İşverenler, çalışanların özel mail ve mesajlaşmalarını okuyabilecekler

AİHM, kişisel haberleşme hak ve özgürlüğüne aykırı çok tartışılacak bir karara imza attı. İşverenler artık mesai saatlerinde çalışanların özel mesajlarını okuyabilecekler. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), çalışanların mesai ...

İşverenler, çalışanların özel mail ve mesajlaşmalarını okuyabilecekler (13 Ocak 2016)

AİHM, kişisel haberleşme hak ve özgürlüğüne aykırı çok tartışılacak bir karara imza attı. İşverenler artık mesai saatlerinde çalışanların özel mesajlarını okuyabilecekler.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), çalışanların mesai saatlerinde mesajlaşma sistemleri ve kişisel e-postalarından gönderdikleri mesaj ve mailleri işverenlerin okuyabileceklerine hükmetti.

Strasbourg’daki mahkeme, 2007 yılında özel mesajlarının incelenmesi sonrası işten atılan Romanya’daki bir mühendisin başvurusunu inceledi.

Mühendis, işverenin özel mesajları incelemesinin, yasadışı olduğu ve özel hayatının gizliliğinin ihlal edildiği gerekçesiyle, iç hukukta sonuç alamadıktan sonra konuyu AİHM’e taşıdı.

Mahkeme ise şirketin, mühendisin mesai saatinde Yahoo Messenger üzerinden gönderdiği mesajları inceleyebileceği sonucuna vardı.

AİHM, mühendisi, şirket bilgisayarı üzerinden Yahoo Messenger’ı kişisel kontaklarını geliştirmek amacıyla kullandığı gerekçesiyle işten çıkaran işvereni haklı buldu.

Mahkeme bununla birlikte, çalışanların özel hayatlarının ihlalinin önlenmesinin de işverenin sorumluluğu olduğunu hatırlattı.

AİHM’in kararı, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ni onaylayan Türkiye dahil tüm ülkeleri kapsıyor.

BBC Türkçe