Amerika, Hollywood’u da Çin’e kaptırdı!

Çin dev bir satın almayla, ABD’nin dünyaca ünlü sinema endüstrisi ve aynı zamanda ulusal markası olan Hollywood’a giriş yaptı. 3,5 milyar dolarlık satın alma Çin’in ABD’deki dördüncü büyük yatırımı. ABD&rsqu...

Amerika, Hollywood’u da Çin’e kaptırdı! (12 Ocak 2016)

Çin dev bir satın almayla, ABD’nin dünyaca ünlü sinema endüstrisi ve aynı zamanda ulusal markası olan Hollywood’a giriş yaptı. 3,5 milyar dolarlık satın alma Çin’in ABD’deki dördüncü büyük yatırımı.

ABD’den sonra dünyanın ikinci büyük ekonomisi olan Çin’deki yavaşlama ve Şanghay borsasındaki düşüşler tüm dünya piyasalarını etkilerken, Çin’den gelen sürpriz bir atak yeni gündemi oluşturdu.

Çinli Wanda Group, Jurassic Park, Batman gibi ünlü sinema filmlerinin yapımcısı ABD'li Legendary Entertainment şirketini 3.5 milyar dolara satın aldı.

Wanda Group'tan yapılan yazılı açıklamada Jurassic Park, Batman Kara Şövalye (Batman Dark Knight) üçlemesi, Başlangıç (Inception) ve Yıldızlararası (Interstellar) gibi birçok ünlü Hollywood filmine imza atan Legendary Entertainment’ı satın aldığı belirtildi.

Wanda'nın 2012'de ABD'li sinema zinciri AMC'yi de satın aldığı hatırlatılan açıklamaya göre, Yönetim Kurulu Başkanı Wang Jianlin "Wanda, Legendary'nin hızla büyüyen Çin pazarındaki pazar fırsatlarını artırmasına yardımcı olacak" dedi. Wang, Legendary Üst Yöneticisi (CEO) Thomas Tull'un günlük operasyonlardan sorumlu başkan olarak görevine devam edeceğini de açıkladı. Tull ise "Wanda ve Lengendary, tamamen yepyeni bir uluslararası eğlence şirketi olarak ortaya çıkacak" ifadesini kullandı.

Sinema zinciri AMC Entertainment’ı 3 yıl önce satın alan Wanda’nın geçen yıl da DreamWorks Entertainment’ı satın almak istediği medyaya yansımıştı.

12 Milyar Dolar Hasılat Yapmıştı

Açıklamada verilen bilgilere göre, ünlü Hollywood yapımlarına imza atan Legendary Entertainment, dünya çapında 12 milyar dolardan fazla hasılat yaptı. Wanda ise son yatırımıyla Çin'in doğusunda 2012'de bünyesine kattığı 8 milyar dolarlık stüdyo kompleksini geliştirmeyi planlıyor.

Nomura'nın 7 Ocak tarihli raporunda da dünyanın en büyük film pazarlarından Çin'de bilet satışlarının bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 50 artarak 6.8 milyar dolara çıktığı, bu yıl da yüzde 25 artış beklendiği bilgisi yer aldı.

ABD'deki Dördüncü Büyük Yatırım

Liman şehri Dalian'da bulunan şirketin bu yatırımının, Çinli şirketlerin ABD'deki dördüncü büyük yatırımı olacağı belirtiliyor.

Çinli şirketlerin, ABD'de geçen yıl 11 milyar dolar yatırım yaptığı, 2005'ten bu yana toplam yatırımlarının ise 93.3 milyar dolara ulaştığı kaydediliyor. Devlete ait Çin'in en büyük kimya şirketi ChemChina, kauçuk ve plastik işleyen Alman makine üreticisi KraussMaffei'yi 1 milyar dolara satın aldığını açıklamıştı.

Dünyanın On Altıncı, Çin’in İse En Zengin Kişisi

Çin'in zenginlerini sıralayan Hurun raporunda, Wanda Group'un sahibi 61 yaşındaki iş adamı Wang Jialin’in 34,4 milyar dolarlık servete sahip olduğu aktarıldı. Çin’in gayrimenkul şirketi Dalian Wanda Group’un sahibi Wang, geçen hafta da ülke genelinde hastaneler geliştirmek için 2,3 milyar dolar yatırım yapacağını açıklamıştı. Shanghay, Chengdu ve Qingdao kentlerinde inşa edeceği 3 hastanenin International Hospital Group tarafından yönetileceğini belirtmişti. Dünya kamuoyu, Wang’ın ismini İspanya futbol takımlarından Atletico Madrid’in hisselerini geçen yıl satın almasıyla duymuştu.