşkınlık parkının’ tadını çıkarın.

Bu etkinlik yetişkinlere yönelik temalar, rahatsız edici görsellik, flaş ışıklarının genişletilmiş bir kullanımı, duman efektleri ve küfür içerir. Aşağıdaki nesnelerin getirilmesi kesinlikle yasaktır: Bıçaklar, sprey boyaları, yasadışı uyuşturucular, ve Walt Disney şirketinden gelen avukatlar.”