‘Tipsiz’ Balık Tartışma Başlattı!

Fukuşima nükleer faciasının etkisi mi? Japonya’daki Hokkaido Adası açıklarında bir balıkçı, iki metre uzunluğunda devasa bir balık yakaladı. Balığın resmi sosyal medyada hızla paylaşılırken, Fukuşima nükleer faciasının denizdeki canlıları da etkil...

‘Tipsiz’ Balık Tartışma Başlattı! (18 Eylül 2015)

Fukuşima nükleer faciasının etkisi mi?

Japonya’daki Hokkaido Adası açıklarında bir balıkçı, iki metre uzunluğunda devasa bir balık yakaladı. Balığın resmi sosyal medyada hızla paylaşılırken, Fukuşima nükleer faciasının denizdeki canlıları da etkilediği korkusu yayıldı. Uzmanlar ise balığın sadece çok büyük bir kurt balığı olduğu görüşünde.

Japonyalı balıkçı Hiroşi Hirasaka, Hokkaido Adası’nda yakaladığı devasa balığı görünce şaşkına döndü. Kurt balığının bölgedeki ortalama uzunluğu 112 santimetre iken, yakalanan balığın uzunluğu ise iki metreye yakın.

Hirasaka’nın Twitter’a yüklediği ‘canavar balık’ fotoğrafları kısa sürede büyük ilgi gördü. Ancak balığın sıra dışı uzunluğu, akıllara 2011’de yaşanan Fukuşima nükleer santrali faciasının deniz canlılarını da etkilemiş olabileceği endişesini de getirdi.

Öte yandan uzmanlar, söz konusu canlının sadece ‘çok büyük bir kurt balığı’ olduğunu belirtiyor.

Mutant Papatyalar

Temmuz ayında da Fukuşima Daiichi Nükleer Santrali yakınlarında görülen mutant papatyalar büyük korku yaratmıştı.

Twitter’da Japon bir kullanıcının paylaştığı papatya fotoğrafı gözleri yeniden deprem ve tsunami yüzünden nükleer felaketin yaşandığı Fukuşima’ya çevirmişti. Nükleer santrale 110 km mesafede bulunan Nasuşioabara City’de çekilen ve defalarca retweet edilen fotoğrafta, 3 tanesi gözle görülür şekilde deforme olmuş 4 papatya vardı.