Dünyanın Yaşam Kalitesi En Yüksek Şehirleri

Uluslararası danışmanlık kuruluşu Mercer dünyanın en yaşanabilir şehirleri 2015 listesini yayınladı ABD merkezli yönetim, yatırım, insan kaynakları ve risk-sigorta danışmanlığı firması Mercer, küresel boyutta dünyanın en yaşanabilir şehirleri analizleri yapm...

Dünyanın Yaşam Kalitesi En Yüksek Şehirleri (5 Mart 2015)

Uluslararası danışmanlık kuruluşu Mercer dünyanın en yaşanabilir şehirleri 2015 listesini yayınladı

ABD merkezli yönetim, yatırım, insan kaynakları ve risk-sigorta danışmanlığı firması Mercer, küresel boyutta dünyanın en yaşanabilir şehirleri analizleri yapmakta ve her yıl sonuçlarını yayınlamaktadır. Viyana'dan Bağdat'a kadar 440 kenti kapsayan, 10 kategoride 39 faktör gruplanmış analizlerle, kentsel yaşanabilirlik araştırma ve incelemeleri sunmaktadır.

Bu araştırmalar Mercer’in “Quality of Living Survey” saha anketi olarak adlandırılmaktadır. Bu araştırmalarda kentlerin siyasi istikrar, ekonomi, sağlık, eğitim, kültür, çevre, temizlik, ulaşım, iletişim, güvenlik, suç oranı, alt yapı ve basın özgürlüğü gibi kriterleri incelenmektedir.

Mercer’in 2015 listesinde ilk sırada Avusturya’nın başkenti Viyana yer alırken, ikinci sırayı İsviçre’den Zürih, üçüncü sırayı da Yeni Zelanda’dan Auckland aldı.

Mercer'a göre, Viyana her köşe başındaki marketleri, parkları, bisiklet yolları, büyüleyici mimariye sahip sokakları ve her yerdeki yeşil alanları nedeniyle ilk sırada yer aldı. Viyana son beş yıl Mercer'in listesinin ilk sırasında yer alıyor.

İstanbul’un 122. Sırada yer aldığı araştırmada ‘en yaşanabilir kentlerin’ çoğunun Avrupa’da bulunması ve ilk 20’ye ABD’nin hiçbir kentinin girememesi dikkat çekti. İlk 10’a Almanya’dan üç, İsviçre’den ise iki kent girdi.

İşte dünyanın en yaşanabilir 10 kenti:

1. Viyana (Avusturya)

2. Zürih (İsviçre)

3. Auckland (Yeni Zelanda)

4. Münih (Almanya)

5. Vancouver (Kanada)

6. Dusseldorf (Almanya)

7. Frankfurt (Almanya)

8. Cenevre (İsviçre)

9. Kopenhag (Danimarka)

10. Sidney (Avustralya)