Avusturya’da İşten Çıkartılacak Türk İşçi, MAN’a Karşı Tek Başına Açlık Grevine Başladı

Avusturya’da otomotiv sanayinin devlerinden MAN, 2014 yılı içerisinde 220 işçisine çıkış verme kararı alınca, Türk işçi Metin Kimsesiz tek başına açlık grevine başladı. Viyana’da MAN’da 8 yıldan bu yana işçi temsilcisi olarak çalışan Kimsesiz, yönetimin a...

Avusturya’da İşten Çıkartılacak Türk İşçi, MAN’a Karşı Tek Başına Açlık Grevine Başladı (28 Ağustos 2013)

Avusturya’da otomotiv sanayinin devlerinden MAN, 2014 yılı içerisinde 220 işçisine çıkış verme kararı alınca, Türk işçi Metin Kimsesiz tek başına açlık grevine başladı.

Viyana’da MAN’da 8 yıldan bu yana işçi temsilcisi olarak çalışan Kimsesiz, yönetimin aldığı 220 işçiye çıkış verme kararını protesto etmek ve durdurmak amacıyla firmanın önüne çadır kurarak sesini duyurmaya çalışıyor. İşçi arkadaşlarının da desteğini alan Kimsesiz, askeri araçlar ve kamyon imal eden MAN firmasında 750 çalışan olduğunu belirterek, şöyle dedi:

“MAN ve Avusturyalı ortağı Rheinmetall köklü firmalar. Ekonomik olarak sadece 1 yıllık sıkıntıları olacak. Bunu atlatabiliriz. Bizler sadece alın teri ile yaşayan işçileriz. Okula giden çocuklarımız, ailemizin geçimi ve yaşamamız için bu işe ihtiyacımız var. İşçi temsilcisi olarak firmam ile pazarlık yapıp çıkışları durdurmak istiyorum.”

ÇÖZÜM ÖNERİLERİ GETİRDİ

Tek başına açlık grevi başlatan ve bunu 3 gün sürdürmek istediğini söyleyen Kimsesiz işçi çıkışlarının durdurulması için çözüm önerilerini şöyle sıraladı:

“Firmamız 2015 yılı için yeterli üretim siparişlerini aldı. Avusturalya’dan 1.1 Milyar dolarlık bir sipariş aldık. Ayrıca İsveç ve Norveç ülkeleriyle de sipariş anlaşmamız olacak. Sıkıntımız sadece 2014 yılında olacak. Bu kötü dönemi karşılıklı anlaşarak atlatabiliriz. Genç ve öğrenci olan arkadaşlarımızın izine ayrılması, çıkış verilmek istenen diğer arkadaşlarımızın da hiç değilse kısa çalışma süresiyle firmada kalmasını istiyoruz. İşverenleri adaletli olmaya ve bu geçici krizi birlikte çözmeye çağırıyorum.”

DHA