Akıllı teknoloji modaya da el attı, giysi deneme sorunu ortadan kalktı

İnternette ya da mağazada olan bir ürünü çoklu kanal (omni-channel) deneyimiyle çevrim içi ve çevrimdışını üç boyutlu birleştirip, sizi bir sonraki aşamaya taşıyor Akıllı giyinme odaları yeni bir uygulama değil. Son teknolojiyle ta...

Akıllı teknoloji modaya da el attı, giysi deneme sorunu ortadan kalktı (18 Eylül 2015)

İnternette ya da mağazada olan bir ürünü çoklu kanal (omni-channel) deneyimiyle çevrim içi ve çevrimdışını üç boyutlu birleştirip, sizi bir sonraki aşamaya taşıyor

Akıllı giyinme odaları yeni bir uygulama değil. Son teknolojiyle tasarlanan bu odalar sayesinde kullanıcılar kıyafet ve aksesuar deneyebiliyor. Bu akıllı ayna, kullanıcının giydiği kıyafetleri analiz ederek daha şık görünmesi için tavsiyelerde de bulunabiliyor.

İsrail’in başkenti Tel Aviv’de düzenlenen Fashion Tech Festivali’nin organizatörleri moda ve teknoloji arasındaki ilişkinin ne kadar yakın olduğunu göstermeyi amaçlıyor.

Etkinliğin organizatörü Yael Kochman oldukça iddialı konuşuyor: “Bu startup şirketler, teknolojinin modayı nasıl tükettiğinizi değiştirebileceğini kanıtlıyor. İnternette ya da mağazada olan bir ürünü çoklu kanal (omni-channel) deneyimiyle çevrim içi ve çevrimdışını birleştirebiliyor ve bu startup şirketler sizi gerçekten bir sonraki aşamaya taşıyor.”

Infime adlı şirket müşterilerin doğru ölçülerde iç çamaşırı satın almalarına yardımcı olmak için bir uygulama geliştirmiş.

Şirketin kurucusu Michael Litvin kullanıcıların üç boyutlu vücut modellerini çıkaran bu uygulama sayesinde ürünleri denemek zorunda kalmadan satın alabileceklerini ifade ediyor: “Vücudun üç boyutlu olarak görülmesini, müşterinin kendi beden ölçülerini bu uygulamaya girerek vücudunun üç boyutlu modelinin görüntülenmesini sağlıyoruz. Bu internet üzerinden yapılabilir ya da ürünün üzerindeki QR kodunu tarayarak müşterinin üzerinde nasıl durduğu görülebilir.”

Belki de modanın geleceği bu üç boyutlu yazıcılardadır. Aslında üç boyutlu baskı teknolojisi yavaş yavaş moda dünyasına giriyor. Bize özel tasarlanmış ayakkabılara ya da diğer aksesuarlara sahip olabiliriz.

Euronews / Gizem Adal