Akıllı Telefon İşletim Sisteminde Android Açık Ara Önde

Akıllı telefonların gelişip yaygınlaşmaya başladığı 2010’lu yıllara göre, bugün işletim sistemleri pazar payları çok değişkenlik gösterdi Beş yıl önce yüzde 23,3 pazar payına sahip Android, Samsung telefonların satışlarının artması ile bi...

Akıllı Telefon İşletim Sisteminde Android Açık Ara Önde (1 Nisan 2015)

Akıllı telefonların gelişip yaygınlaşmaya başladığı 2010’lu yıllara göre, bugün işletim sistemleri pazar payları çok değişkenlik gösterdi

Beş yıl önce yüzde 23,3 pazar payına sahip Android, Samsung telefonların satışlarının artması ile birlikte yüzde 81,5 oranına kadar yükselerek pazarın büyük bir bölümünü ele geçirmiştir. iPhone telefonların işletim sistemi iOS ise payını arttırmadığı gibi kaybetmedi de. Sadece küçük bir azalma var.

IDC tarafından yayınlanan verilere göre, 2014 yılında pazarın çoğuna yakınını yüzde 96’lık bir oranla Android ve İOS işletim sistemleri ile çalışan mobil cihazlar oluşturuyor.

En büyük sürpriz ise bir zamanlar akıllı telefonların jenerik markası olan BlackBerry’in yaşadığı büyük düşüş. 2010 yılında yüzde 16 olan Pazar payı bugün yüzde 0,4’e gerileyerek neredeyse yok olma noktasına gelmiştir.

2010 yılında Windows Phone 7 ile pazara giriş yapan ve 2013 yılında da Nokia’yı satın alan Microsoft’un da bu alanda umduğunu bulduğu söylenemez. 2010’daki yüzde 4,9’luk giriş Pazar payı beş yılda yüzde 2,7’ye düşmüştür.

Aşağıdaki grafik dünya çapında kullanılan akıllı telefonların işletim sistemi oranlarını göstermektedir.