Amazon, dünyanın ilk kasiyersiz süpermarketini hizmete açtı

Dünyanın en büyük çevrimiçi alışveriş ve bulut bilişim teknoloji şirketlerinden Amazon, geleceğin mağazacılığı konseptiyle, çıkışta kasa ödemesi gerektirmeyen, yapay zeka-kamera ve sensörlerle çalışan “Amazon Go” adlı...

Amazon, dünyanın ilk kasiyersiz süpermarketini hizmete açtı (27 Ocak 2018)

Dünyanın en büyük çevrimiçi alışveriş ve bulut bilişim teknoloji şirketlerinden Amazon, geleceğin mağazacılığı konseptiyle, çıkışta kasa ödemesi gerektirmeyen, yapay zeka-kamera ve sensörlerle çalışan “Amazon Go” adlı süpermarketini, ABD’nin Seattle kentinde “Al ve çık” sloganıyla hizmete açtı.

Mağazaya, özel turnike sisteminden akıllı telefonunuzdaki uygulamanın kişisel kimlik bilgilerinizi içeren karekodunu okutarak giriyorsunuz. Daha sonra mağaza içerisinde attığınız her adım ve tüm hareketleriniz kameralar ve sensörler tarafından takip edilmeye başlanıyor. Raflardan dilediğiniz ürünleri alıp çantanıza atıyorsunuz ve hiçbir ücret ödemeden elinizi kolunuzu sallaya sallaya mağazadan çıkıp gidiyorsunuz. Aldığınız ürünleri ve harcama tutarınızı anında cep telefonunuzun ekranında görebiliyorsunuz. Yaptığınız alışveriş bedava değil tabi ki! Toplam tutar banka kartınıza borç olarak yansıtılıyor ve böylece dijital ödeme gerçekleştiriliyor.

Müşteri cephesi böyle. Raflara ürün yerleştirimi ve bitenlerin yenilenmesi için de güçlü bir otomasyon teknolojisi geliştirilmiş.

Markette çalışan olarak sadece tek bir kişi görünüyor!

Raflarında 1800’ün üzerinde ürünün yer aldığı, bilgisayar görüşü sistemi AI ile çalışan personelsiz markette görüp görebileceğiniz tek insan ise alkol reyonundaki yaş kontrolü yapan görevli kişi.

Geniş çaplı süpermarketlerde bulunun her şeyin Amazon Go’da bulunamayacağı belirtilirken müşterilerin genellikle hazır yiyecekleri, içecekleri, et ürünlerini ve çeşitli atıştırmalıkların bulunacağı vurgulanıyor.

Sistemi test etmek için ilk hırsızlığı başarıyla gerçekleştirdi!

Asıl amacın müşteriye hız kazandırmak ve zaman kaybını önlemek olduğu belirtilen kasiyersiz market Amazon Go, geçtiğimiz günlerde ise bir müşterinin marketten yoğurt aldığını ancak sistemin bunu göremediğini söylediği Twitter içeriğini paylaştı.

‘Sistemi atlatan’ müşterinin deneyimiyle ilgili olarak ise Amazon, ”Bizim için en önemli olan müşterilerimiz için geleceğin alışveriş teknolojisini getirmek ve bu tarz olaylar bizim ne yönde ilerlememiz gerektiği ve neleri düzeltmemiz gerektiği hakkında rehberlik ediyor” açıklamasında bulundu.

Henüz daha test aşamasında olan bu perakende satış sisteminin yaygınlaşması durumunda milyonlarca kasiyerin işsiz kalabileceği belirtiliyor.