Venedik Film Festivali’nde Sivas’a İki Ödül

İtalya’da bu yıl 71’incisi düzenlenen ve dünyanın en eski film festivallerinden olan Venedik Film Festivali’nde Türk yönetmen Kaan Müjdeci’nin “Sivas” filmi, jüri özel ödülünü aldı. Filmin çocuk başrol oyuncusu Doğan İzci de en iyi erkek oyuncu ...

Venedik Film Festivali’nde Sivas’a İki Ödül (7 Eylül 2014)

İtalya’da bu yıl 71’incisi düzenlenen ve dünyanın en eski film festivallerinden olan Venedik Film Festivali’nde Türk yönetmen Kaan Müjdeci’nin “Sivas” filmi, jüri özel ödülünü aldı. Filmin çocuk başrol oyuncusu Doğan İzci de en iyi erkek oyuncu ödülüne layık görülmüştü.

Venedik’in Lido Yarımadası’nda 27 Ağustos’ta başlayan dünyanın en eski sinema festivali, ödül töreniyle sona erdi.

Başkanlığını Alexandre Desplat’ın yaptığı 71. Venedik Film Festivali jürisi, yönetmen Kaan Müjdeci’nin Aslan adlı 11 yaşındaki çocukla Sivas isimli Kangal köpeğinin bozkırda geçen dostluk hikayesini anlattığı “Sivas” filmini jüri özel ödülüne layık gördü.

İlk uzun metrajlı filmi “Sivas” ile Venedik Film Festivali’nde ödül kazanan Müjdeci, ödülü aldıktan sonra yaptığı konuşmada, “Bizim oyuncularımızdan Şahin’in babası vefat etti. Ozan Çelik’in babasına armağan ediyorum. Ayrıca değerli jüriye çok teşekkür ediyorum. Beni destekleyen Angela ve Alberto’ya ve film ekibime teşekkür ediyorum” dedi.

Bu arada, filmin 11 yaşındaki başrol oyuncusu Doğan İzci, festivali takip eden uluslararası sinema yazarlarının belirlediği “Premio Bisato D’oro”da en iyi erkek oyuncu ödülüne layık görüldü.

71.Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan için yarışan, Kaan Müjdeci’nin filmi Sivas’ın başrol oyuncusu Doğan İzci, filmdeki performansıyla Premio Bastio D’Oro 2014 – En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü kazandı. Lido di Venezia’da düzenlenen törene, Türkiye’ye döndüğü için katılamayan Doğan İzci’nin ödülünü Kaan Müjdeci aldı.

11 yaşındaki Aslan adlı bir çocuk ile Sivas isimli bir dövüş köpeğinin, bozkırda geçen hikayesini anlatan Sivas filminin başrollerinde; Doğan İzci ve Çakır yer aldı.

Ana oyuncuların neredeyse tamamının, Yozgat Yerköy’de yaşayan halktan oluştuğu filmde; Muttalip Müjdeci, Hasan Özdemir, Ezgi Ergin, Furkan Uyar ve Hasan Yazılıtaş’a, profesyonel oyuncular Ozan Çelik, Banu Fotocan ve Okan Avcı eşlik etti.

İstanbul Film Festivali Köprüde Buluşmalar Atölyesi kapsamında 1000 Volt Post Prodüksiyonu Ödülü alan ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün yapım desteği ile gerçekleştirilen Sivas’ın çekimleri, geçtiğimiz yıl Yozgat’ın Yerköy ilçesinde gerçekleştirildi.

Senaryosu Kaan Müjdeci’ye ait olan filmin; görüntü yönetmenliğini Armin Dieroff ve Martin Hogsnes Solvang üstlenirken, kurgusunu ise Yorgos Mavropsaridis yaptı.

Altın Aslan İsveçli yönetmene

Festivalin en iyi filmine verilen “Altın Aslan” ödülü bu yıl, “Songs From The Second Floor” ve “You, The Living” adlı komedi-drama serisinin üçüncü filmi olan İsveç-Almanya-Norveç-Fransa ortak yapımı “A Pigeon Sat On A Branch Reflecting On Existence” filmine verildi.

Yönetmenliğini İsveçli Roy Andersson’un yaptığı, ressam Pieter Bruegel’in “The Hunters in the Snow (Karda Avlananlar)” isimli eserinden ilham alınan film, kuşların insanları izlemesini konu alıyor.

Filmde kuşların insanları izlemesiyle insanların sadece ne yaptıkları değil, gerçekte ne yapmak istedikleri farklı bir biçimde anlatılmaya çalışılıyor.

Ödülünü Venedik Bienali Başkanı Paolo Baratta’nın elinden alan İsveçli yönetmen Andersson, sinema kariyerinde İtalyan filmlerinden etkilendiğini belirterek “Venedik Film Festivali’nde bu ödülü almak benim için büyük bir onur” dedi.

Ödül töreninde, en iyi yönetmene verilen “Gümüş Aslan” ödülünü, “The Postman’s White Nights” filmiyle Rus yönetmen Andrej Konçalovskij kazandı.

Festivalde diğer büyük ödülleri kazanan isimler şöyle:

Jüri büyük ödülü: Joshua Oppenheimer’ın “The Look Of Silence” isimli filmi.

En iyi erkek oyuncu: Saverio Costanza’nın “Hungry Hearts” filmindeki rolüyle Adam Driver.

En iyi kadın oyuncu: Saverio Costanza’nın “Hungry Hearts” filmindeki rolüyle Alba Rohrwacher.

En iyi senaryo: Senaristliğini Rakhshan Banietemad ve Farid Mostafavi’nin yaptığı “Ghesseha (Tales)” filmi.

Geleceğin Aslanı Ödülü: Chaitanya Tamhane’nin “Court” filmi.

En iyi genç oyuncuya verilen “Marcello Mastroianni” ödülünü, “Le Dernier Coup De Marteau” filmdeki rolüyle Romain Paul aldı.

Açılışı, 27 Ağustos’ta Meksikalı yönetmen Alejandro Gonzales Inarritu’nun “Birdman” isimli filmiyle yapılan festivalde geçen yıl “Altın Aslan” ödülünü ise İtalyan Gianfranco Rosi’nin “Sacro GRA” isimli belgesel filmi kazanmıştı.