Amerika’da Kara Cuma Çılgınlığı

ABD’de Şükran Günü’nün ertesi günü düzenlenen ve Noel alışverişinin başlangıcını oluşturan ‘Black Friday’ (Kara Cuma) özel indirim gününde yine alışveriş çılgınlığı yaşandı. Marketlerde oluşan izdiham ve çıkan kavgalarda çok sayıda kişi yaralandı. ABD’l...

Amerika’da Kara Cuma Çılgınlığı (1 Aralık 2013)

ABD’de Şükran Günü’nün ertesi günü düzenlenen ve Noel alışverişinin başlangıcını oluşturan ‘Black Friday’ (Kara Cuma) özel indirim gününde yine alışveriş çılgınlığı yaşandı. Marketlerde oluşan izdiham ve çıkan kavgalarda çok sayıda kişi yaralandı.

ABD’liler dün yüzde 90’a varan indirimin olduğu Kara Cuma’da Polonya, Çek Cumhuriyeti, Ukrayna ve Slovenya’nın yıllık milli gelirlerinin toplamı kadar alışveriş yaptı.

Şükran Günü aynı zamanda Amerika’da Noel alışveriş sezonunun da başlangıcı. Geleneksel olarak büyük mağazalar, Cuma günü büyük indirimler yaparak,  satışlarını artırmaya çalışıyor. Kasım ayının son Perşembe günü kutlanan Şükran Günü’nden sonraki Cuma, perakendecilikte “Kara Cuma” olarak biliniyor. Hesapların kalemle tutulduğu dönemde, kırmızı kalemle gösterilen zararlar, ilk kez Şükran Günü sonrasındaki Cuma’da yapılan alışverişler sayesinde kapanıp, kara kalemle kar hanesine ilk rakamlar yazılabildiğinden Şükran Günü ertesi, perakendecilikte “Kara Cuma” olarak anılıyor.

ABD dün en önemli bayramlarından birisi olan Şükran Günü’nün ardından, mağazaların büyük indirimler yaptığı “Black Friday” (Kara Cuma) adlı alışveriş çılgınlığına başladı. Elektronikten tekstile birçok üründe yüzde 90’lara varan indirimler nedeniyle binlerce Amerikalı mağazalara akın etti. Geçen yıllardan farklı olarak mağazaların bu yıl kapılarını Şükran Günü gecesinde açacağını duyurması üzerine, uygun fiyata alışveriş yapmak isteyen Amerikalılar, akşamdan mağazaların önünde kuyruklar oluşturdu. Mağazaların üçte birinden fazlası Cuma’yı beklemeden açıldı.

Ülkelerin gelirlerini solladı

Mağazalara ilk girerek istedikleri ürünleri alabilmek için saatlerce sıra bekleyen Amerikalılar sonunda amaçlarına ulaştı. ABD’de günde ortalama 10 milyar dolarlık alışveriş yapılıyor. Kara Cuma’da ülke genelinde 602.1 milyar dolarlık alışveriş yapıldı. Bu rakam, neredeyse Türkiye’nin milli gelirinin yarısı kadar. Geçen yıla oranla yüzde 3.9 artış gösteren Kara Cuma alışveriş çılgınlığı, Çek Cumhuriyeti, Ukrayna ve Slovenya’nın yıllık milli gelirlerini bile geride bıraktı.

82 milyar dolar sanal alışveriş

ABD’lilerin geçen yıla oranla yaptıkları hediye harcamalarının yüzde 11 arttığı belirtildi. Sanal alışverişte de kara cuma çılgınlığı zirve yaptı. İnternet üzerinden yapılan satışların 4 günlük Şükran Günü tatili boyunca 82 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

SAYILARLA KARA CUMA

– 140 milyon kişi alışveriş yaptı.

– Virginia’da 2 kişi alışveriş sonrasında bıçaklanarak soyuldu.

– Kara Cuma için mağazalar 780 bin geçici işçi aldı.

– Alışveriş yapan her bir kişi ortalama 737.95 dolar harcadı.

– Amerikalıların yüzde 40’ı mağazalara gitmek yerine internet üzerinden sipariş vermeyi tercih etti.

84 ekran Led TV 98 dolar

ABD’li mağazalar zinciri Walmart’ta Funai marka 84 ekran Led TV 98 dolara satıldı. Aynı televizyon geçen yıl 149 dolara satılmıştı Geçen yılki Kara Cuma’da 579.5 milyar dolar harcanmıştı.

Sırada “Sanal Pazartesi” Var

Son dönemde önemli Internet alışveriş merkezleri de Şükran Günü tatilinin sona erip, herkesin iş başı yaptığı Pazartesi günleri büyük indirimlere giderek “Sanal Pazartesi” uygulaması başlattı.

Son yıllarda, perakendeciler artık Cuma gününü de beklemiyor. Geçmişte Şükran Günü tek bir alışveriş merkezinin, perakendecinin açık olmadığı Şükran Günü’nde de artık bazı büyük mağazalar satışlarını artırmak için çalışanlarını işbaşı yapmaya zorluyor.

Bu da özellikle çalışanların haklarını temsil eden sendikalar ve sivil toplum örgütlerinin eleştirilerine neden oluyor. Birçok Amerikalı da Şükran Günü mağazaların açık tutulmasına çalışanların bu günde işbaşı yapmasına karşı çıkıyor. Ancak, yine de önceki akşam, milyonlarca Amerikalı yemeklerini yer yemez alışveriş merkezinin yolunu tutular.

Asıl alışveriş furyası ise dün yaşandı. Amerikalıların bu yıl Noel alışverişinde 602 milyar dolarlık alışveriş yaptılar. Bu miktar, Polonya’nın bir yıllık milli gelirine eşit.

Bu harcamaların %11’i yani yaklaşık 65 milyarı dün yapıldı. Aynı şekilde, Sanal Pazartesi günü de online satış şirketlerinin en az 80 milyar dolarlık satış yapmaları bekleniyor.  Geçen yıl bu rakam 60 milyar dolardı.

Geçen yıl Noel alışveriş sezonunda birçok rekor kırıldı. Büyük ucuzluk kampanyalarından yararlanmak için alışveriş merkezlerinde ve Internet sitelerinde alışveriş yapanların sayısı 139 milyona ulaştı. Amerika’nın Bu yıl 140 milyon kişinin alışveriş yapması bekleniyor. Geçen yıl Şükran Günü’nden sonraki dört günde alışveriş yapanlar kişi başına 420 Dolar harcadı.  Hafta sonu yapılan alışverişin toplam miktarı ise 60 milyar dolar oldu.

Perakendeciler yıllık gelirlerinin %40’ına yakın kısmını Kara Cuma’dan Noel’e kadar geçen dönemde yapıyor.  Bu nedenle de bu yılki satışların seviyesi bir anlamda, tüketici güven endeksinin de bir işareti olacak.