Oscar Ödül Töreni’ndeki La La Land / Moonlight Karışıklığının Perde Arkası

1929 yılından beri Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi (AMPAS) tarafından verilen ve dünyanın en ünlü sinema ödülü olarak bilinen Akademi Ödülleri, bu yıl tarihinde ilk kez büyük bir yanlışlığa hatta skandala neden oldu. ABD'nin Los...

Oscar Ödül Töreni’ndeki La La Land / Moonlight Karışıklığının Perde Arkası (27 Şubat 2017)

1929 yılından beri Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi (AMPAS) tarafından verilen ve dünyanın en ünlü sinema ödülü olarak bilinen Akademi Ödülleri, bu yıl tarihinde ilk kez büyük bir yanlışlığa hatta skandala neden oldu.

ABD'nin Los Angeles kenti "sinema dünyasının en büyük gecesi" olarak bilinen Oscar Töreni'ne ev sahipliği yaptı. Milyonları ekran başına kilitleyen tören, büyük bir skandala sahne oldu. Jimmy Kimmel'in sunduğu törenin sonunda, En iyi film Oscarı'na Aşıklar Şehri'nin (La La Land) değer görüldüğü açıklandı. Ancak kısa süre içinde zarfların karıştığı ortaya çıktı. Akademi'nin en iyi film tercihinin Ayışığı (Moonlight) olduğu anlaşıldı.

Törenin sunucusu Jimmy Kimmel ustalığını göstererek, dünyayı şoke eden olayın sorumluluğu üstlendi ve “Bunun için kendimi suçluyorum. İçine edeceğimi biliyordum. Bir daha gelmeyeceğime söz veriyorum” dedi.

En İyi Film Ödülü’nü sunmak üzere sahneye Warren Beatty ve Faye Dunaway çıkmıştı. Beatty, içinde “Emma Stone, La La Land” yazan zarfı görünce uzun bir süre duraksadı. Ancak Dunaway hızla kağıtta yazanı okudu. Ve 89 yıllık Oscar tarihinin en büyük skandallarından biri yaşandı.

En İyi Film Oscarı’na Ayışığı’nın (Moonlight) değer görüldüğü ortaya çıktı. Kısa süre içinde En İyi Film Oscarı’nın bulunduğu zarfın karıştığı anlaşıldı. Akademi’ye göre yılın En İyi Filmi, Aşıklar Şehri (La La Land) olarak açıklandı.

LA LA LAND / MOONLIGHT KARMAŞASININ NEDENİ NE?

89. Oscar Ödül Töreni'nde Moonlight filminin kazandığı En İyi Film Oscarı'nın yanlış anons edilerek La La Land'e (Aşıklar Şehri) verilmesinin ardından birçok insanın kafasındaki soru şu:

Peki böyle bir şey nasıl olabildi?

Her kategori için iki zarf

İki kişi oyları sayıyor ve kazananların kim olacağını önceden biliyor. Her birinde kazananlarının isimlerinin olduğu tüm zarflardan oluşan bir kutu var. Diğer sete bir şey olursa diye yedekte tutuluyor.

Uluslararası denetim ve muhasebe şirketi PricewaterhouseCoopers'tan yetkililer ise, Oscar sahnesinin sağ ya da sol tarafında, ödülü sunacak ünlüler sahneye çıkmadan önce onlara zarfları vermek için ayakta bekliyor.

Emma Stone En İyi Kadın Oyuncu ödülünü aldıktan sonra, aynı ödülün olduğu diğer zarf yanlışlıkla En İyi Film Ödülü'nü vermek için sahneye çıkacak olan Warren Beatty'e veriliyor.

Bu da törenden sonra kafası karışık bir şekilde Emma Stone'un "Bütün bu süre boyunca En İyi Kadın Oyuncu Ödülü zarfı elimdeydi" diye anlattığını açıklıyor.

Warren Beatty kuşkulanıyor

Deneyimli oyuncu Warren Beatty'nin zarfı açtıktan ve kartta yazan ismi gördükten sonra, zarfın içini başka bir kart olup olmadığını görmek için tekrar yokladığı ve zaman kazanmaya çalıştığı hissediliyordu.

Beatty bunun üzerine zarfa baktı ve ödülü beraber sunduğu Faye Dunaway'e karttaki ismi gösterdi.

Oyuncu Faye Dunaway ise kartta yazanı okudu: "La La Land."

Beatty yaşananı şöyle açıkladı:

"Sana ne olduğunu anlatmak istedim. Zarfı açtım ve Emma Stone, La La Land yazıyordu. Bu yüzden Faye'e bu kadar uzun süre baktım ve sizlere [seyircilere doğru], komik olmaya çalışmıyordum."Ödül törenini sunan Jimmy Kimmel de sonrasında karışıklığın karttaki isimden kaynaklandığını doğruladı.

Kimmel, "Kafa karıştırıcı bir şeyler olduğu açıktı, biz de insanları bekleterek acı çektirmek için sevimlilik yaptığını sandık. Gerçekte neden Stone'un isminin kartta olduğunu anlamaya çalışıyordu" dedi.

Hata düzeltildi

La La Land ekibi sahneye çıkıp ödül konuşmalarını tüm akışıyla sürdürürken, yetkililer sahneye çıkarak filmin yönetmeni, oyuncuları ve elbette tüm dünyaya neler olduğunu açıkladı: Çok büyük bir hata yapılmıştı.

La La Land filminin yapımcısı Fred Berger "Kaybettik bu arada ama biliyorsunuz" dedi.

Filmin ortak yapımcısı Jordan Horowitz de mikrofondan "Arkadaşlar çok üzgünüm, hayır, korkunç bir hata var. Moonlight, arkadaşlar En İyi Film Ödülü'nü siz kazandınız" diye konuştu.

Seyircilere ödül zarfını gösteren Horowitz, "Bu bir şaka değil. En İyi Film Ödülü Moonlight'ın" diyerek kartı okudu.

89. Oscar Töreni’nde yapılan bu büyük hata kısa zamanda sosyal medyada alay konusunu olarak gündemin ilk sırasına yerleşti ve birbiri peşine komik caps’ler paylaşılmaya başlandı.

OSCAR'DAN ÖZÜR AÇIKLAMASI

89 yıllık Oscar tarihinin en büyük skandalıyla ilgili özür açıklaması yapıldı.

Oscar ödüllerinin oylama sürecini 83 yıldır denetleyen PricewaterhouseCoopers (PwC) şirketi tarafından yapılan yazılı açıklamada, başta Aşıklar Şehri (La La Land) ile Ayışığı (Moonlight) filmlerinin ekipleri ve ödülü yanlış takdim eden Bonnie and Clyde filminin efsanevi oyuncuları Faye Dunaway ile Warren Beatty’den olmak üzere tüm seyircilerden özür dilendi.

İşte o açıklama:

“En İyi Film anonsu yapılırken yaşanan hatadan dolayı, Moonlight ve La La Land ekiplerinden, Warren Beatty, Faye Dunaway ve Oscar seyircilerinden özür dileriz. Sunuculara bir hata sonucu yanlış kategorinin kartı verildi ve bu durum anlaşıldığı anda ivedilikle düzeltildi. Bunun nasıl yaşandığını anlamak üzere inceleme yapıyoruz ve yaşananlardan ötürü derinden pişmanlık duyuyoruz. Adayların, Akademi’nin, ABC kanalının ve Jimmy Kimmel’ın durumu nezaketle karşılamalarından dolayı minnettarız.”

İŞTE 2017 OSCAR ÖDÜLLERİNİ KAZANANLARIN TAM LİSTESİ

En İyi Film: Moonlight

En İyi Saç ve Makyaj Tasarımı: Suicide Squad

En İyi Kostüm Tasarımı: Fantastic Beasts and Where to Find Them

En İyi Belgesel Film: OJ: Made in America

En İyi Ses Kurgusu: Arrival

En İyi Ses Mikyajı: Hacksaw Ridge

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Viola Davis.

Viola Davis, 3 kez Oscar adayı gösterildi, ilk kez kazandı.

En İyi Yabancı Film: The Salesman

Filmin senaristi ve yönetmeni Asgar Ferhadi törene katılmadı. İranlı yönetmen gönderdiği teşekkür mektubunda “Bu gece sizlerle olmadığım için üzgünüm. Bu gece gelmeme sebebim ülkemin insanlarına ve saygısızca davranılan Amerika’ya giriş izni verilmeyen diğer altı ülkeye olan saygımdan. Dünyayı bölmek korku yaratıyor ve savaşı, agresifliği doğrulayan bir kandırmaca yaratıyor. Sinemacılar, barış için empati yaratabilir ve bu empatiye her zamandan çok ihtiyacımız var” sözlerine yer verdi.

En İyi Kısa Animasyon Film: Piper

En İyi Animasyon Film: Zootopia

En İyi Prodüksiyon Tasarımı: La La Land

En İyi Görsel Efekt: The Jungle Book

En İyi Film Kurgusu: Hacksaw Ridge

En İyi Kısa Belgesel Film: The White Helmets

Helmets’ın başındaki kişi geceye katılmadı fakat bir mektup yolladı: “Akademi’ye teşekkürler. Bu film yaptığımız çalışmaları dünyada tanıtması için çok mutluyuz. Çalışmalarımızla Kuran’daki ‘Bir insanı kurtarmak bütün insanlığı kurtarmaktır’ sözünden hareketle 82 binden fazla insanı kurtardık. Suriye’deki ve dünyadaki akan kanı durdurmak için çalışıyorlar. Bu insanların kendilerini unutulmuş hissetmeleri normal. Bu savaş altı yıldır devam ediyor, herkes ayağa kalkıp umursadığımızı hatırlatabilir mi? Savaşın bir an önce bitmesi için.”

En İyi Kısa Film: Sing

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Mahershala Ali

En İyi Sinematografi: La La Land

En İyi Orijinal Senaryo: Manchester by the Sea

En İyi Uyarlama Senaryo: Moonlight

Moonlight’ın uyarlandığı kitabın yazarı Tarell Alvin McCraney “Bu ödül bütün siyahi ve kahverengi kızlara ve çocuklara. Toplumsal cinsiyete uymayanlara!” şeklinde konuşma yaptı.

En İyi Erkek Oyuncu: Casey Affleck

En iyi yönetmen: La La Land filmi yönetmeni Daniel Chazelle

En İyi Kadın Oyuncu: La La Land Emma Stone

En İyi Orijinal Şarkı: La La Land

En İyi Film Müziği: La La Land