Anneler Günü’ne Yine Sosyal Medya Damgasını Vurdu!

Beko, Teknosa ile pişti oldu! Her yıl mayıs ayının ikinci Pazar günü Anneler Günü olarak kutlanıyor. Diğer özel günlerde olduğu gibi Anneler Günü de kapitalist toplumda “hediye”, dolayısıyla da “tüketim” demek! Anneler Günü yaklaşırken reklam filmlerinin konusu da doğ...

Anneler Günü’ne Yine Sosyal Medya Damgasını Vurdu! (6 Mayıs 2013)

Beko, Teknosa ile pişti oldu!

Her yıl mayıs ayının ikinci Pazar günü Anneler Günü olarak kutlanıyor. Diğer özel günlerde olduğu gibi Anneler Günü de kapitalist toplumda “hediye”, dolayısıyla da “tüketim” demek!

Anneler Günü yaklaşırken reklam filmlerinin konusu da doğal olarak bu özel güne yönelik oluyor. Ancak son 3 yıldır yeni bir trend var. Son yıllarda toplumda ve günlük yaşamda yükselen değer olan teknoloji ve ‘sosyal medya’ reklam filmlerine de damgasını vuruyor.

2011 yılında Rafineri Ajansın Profilo için hazırladığı “O tabak bitecek” reklamı sosyal medyada viral etkisiyle tutunca, geçen yıl ve bu yıl da özel gün ve bayramlar için benzer reklam filmleri hızla çoğalmaya başladı.

Anne niçin baktın bana öyle, yavrum seni like ettim, ilk akla gelenler.

Bu yıl da Teknosa (son teknoloji anneler) ve Beko (hiçbir gün bu kadar özel olamaz) yine aynı konulu reklam filmlerini yayınladılar ve deyim yerindeyse pişti oldular!

Rafineri’nin Profilo için hazırladığı 2 yıl önceki “o tabak bitecek” reklamının bile “The mum song”dan esinlenme olduğu söylenirken, arkasından gelen diğer benzer reklam filmleri ise artık ‘suyunun suyu’ olmaya başladılar. Dolayısıyla ilk başta olduğu gibi ilgi çekmemeye başladı.

Sanırız reklamcıların daha yaratıcı olmaları ve ‘özgün’ çalışmalar ortaya çıkarmaları gerekiyor. Ne dersiniz?