Dünyanın en zengin insanları ‘kıyamet günü’ hazırlığına başladı

KAMİL ERYAZAR ABD’de süper zenginler ile Silikon Vadisi milyonerlerinin gizlice ‘kıyamet günü’ hazırlığı yaptıkları ortaya çıktı Genelde ekonomi-finans, teknoloji ve ‘en zenginler listesi’ haberleri ile gündeme gelen milyarderler bu ...

Dünyanın en zengin insanları ‘kıyamet günü’ hazırlığına başladı (30 Ocak 2017)

KAMİL ERYAZAR

ABD’de süper zenginler ile Silikon Vadisi milyonerlerinin gizlice ‘kıyamet günü’ hazırlığı yaptıkları ortaya çıktı

Genelde ekonomi-finans, teknoloji ve ‘en zenginler listesi’ haberleri ile gündeme gelen milyarderler bu kez dünyada heyecan ve korku yaratan bambaşka bir habere konu oldular.

ABD’nin Kaliforniya eyaletinde bulunan ve dünyadaki teknoloji üretiminin merkezi kabul edilen Silikon Vadisi’ndeki milyonerlerin büyük bir kısmının olası bir ‘kıyamet günü’ için ciddi hazırlık içinde olduğu belirtildi. Teknoloji milyonerlerinin silah ve mermi stokladıkları, motosikletler alarak yeraltına sığınaklar yaptıkları kaydedildi.

The New Yorker’dan Evan Osnos ve Fresh Air’den Terry Gross’un konu ile ilgili haberlerinin yayınlanmasının ardından bir haftadır dünya bunu konuşuyor.

Haber, CNN, cnbc, New York Times, CBC News, The Sun, Independent, Gizmodo, Reddit ve daha birçok yayın organında yer buldu.

GLOBAL KONJONKTÜR, DÜNYA SAVAŞLARI ÖNCESİNE BENZİYOR

Son yıllarda, geçmiş iki dünya savaşı öncesindeki buhranlara benzeyen kapitalizmin küresel ekonomik ve toplumsal krizi, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da 5 yıldır süren iç ve bölgesel savaşlar, çevre sorunları, ABD’de ‘sürpriz’ bir şekilde başkan olan ‘sağ marjinal’ Trump’ın seçim kampanyasında söylediği ama inanılması zor vaatlerini icraatının daha başındaki ilk günlerde uygulamaya başlaması, bütün bunlara bağlı olarak tansiyonu kontrolsüz bir şekilde yükselen dünyadaki nükleer savaş endişesi ile birlikte geleceğe dair yaygın korkuların artması, ‘olanakları olan’ azınlığı kişisel birtakım savunma önlemleri almaya yöneltti.

Trump’ın ilk haftası bile yetti!

Seçimle göreve gelen yeni siyasi liderlerin icraatlarını yorumlamak için genelde “ilk 100 günü” beklenir ve böyle değerlendirilir. Ancak ABD’nin yeni başkanı Trump’ın fırtına gibi girişi, sadece ABD’de değil tüm dünyada yaygın kaygılara neden oldu.

Donald Trump 'ABD ordusunun yeniden inşası' kararını imzaladı. Trump'ın aldığı silahlı kuvvetleri genişletme kararı ile yeni uçaklar, gemiler ve askeri ekipman alınacak. Trump "ABD Silahlı Kuvvetlerinin yenilenmesi" başlıklı karara dair "Ordumuzun sergilediği fedakarlıkların hükümet tarafından desteklendiğinden emin olmak için alındı" dedi.

Bilim insanları, sembolik olarak dünyanın sonunu gösteren 'Kıyamet Saati'ni, ABD Başkanı Donald Trump'ın açıklamaları ve dünyada bozulan güvenlik ortamı nedeniyle yarım dakika ileri aldı. Böylece, dünyanın sonunu temsil eden gece yarısına 2,5 dakika kaldı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın danışmanlarından Kellyanne Conway’in, katıldığı bir programda kullandığı “alternatif gerçekler” sözü, Orwell’ın distopyan romanı 1984’ü yeniden gündeme getirdi.

Trump’ın yeni imzaladığı başkanlık kararnamesiyle ile mültecilerin yanı sıra İran, Sudan, Suriye, Irak, Libya, Somali ve Yemen vatandaşlarının da önümüzdeki 90 gün boyunca ABD’ye girmesi girmesini yasaklaması, Silikon Vadisi’ndeki teknoloji şirketlerinde paniğe neden oldu.

CEO’su da Hintli olan Google, çeşitli nedenlerle ABD dışına çıkmak durumunda kalmış tüm “yabancı” çalışanlarını acilen ülkeye çağıran bir mesaj yayınladı. Google’un CEO’su Sundar Pichai, “Gelebildiğiniz kadar çabuk ABD’ye geri dönün yoksa bir daha gelemeyebilirsiniz” ifadesini kullandı. Pichai, birçoğu kilit görevler üstlenen yabancı ülke vatandaşı çalışanlarının yeni vize politikaları nedeniyle yakın tarihte ülkeye alınmayacağından endişe ediyor.

ABD Başkanı Donald Trump’ın başkanlık kararnamesiyle, New York JFK havaalanında gözaltına alına iki Iraklı’dan biri serbest bırakıldı. Mısır’ın başkenti Kahire’de de beş Iraklı ve bir Yemenli havaalanında New York uçuşuna alınmadı. İstanbul Atatürk Havalimanı da dahil dünyanın birçok ülkesindeki havaalanlarında uçuşları iptal edilip uçaklara alınmayan binlerce insan mağdur durumda bekliyor.

Federal yargıç Trump'ın yasağını askıya aldı, 16 eyaletin başsavcıları da kınadı

New York Federal Mahkemesi'nden Yargıç Ann Donnelly, ABD Başkanı Donald Trump'ın ülke sınırlarını mültecilere ve yedi ülkenin vatandaşlarına kapayan kararnamesini geçici olarak durduran bir karar aldı. Ardından beş eyalet mahkemesinden daha Trump’a ‘dur diyen’ benzer kararlar çıktı.

İçlerinde Kaliforniya, Pensilvanya ve New York'un da bulunduğu 16 eyaletin başsavcıları, ABD Başkanı Trump'ın vize yasağına karşı ortak bir kınama metni yayımladı.

Çin: "ABD ile savaş artık bir olasılık"

Çinli bir üst düzey askeri yetkili, Trump yönetimindeki ABD'yle savaşın artık bir olasılık haline geldiğini açıkladı. Açıklamalar, Amerika'nın yeni yönetiminden Çin'e yönelik agresif söylemlere yanıt olarak “Çin Halk Kurtuluş Ordusu” web sitesinde yayınlandı. Yetkili, ABD'nin Asya-Pasifik bölgesindeki stratejisini de gözden geçirmesi gerektiğini söyledi.

SİLİKON VADİSİ’NDE ‘KIYAMET’ HAZIRLIĞI

ABD’de, aralarında Silikon Vadisi’ndeki yüksek teknoloji firmalarının yöneticilerin de bulunduğu bazı zengin kişilerin lüks yeraltı sığınakları hazırladıkları, silah – mühimmat ve dayanıklı yiyecek stokladıkları ortaya çıktı.

Facebook, Google, Apple ve Microsoft gibi firmalara ev sahipliği yapan ABD'nin Kaliforniya eyaletindeki Silikon Vadisi'nin zengin sakinlerini, sığınak telaşı sardı.

En çok da geliştirdikleri “yapay zeka”nın kontrolden çıkıp kendi kendine ‘ilerleyişinden’ korkan Silikon Vadisi zenginleri, bir gün akıllı cihazların insanlara başkaldırabileceğinden de endişe ediyor.

Teknoloji firmalarında üst düzey görevlerde bulunan zenginler, ayrıca yapay zeka ve teknolojideki gelişmeler yüzünden işlerini kaybeden kişilerin ayaklanabileceğini de düşünüyorlar. Patlama noktasına gelen bu kişilerin ilk hedefinin dünya teknolojisinin kalbinin attığı Silikon Vadisi olacağı tahmin ediliyor.

Profesyonel iş-yönetim ve insan kaynakları sosyal paylaşım ağı LinkedIn’in kurucularından Reid Hoffman, ABD’nin California eyaletindeki zenginlerin en az yarısının kıyamet gününe aktif hazırlıklar içinde olduğunu belirtirken; "Birkaç motosikletim, birçok silahım ve bol miktarda mermim var. Gıda da stokladım. Evimin altında uzunca bir süre idare edebilirim" dedi.

Dünyanın en zengin altıncı insanı olan Facebook kurucusu Mark Zuckerberg’in de, 2014 yılında 100 milyon dolara Hawaii'deki Kauai adasının kuzeyinde yaklaşık 3 kilometre karelik bir arazi satın aldığı biliniyor. Hatta geçtiğimiz günlerde arazi aldığı adanın yerlilerine topraklarını satmaları için dava açtığı da ortaya çıkmıştı.

Eski Facebook yöneticisi Antonio García Martínez’in ise Pasifik okyanusundaki bir adada satın aldığı geniş bir arazi üzerinde, jeneratörler ve güneş panelleri ile donatılmış bir ev inşa ettiği, aynı zamanda da çok sayıda silah satın aldığı iddia ediliyor.

Reddit sitesinin kurucularından ve eski genel müdürü Yishan Wong da"Sığınakçılar, çöküş yaşanmasının çok da muhtemel olmadığının farkında. Ama yine de böylesi bir kaçış planı için harcamak mantıklı bir hareket olur" dedi. Wong, yeraltı sığınaklara yapılan masrafların boşa gitmeyeceğini düşündüğünü söylüyor.

Zenginler arasında, paralı askerler birliklerini oluşturup olası işgallere karşı koymak isteyenlerin de bulunduğu makalede yer aldı.

DEVAM EDECEK…