Apple’ın CEO’su Tim Cook: “Gay olduğum için gurur duyuyorum”

Teknoloji devi Apple’ın CEO’su Tim Cook, “Gay olmak bana Tanrı’nın bir lütfu, bundan gurur duyuyorum” sözleriyle iş dünyasında yeni bir tartışmayı başlattı. Apple CEO’su Tim Cook, Bloomberg Businessweek’te yayınlanan makalesinde “gay olmaktan gurur duyuyorum” dedi. Co...

Apple’ın CEO’su Tim Cook: “Gay olduğum için gurur duyuyorum” (30 Ekim 2014)

Teknoloji devi Apple’ın CEO’su Tim Cook, “Gay olmak bana Tanrı’nın bir lütfu, bundan gurur duyuyorum” sözleriyle iş dünyasında yeni bir tartışmayı başlattı.

Apple CEO’su Tim Cook, Bloomberg Businessweek’te yayınlanan makalesinde “gay olmaktan gurur duyuyorum” dedi. Cook böylece çok uzun zamandır Silikon Vadisi içerisinde bilinen cinsel tercihini de ilk kez açıklamış oldu.

Mahremiyetine çok önem verdiğini belirten 53 yaşındaki Cook, cinsel tercihi ile ilgili konuşmasına neden olarak da bu açıklamanın diğerlerine yardım için bir şeyler yapmış hissi vermesini gösterdi.

Cook yazısında, “Kendimi bir aktivist olarak görmüyorum ancak diğerlerinin fedakarlığından ne kadar faydalandığımı fark ettim. Eğer Apple’ın CEO’sunun gay olmasını duymak kendisi ile barışmakta zorlanan birine yardımcı olacak ya da kendisini yalnız hisseden birilerini rahatlatacaksa kendi özelimden vazgeçmeye değer,” diye konuştu.

Cook, gay olmanın Tanrı’nın kendisine verdiği en güzel hediyelerden biri olduğunu söyledi.

Kısa süre önce CNBC’de bir panelist Cook’un gay olduğu konusunda ‘oldukça açık’ olduğunu söylemiş panel katılımcıları ise sessiz kalmayı tercih etmişlerdi.

Eşitlik konusunda geçmişte de oldukça açık yorumlarda bulunan Cook’un The Wall Street Journal’da da iş dünyasında cinsiyete dayalı ayrımcılığı önleyecek federal yasa tasarısına destek veren bir yazısı yayınlanmıştı.