Bağdat Caddesi’ndeki Trafik Terörü Neden Önlenmiyor?

Bağdat Caddesi’nde 24 saat içinde iki kişinin ölümüne neden olan kazaların yankıları sürüyor Mehmet Emin Kaya. Henüz 34 yaşındaydı. Çiçek satarak üniversiteyi bitirmişti. Hem iş arıyor hem de yine çiçek satarak ka...

Bağdat Caddesi’ndeki Trafik Terörü Neden Önlenmiyor? (16 Temmuz 2015)

Bağdat Caddesi’nde 24 saat içinde iki kişinin ölümüne neden olan kazaların yankıları sürüyor

Mehmet Emin Kaya. Henüz 34 yaşındaydı. Çiçek satarak üniversiteyi bitirmişti. Hem iş arıyor hem de yine çiçek satarak kardeşini okutuyordu. Çevredekiler tarafından çok seviliyordu. Tanısın tanımasın gelen geçen herkese gülümseyerek selam verirdi. Kitap kurduydu. Tezgahının başında sürekli kitap okurdu. Önceki gece yarısı yine kitap okurken trafik terörünün kurbanı oldu.

Başka bir otomobil ile yarış yaptığı ve aşırı süratli olduğu iddia edilen lüks otomobil kontrolden çıktı. Savrulan otomobil, kaldırımı aşarak yol kenarındaki çiçek tezgâhında günlük 30 lira yevmiye ile çalışan ve o anda kitap okuyan Mehmet Emin Kaya’ya (34) çarptı. Kazada, Kaya ağır yaralanırken, otomobil sürücüsü kaçtı. Hastaneye kaldırılan çiçekçi kurtarılamadı. Mehmet’e çarpan otomobilin kimliği belirlenen sürücüsü ise 7 gündür yakalanamadı.

‘Sessiz Ev’i Okuyordu

Çevredeki esnaf ve mahalleliler tarafından çok sevilen ve Eskişehir’de Açıköğretim Fakültesi İktisat Bölümü mezunu Kaya’nın ölümü herkesi üzüntüye boğdu. Bağdat Caddesi’nde oturan Mehmet Duyulmuş, “Mehmet burada sabaha kadar çiçek satardı. Boş kaldığında sürekli elindeki kitabı okurdu. En son Orhan Pamuk’un ‘Sessiz Ev’ isimli kitabını okuyordu. Son zamanlarda Bağdat Caddesi’nin en büyük sorun, bu sürat yapan otomobiller. Evimizde oturamıyoruz. Patinaj çekenler, yarış yapanlar bizi çok rahatsız ediyor. Hiçbir denetleme yok” dedi.

‘Çiçekçi Mehmet Buradaydı’

Çiçekçi Mehmet’in öldüğü yerdeki duvara “Mehmet’in katili nerede”, “Asfaltı değil bizi ağlatıyorsun”, “Burası yarış pisti değil, mahalle” yazılı dövizler asıldı, çiçekler bırakıldı.

Caddede Bir Can Daha Ezildi

Çiçekçi Mehmet Emin Kaya’nın ölümünden 1 gün sonra Bağdat Caddesi yine sürat tutkunlarının yol açtığı kazaya sahne oldu. Abdullah Ercan Acar’ın makas atarak kullandığı otomobil kaldırımda yürüyen 3 gence çarptı. Gençlerden Hasan Hüseyin Koşum (18) yaşamını yitirdi. Sürücü Acar ise serbest kaldı.

Bağdat Caddesi'nde 'Trafik terörüne dur de' Eylemi

Kadıköy, Bağdat Caddesi'nde meydana gelen iki ayrı kazada iki kişinin ölmesi ve iki kişinin de ağır yaralanması sonucunda kazazedelerin yakınları tepkilerini göstermek için yolu kapatarak eylem yaptılar.

Cumartesi akşamı meydana gelen kazada Hasan Hüseyin Koşum'un hayatını kaybettiği yerde Bağdat Caddesi'ni bir süre trafiğe kapatan grup, "Asfalt ağlamadı, biz ağladık", "Trafik terörüne dur de" yazılı pankartlar açan grup adına yapılan açıklamada, "Buraya kazadan sonra 3 gün denetim yapıldı, yapıldıktan sonra yine eski haline dönüyor, insanlar ölmeye devam edecek, bir an önce önlem alınmalı" dedi.

Göztepe Dayanışması, uzun yıllardır caddedeki aynı noktada çiçekçilik yapan Mehmet Emin Kaya’nın ardından çiçek sattığı köşeye kitap ve çiçek bırakan mahallelilerin mesajlarını ve ölümüne tepkileri derledi.

“Biz onu kitap okuyan çiçekçi olarak bilirdik. Her zaman kitap okurdu.”

“Mehmet iş arıyordu, bize CV’sini vermişti. Eskişehir Anadolu Üniversitesi İktisat Bölümü’nü bitirmişti.”

“Çiçek satarak kardeşini okutmuştu.”

“Mehmet ölmeden önce akşam dokuz kere polisi aradım arabalar çok hızlı gidiyor bir önlem alın dedim. Onuncu kez arayacağım sırada kaza olmuştu.”

“Tezgahının önünden geçerken hep bize selam verirdi. Artık o selamı alamayacağımdan dolayı çok üzgünüm.”

“Bağdat Caddesi yarış pistine döndü. Bütün uyarılarımıza rağmen hiç bir önlem alınmıyor. Hayatlarımız tehlike altında.”

“Önlemleri almayanlar Mehmet’in katilidir.”

Kaynaklar: Hürriyet / soL.org.tr