Ve Karşınızda Facebook Store: Facebook Gifts

Facebook sonunda e-ticarete de giriyor! Facebook’un, Perşembe günü duyurduğu yeni ”Gifts” özelliğiyle, dev sosyal ağın kullanıcıları birbirlerine site üzerinden dijital hediye kartları gönderebilecek. Sosyal paylaşım sitelerinin çehresini tamamen değiştirebilecek devrim nit...

Ve Karşınızda Facebook Store: Facebook Gifts (28 Eylül 2012)

Facebook sonunda e-ticarete de giriyor!

Facebook’un, Perşembe günü duyurduğu yeni ”Gifts” özelliğiyle, dev sosyal ağın kullanıcıları birbirlerine site üzerinden dijital hediye kartları gönderebilecek. Sosyal paylaşım sitelerinin çehresini tamamen değiştirebilecek devrim niteliğindeki bu hamle ile Facebook, bir bakıma e-ticarete de adım atmış oluyor.

Facebook Gifts (Facebook Hediyeler) olarak adlandırılan ve şu an için ABD’de aktif olan yenilik kullanıcıların özel günlerde (veya istedikleri zaman) birbirine küçük hediyeler göndermesini sağlayacak.

Facebook daha önce bu işi sanal şekilde yapıyordu ama artık fiziksel ürün satışın farklı seçeneklerle kullanıcılarına sunacak. Her gün sosyal ağda belki yüz binlerce kez yapılan doğum günü kutlamaları da Facebook için daha anlamlı hale gelecek.

Facebook aslında, geçtiğimiz Mayıs ayında hediye sitesi Karma’ya 80 milyon dolar yatırım yaparak, bu alanda atacağı büyük adımların da sinyalini vermiş oldu. Bugüne kadarki en büyük satın almalarından olan Karma; çevrenizdeki insanların hayatlarında önemli günleri önceden haber verip, onlara hediyeler göndermenize yardımcı olan sosyal bir uygulama olarak öne çıkıyordu.

Bugünlerde ise Facebook, kurum tarihinde mihenk taşı olabilecek yeni uygulaması “Gifts”i Karma altyapısı kullanarak sistemlerine entegre ettiğini duyurdu. Bu uygulama ile Facebook kullanıcıları; yeme-içmeden, tekstile kadar yüzlerce çeşit ürünü satın alıp, bir arkadaşına hediye edebilecek. Her satış üzerinden bir miktar komisyon alması beklenen Facebook, “Gifts” uygulamasının şimdiden sadece birkaç ABD şehrinde ve Android cihazlarda kullanılabilir durumda olduğunu, yakın zamanda ise iOs versiyonunun aktive edileceğini bildirdi.

Sistemin nasıl işlediğine bir göz atarsak; arkadaşına bir hediye almak isteyen kullanıcı, siteden seçtiği bir ürünü, içerisine eklediği özel bir mesaj ile beraber -ister özel, isterse de diğer kullanıcılarında görebileceği bir şekilde- duvarında paylaşıyor. Hediye kartını gören diğer kullanıcı; iletişim bilgilerini doldurduktan sonra; isterse ürünün renk, boyut gibi özelliklerini kendisi seçip, teslimat sürecini başlatıyor.

Ödemeler

Ödemeler elbette Facebook üzerinden yapılabilecek. Facebook Hediyeler uygulaması ile birine hediye gönderdiğinizde isterseniz o anda, isterseniz o kişi hediyeyi kabul ettiğinde ödeme yapılabileceksiniz. Ödemesi yapılan ama reddedilmeyen hediyelerin ne olacağını ise meçhul.

Facebook’un yayınladığı videodan Gifts uygulamasını daha yakından tanıyabilirsiniz.