Artık tüm dijital cihazlar akıllı minik kuşun kanatları altında

Giyilebilir teknolojiye ‘kuş’ kondurup, iş dünyasındaki sunumlardan eğitime, tıptan tasarım ve dijital oyunlara kadar birçok alanda yepyeni bir çığır açtılar Giyilebilir teknoloji ürünleri her geçen gün daha da gelişip çe...

Artık tüm dijital cihazlar akıllı minik kuşun kanatları altında (21 Ekim 2015)

Giyilebilir teknolojiye ‘kuş’ kondurup, iş dünyasındaki sunumlardan eğitime, tıptan tasarım ve dijital oyunlara kadar birçok alanda yepyeni bir çığır açtılar

Giyilebilir teknoloji ürünleri her geçen gün daha da gelişip çeşitleniyor. Tüm teknolojik ürünlerin gelişim süreçlerinde olduğu gibi aynı zamanda giderek cebe girebilecek kadar da küçülüyorlar.

İşte bunlardan birisi de İsrail merkezli dünyaca ünlü teknoloji firması MUV Interactive tarafından geliştirilen “bird”.

Bu harika minik kuş çok akıllı olduğu kadar aynı zamanda çok da yetenekli. Akıllı telefon, tablet, bilgisayar ve televizyondan insansız hava araçları drone’lara kadar pek çok dijital cihazla uyumlu çalışabiliyor. Hem bir uzaktan kumanda aleti olarak bu cihazları yönetebiliyor hem de mini bir multimedya projeksiyon cihazı olarak bunların ekranlarındaki görüntüleri büyütüp yansıtabiliyor. Üstelik de etkileşimli olarak.

“Bird” adı verilen ve parmağa takılan cihaz, insan hareketlerini algılayarak komut alıyor ve bu komutları elektronik cihazlara aktarıyor. Örneğin elinizle bir kitabın sayfalarını çevirir gibi yaparak bilgisayarınızın ekranındaki bir kitabın sayfalarını çevirebiliyorsunuz. Ekrandaki görüntüyü büyütmek içinse tutup çeker gibi yapmanız yeterli. Bird insan hareketlerinin yanı sıra sesli komutları da algılayabiliyor. Akıllı telefonlar ya da bilgisayarlarla kontrol edilebilen herhangi bir cihazı Bird ile kontrol etmek mümkün. Aşağıdaki videoda görebileceğiniz gibi Bird ile insansız hava araçları bile kontrol edilebiliyor. 

Bütün bu açıklamaların pratik kullanımda ne anlama geldiğini videolarda daha iyi görebilirsiniz.

Buluşun, iş dünyasındaki sunumlardan eğitime, tıptan tasarım ve dijital oyunlara kadar birçok alanda yepyeni bir çığır açacağı şimdiden söylenebilir.

Etkileşimli eğitim ve öğretim, üç boyutlu model sunumları için büyük kolaylık ve yararlar getiren “bird” çok kullanıcılı oyunlar için de aynı anda 10 kişiye kadar kullanım izni verebiliyor.

MUV Interactive’in CEO'su Rami Parham, “ekibimizle birlikte sadece bugünün uygulamalarını destekleyen bir mühendislik mucizesi ortaya çıkarmakla kalmıyor aynı zamanda gelecekte nelerin mümkün olabileceğinin de ipuçlarını veriyoruz” diyor.