Alibaba’dan Snapchat’e 200 Milyon Dolarlık Yatırım

Dünyanın en büyük e-ticaret sitelerinden Çinli Alibaba, popüler anlık mobil mesajlaşma servisi Snapchat’e 200 milyon Dolarlık yatırım yaptı. Borsada hissesi bulunmayan Snapchat’in bu yatırımla birlikte değeri 15 milyar Dolar’a yükseldi. Ak...

Alibaba’dan Snapchat’e 200 Milyon Dolarlık Yatırım (13 Mart 2015)

Dünyanın en büyük e-ticaret sitelerinden Çinli Alibaba, popüler anlık mobil mesajlaşma servisi Snapchat’e 200 milyon Dolarlık yatırım yaptı. Borsada hissesi bulunmayan Snapchat’in bu yatırımla birlikte değeri 15 milyar Dolar’a yükseldi.

Akıllı cep telefonlarında kullanılan ve internet üzerinden mesajlaşma servisi olan Snapchat’in 100 milyon abonesi bulunuyor. Uygulama ABD’de WhatsApp’tan çokdaha yaygın olarak kullanılıyor. Özellikle ortaokul ve lise çağındaki gençlerin gözde haberleşme yollarından biri. Diğer bir mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp’ı satın alan Facebook’un 2013’te Snapchat’e götürdüğü 3 milyar Dolarlık teklif kabul görmemişti.

10 saniyede kaybolan mesaj, resim ve video uygulaması Snapchat’in popülaritesi hızla artıyor.

CNN Money’nin haberine göre, yakın zamanda Snapchat’in kurucusu ve CEO’su Evan Spiegel, Suudi prens El-Velid bin Talal ile buluştu. El-Velid’in Kingdom Holding’inin yatırım bölümü pazar günü bir basın bildirisi yayınlayarak görüşmeyle ilgili iki fotoğraf paylaştı.

Kingdom, El-Velid’in ayrıca Snapchat’in Strateji Müdürü Imran Khan’la da görüştüğünü ve “siyasi, iş ve ekonomik meseleler”in yanı sıra teknoloji alanında “gelecekteki olası iş birliklerini” ele aldıklarını aktardı.

Snapchat’in kurucusu Evan Spiegel, 2013 sonunda önce Facebook’tan gelen 3 milyar dolarlık teklifi geri çevirmiş, ardından Snapchat’i rakibine kaptırmak istemeyen Google’dan da 4 milyar dolarlık teklif almış, ancak bunu da geri çevirmişti.

Spiegel kararını, “Çok az insan, bizim kurduğumuz şirket gibi bir şirkete sahip. Kısa vadeli bir kazanç için Snapchat’i elden çıkarmak bana pek çekici gelmedi” sözleriyle açıklamıştı.

El-Velid’in Forbes’a göre 22,9 milyar dolarlık serveti var. Time dergisi, El-Velid’i Arabistan’ın Warren Buffett’ı olarak tanımlıyor.

Alibaba ve Snapchat konuyla ilgili bir yorum yapmayacaklarını açıkladı.

Suudi Arabistan Prensi El-Velid bin Telal, bir süre önce Snapchat CEO’su Evan Spiegel‘i ofisinde ağırlamıştı.

Çinli Öğretmenin 168 Milyar Dolarlık e-Ticaret Başarısı

Asya’nın en büyük internet alışveriş portalı olan Çinli Alibaba, geçen yıl Eylül ayında New York borsasında e-Bay, Amazon gibi e-ticaret devleri ve Facebook’u da geride bırakan rekor bir değerle halka arz edildi.

Alibaba bu rekor değerdeki halka arzıyla ünlü sosyal ağ devi Facebook’u da geride bırakmıştı.

Alibaba’yı bu kadar değerli kılan ise Çin’de internet üzerinden yapılan alışverişlerin yüzde 80′ini yönetiyor olması.

Şirketin siteleri üzerinden yaratılan iş hacmi, Amazon ve eBay’in yarattığı iş hacminin toplamından daha fazla.

Finansal analistler, Alibaba’nın ABD’nin dev şirketleri Walt Disney ya da Boeing’den daha değerli bir şirket konumunda olduğu düşünülüyor.

Alibaba’nın ilginç kuruluş ve başarı öyküsünü buradan okuyabilirsiniz.

24 Yaşında Dünyanın En Genç Zengini Oldu

1999 yılında Alibaba’yı kuran Jack Ma, Forbes’un Dünyadaki Dolar Milyarderleri 2014 Listesi’nde 21,9 milyar Dolarlık servetiyle 33. Sırada yer alırken, Snapchat’in henüz 24 yaşındaki genç kurucu CEO’su Evan Spiegel de yine Forbes'un Dünyadaki En Genç Dolar Milyarderleri 2014 Listesi’nde 1,5 milyar Dolarlık kişisel servetiyle, Facebook’un kurucu CEO’su Mark Zuckerberg’i geride bırakarak ilk sırada yer aldı.