Apple Tahtını Google’a Kaptırdı

Google, bu yıl en değerli markası olarak Apple’ın yerine oturdu En değerli şirket sıralamasında birinci sıraya oturan Google, Apple’ı koltuğundan etti. Apple, araştırma sonuçlarına göre; geçtiğimiz üç yıl boyunca en değerli şirketler sıralamasında ilk sırada yer alıyor...

Apple Tahtını Google’a Kaptırdı (23 Mayıs 2014)

Google, bu yıl en değerli markası olarak Apple’ın yerine oturdu

En değerli şirket sıralamasında birinci sıraya oturan Google, Apple’ı koltuğundan etti. Apple, araştırma sonuçlarına göre; geçtiğimiz üç yıl boyunca en değerli şirketler sıralamasında ilk sırada yer alıyordu.

Millward Brown’un BrandZ çalışması, sıralamayı belirlemek için marka değeri hesaplamasını kullanıyor. Buna göre; Google’ın bu sene marka değeri bir önceki yıla göre yüzde 40 artarak 158,8 milyon dolara yükseldi. Apple’ın marka değeri ise yüzde 20 azalarak 147,8 milyon dolara ulaştı.

Apple’a olan genel algı ise; markanın sahip olduğu ününe güvendiği ve geçtiğimiz yılda olduğu gibi yaptığı yeniliklerle ön planda olmadığı. Google, çoğunlukla piyasaya sunulmaya hazır olmayan daha alışılmadık ve yenilikçi ürünleri sunan bir marka olarak görülüyor. Her iki markaya olan genel algı, Millward Brown’un sıralamasında büyük rol oynadı.

Yayımlanan araştırma sonucunda ikinci sıraya düşen Apple’ı 107,5 milyon dolarla IBM izledi. Listede dördüncü ve beşinci sırada ise Microsoft ve McDonald’s yer alıyor.