Artık Sabahları Televizyon ve Radyolarda Gazete Başlıkları Okunmayacak

Gazetelerin genel yayın yönetmenleri ve sahipleri anlaştılar. 1 Ekim’den itibaren televizyon ve radyolarda artık gazete haberleri okunmayacak. Böylece habercilikte de yeni bir dönem başlamış olacak. Gerçek Gündem Genel Yayın Yönetmeni Barış Yarkadaş’ın katıldığı Ber...

Artık Sabahları Televizyon ve Radyolarda Gazete Başlıkları Okunmayacak (28 Eylül 2012)

Gazetelerin genel yayın yönetmenleri ve sahipleri anlaştılar. 1 Ekim’den itibaren televizyon ve radyolarda artık gazete haberleri okunmayacak. Böylece habercilikte de yeni bir dönem başlamış olacak.

Gerçek Gündem Genel Yayın Yönetmeni Barış Yarkadaş’ın katıldığı Ber TV programında açıkladığı karara göre, gazetelerin genel yayın yönetmenleri ve sahipleri, 1 Ekim’den itibaren yeni bir uygulamaya geçecekler.

Buna göre, televizyonların sabah programlarında günün manşetleri artık izleyiciye aktarılmayacak. TV’ler gazetelerde yer alan hiçbir haberi ekranda gösteremeyecek. Haberlerin fotoğrafları dahi kullanılamayacak.

Aynı uygulama radyolar için de geçerli olacak. İnternet siteleri de 1 Ekim’den itibaren gazetelerin haberlerini kopyalayamayacak ve okurlarıyla paylaşamayacak.

İnternet siteleri kopyaladıkları haberlerin kaynağına link vererek okuru yönlendirecek. Buna ilişkin duyuru 1 Ekim günü tüm gazetelerde yer alacak.

1 Ekim’den itibaren TV’lerde gazetelerin okunduğu programlar ise yayından kaldırılacak.

Yarkadaş, bu kararı alan yayın grupları arasında Çukurova, Doğan, Albayrak, Demirören ve Ciner grubunun olduğunu söyledi.

Bu gruplara ait gazeteler ise bilindiği üzere; Hürriyet, Akşam, Güneş, Milliyet, Vatan, Habertürk, Yeni Şafak, Posta ve Radikal’den oluşuyor.