Aynı İnşaatta Beş Ayda Üçüncü Kaza: En Az 7 Ölü

İstanbul Mecidiyeköy’de yıkılan Ali Sami Yen arazisi üzerine yapılan rezidans inşaatındaki asansörün 14. kattan yere çakılması sonucu ilk belirlemelere göre 7 işçi yaşamını yitirdi. Aynı inşaatta geçtiğimiz 9 Nisan günü meydana gelen iş kazasında da bir işçi yaşamın...

Aynı İnşaatta Beş Ayda Üçüncü Kaza: En Az 7 Ölü (6 Eylül 2014)

İstanbul Mecidiyeköy’de yıkılan Ali Sami Yen arazisi üzerine yapılan rezidans inşaatındaki asansörün 14. kattan yere çakılması sonucu ilk belirlemelere göre 7 işçi yaşamını yitirdi. Aynı inşaatta geçtiğimiz 9 Nisan günü meydana gelen iş kazasında da bir işçi yaşamını yitirmiş, 23 Ağustos’ta da yangın çıkmıştı.

Mecidiyeköy’de yıkılan Ali Sami Yen Stadı’nın arazisine Torunlar Holding tarafından yaptırılan rezidans inşaatında, işçileri taşıyan asansör 14. kattan zemine çakıldı. İlk belirlemelere göre 7 işçi hayatını kaybetti.

Kaza saat 20.00’da meydana geldi. İnşaatı devam eden 36 katlı binanın 14 katında duran asansör henüz belirlenemeyen bir nedenle içinde işçiler varken zemine düştü. Olayda ilk belirlemelere göre 7  işçinin yaşamını yitirdiği öğrenildi.

Olay yerine çok sayıda itfaiye, ambulans ile AFAD ve olay yeri inceleme ekipleri sevk edildi. İnşaatta çalışan işçiler ise asansörlerin bakımsız olduğunu iddia etti.

Öte yandan İnşaat İşçileri Sendikası Başkanı Adnan Akyol, olayda 8 işçinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Sendika.org’ta yer alan haberde de, Şişli Etfal Hastanesi’nde çalışan sağlık emekçilerinin, hastaneye 4 değil 8 işçinin cesedinin hastaneye getirildiği bilgileri yer aldı.

Aynı inşatta daha önce de 2 kez tehlike yaşanmıştı

Bu akşam en az 8 işçinin yaşamını yitirdiği Mecidiyeköy’deki rezidans inşaatında 9 Nisan 2014 günü meydana gelen iş kazasında da yine bir işçi canından olmuştu. Dershane parası için çalıştığı belirtilen 19 yaşındaki Erdoğan Polat halatın kopması sonucu 15. kattan düşerek hayatını kaybetmişti.

Aynı inşatta 23 Ağustos 2014 tarihinde de bir yangın çıkmış ve güçlükle söndürülmüştü.

Türkiye iş kazalarında dünyada ilk sırada

Türkiye’deki iş kazaları ve bu kazalarda hayatını kaybedenler ile yaralananların sayısı inanılması zor olan yüksek rakalmlara ulaşmış durumda. Resmi rakamlara göre, 2014 yılının ilk sekiz ayında en az 1.270 işçi iş kazalarında hayatını kaybetti.

Son Durum

Haber yayına hazırlandığı sırada, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ölen işçilerin sayısını 6 olarak açıklarken, sendika.org hayatını kaybeden işçilerin sayısının 9’a yükseldiğini duyurdu.

GÜNCELLEME

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, kazada ölenlerin sayısının 10’a yükseldiğini, olayla ilgili 8 kişinin de gözaltına alındığını açıkladı.