Ankara’nın Bağları’nda Seçim Rüzgarları Esmeye Başladı

Başbakan Erdoğan’ın Amerika’da yaptığı “2014’te üç sandık olabilir” açıklaması, Ankara’da siyasi kulisleri hareketlendirdi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Amerika gezisi sırasında gazetecilerin sorularını yanıtlarken söylediği 2014’te üç seçim olabilir ...

Ankara’nın Bağları’nda Seçim Rüzgarları Esmeye Başladı (20 Mayıs 2013)

Başbakan Erdoğan’ın Amerika’da yaptığı “2014’te üç sandık olabilir” açıklaması, Ankara’da siyasi kulisleri hareketlendirdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Amerika gezisi sırasında gazetecilerin sorularını yanıtlarken söylediği 2014’te üç seçim olabilir sözleri tartışılıyor.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün yeni anayasa konusunda umutsuz olduğu anımsatılarak, “Siz de umutsuz musunuz?” sorusunu Erdoğan,

“Açıkçası ben de umudumu yitiriyorum. Başkanlık sisteminin tartışmaya açılmasını istiyoruz. Neyi kabul ettiniz ki, bunu bu kadar tartışmaktan kaçınıyorsunuz? Başkanlık olursa hangi zihniyet tasfiye olur. Herhalde kendi zihniyetlerinin tasfiye olmasından endişe ediyorlar. Şayet sonuç alınmazsa, C planı olur. Biz kendi taslağımızı sunacağız.” diye yanıtladı.

“Peki Ak Parti kendi teklifini verir mi?”

“Bizim 326 milletvekilimiz var. Meclis’te gizli oylamaya sunarız. Biliyorsunuz kapalı oylama olacak. Belki arada parti baskısına rağmen civanmertler çıkar. Olur olur, olmaz olmaz… Kıyamet kopmaz. Ama olmazsa bugünkü anayasa ile de hizmet sunarız.”

“333 oy çıkarsa referanduma gider misiniz?”

“Sayıyı bulabilirsek, referanduma gideriz. 2014’te 3 seçim gelebilir. (Yerel seçimler, cumhurbaşkanlığı ve referandum)”

“Yaz aylarında Meclis çalışacak. Referandum bu sene olur mu?”

“Eğer Meclis Başkanı, “Bu iş bitti.” derse evet bu sene de yapabiliriz.”

İşte Başbakan’ın Amerika’daki bu açıklamalarından sonra Ankara’daki siyasi kulisler de hareketlendi. Ak Parti yetkililerince yapılan açıklamalarda Mart ayında yerel seçimler, Ağustos’ta Cumhurbaşkanlığı Seçimi ve Kasım ayında da Anayasa Referandumu yapılabileceği belirtildi.

Gündemi değiştirme çabası

Muhalefet partilerinden henüz bir karşı görüş belirtilmezken, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ,Trabzon’da yaptığı açıklamada bunun sadece gündem değiştirmek üzere kurgulanmış bir senaryodan ibaret olduğunu söyledi.