iPhone’un 10 yıllık gelişim evrimi

iPhone’un 10 yıllık değişim evriminde geliştirilen teknik özelliklerini ayrıntılı olarak aşağıdaki yıl/model infografiklerinde bulabilirsiniz Steve Jobs 9 Ocak 2007'de San Francisco'daki Moscone Center'da ilk iPhone'u tanıttığında, belki de çoğu ki...

iPhone’un 10 yıllık gelişim evrimi (10 Ocak 2017)

iPhone’un 10 yıllık değişim evriminde geliştirilen teknik özelliklerini ayrıntılı olarak aşağıdaki yıl/model infografiklerinde bulabilirsiniz

Steve Jobs 9 Ocak 2007'de San Francisco'daki Moscone Center'da ilk iPhone'u tanıttığında, belki de çoğu kişi iletişim devriminin en önemli adımının atıldığını anlayamamıştı. Jobs sunumu esnasında izleyicilere sürekli olarak, ilk kez sunmak istediği "üç yeni üründen" söz etmişti. Macworld konferansının konuklarıysa yer aldıkları buluşmanın esasında tek bir Apple ürününe dair olduğunu bir kısa sürede anlamıştı: iPhone.

Bugün yediden yetmişe her akıllı telefon kullanıcısı için normal olan şey, o zamanlar devrim niteliğindeydi. iPhone'dan önceki akıllı telefonlar aşırı büyük, göze hitap etmeyen, kullanımı zor cep telefonlarıydı.

Sanal klavye

iPhone ise buna karşılık tek bir tuşla donatılmıştı. Bütün bir klavyeye ihtiyaç duyulduğunda ekranın açılması icap ediyordu. Bugün bunu tüm çocuklar biliyor. Steve Jobs on yıl önce yaptığı sunumda "Telefonu yeniden keşfediyoruz" demişti, ama ortaya çıkan ürün bir telefondan çok daha fazlasıydı: Her yerde, rahatça kullanılabilen, tam donanımlı bir çeşit mobil bilgisayar.

Zarif fakat basit görünümlü cihaz sadece bir cep telefonu olarak hayatımıza girmekle kalmadı; nasıl çalıştığımızı, oynadığımızı, uyuduğumuzu ve yaşadığımızı değiştirdi. Kişisel kameralar, haritalar, kitaplar, sözlükler, dizüstü bilgisayarlar ve diğer fiziksel şeyleri taşımamıza gerek kalmayacak yeni bir dönem başlamıştı. Endüstri ezberlerini bozdu ve yeniden inşa etti. Artık Uber ile yolculuğa çıkabilir, Airbnb ile kalacağınız yeri ayarlayabilir, fotoğrafınızı Instagram'da alıp paylaşabilir ve bu makaleyi avucunuzun içinde rahatça okuyabilirsiniz.

Değişiklik Apple'ı da dönüştürdü. Apple, piyasaya sunulduğundan beri dünyada bir milyardan fazla iPhone sattı. Şirketin gelirinin yarısından fazlası iPhone'lardan geliyor. Apple'ın piyasa değeri ile dünyanın en büyük şirketi olmasına yardımcı oluyor.

Bir milyardan fazla iPhone satıldı

Akıllı telefon ticareti büyük bir piyasa oluşturuyor. Rakamlar, pazarın Samsung gibi Google'ın Android işletim sistemiyle çalışan cihazlar tarafından domine edildiğini gösteriyor. Android cihazları  pazarın neredeyse yüzde 80'i oluşturuyor. Ancak en büyük kârı iPhone'larıyla Apple elde ediyor, çünkü kâr marjları rekabetten ciddi oranda daha yüksek. iPhone piyasaya sürüldükten sonraki on yılda, toplamda bir milyardan fazla, çeşitli nesillerden iPhone satılmış durumda.

"Mac & i" genel yayın yönetmeni Stephan Ehrmann, "Açık ara farkla en başarılı Apple ürünü olan iPhone, şirketin ana gelir kaynağı" diyor. "Şirketin kasasını devasa biçimde dolduran iPhone satışları Apple'ı dünyanın en değerli şirketi haline getirdi. Böylece Apple da dahil olmak üzere pazardaki tüm şirketler de iPhone'a uymak durumunda kaldı."

iPhone’un 10 yıllık gelişim evrimi

IPhone'un kendisi de gelişti. On yıl önce kuruluşundan bu yana piyasaya 15 model sunuldu. 3,5 inçlik ekran 5.5 inç seviyesine çıktı – Steve Job'un ilk mantrağına karşı, daha küçük bir ekran yeterli olacaktı. Ve orijinalin tek 2 megapiksel kamerası yerine, en yeni iPhone'un arkadaki çift 12MP kamera sistemi ve ön tarafında bir 7MP kamera bulunuyor.

Bütün bunları ve iPhone’un 10 yıllık değişim evriminde geliştirilen teknik özellikleri ayrıntılı olarak aşağıdaki yıl/model infografiklerinde bulabilirsiniz.