Adrasan’daki Orman Yangını Yerleşim Birimlerine Sıçradı

Dünyanın en güzel koylarından biri olan, Antalya’nın Kumluca ilçesine bağlı Adrasan Milli Parkı’nda öğleden sonra ormanlık alanda başlayan yangın rüzgarın da etkisiyle hızla yayılarak yerleşim birimlerine sıçradı Antalya’nın Kumluca İlçesi’ne bağlı tatil bölgesi A...

Adrasan’daki Orman Yangını Yerleşim Birimlerine Sıçradı (28 Haziran 2014)

Dünyanın en güzel koylarından biri olan, Antalya’nın Kumluca ilçesine bağlı Adrasan Milli Parkı’nda öğleden sonra ormanlık alanda başlayan yangın rüzgarın da etkisiyle hızla yayılarak yerleşim birimlerine sıçradı

Antalya’nın Kumluca İlçesi’ne bağlı tatil bölgesi Adrasan’daki İnceboyun mevkisinde saat 14.30 sıralarında Kızılçam ağaçlarının bulunduğu alanda başlayan ve hızla büyüyen alevler, 4 saat sonra otel ve pansiyonların bulunduğu alana sıçradı. Can kaybının olmadığı yangında 4 otel, hediyelik eşya mağazası ve restoran yandı.

Yangının büyüme eğilimi göstermesi üzerine Antalya’dan havalanan 2 helikopter ve 1 yangın söndürme uçağı da söndürme çalışmalarına katıldı. Muğla’nın Marmaris ve Fethiye ilçelerinden gelen hava ekipleriyle birlikte söndürme çalışmalarında 7 helikopter ve 2 uçak görev almaya başladı. Milli park alanı olan yangın bölgesinin sarp olması, yangına müdahaleyi güçleştirirken, bölgede etkili olan rüzgar alevleri büyüttü. Şu ana kadar 10 hektarlık orman alanının yandığı bildiriliyor.

Yangının hızla yayılması üzerine bölgedeki yerleşim birimleri ve oteller boşaltıldı.

Bölgedeki pansiyonlarda kalan tatilciler de, yangınla birlikte tesisleri terk ederken, alevlere karadan ve havadan müdahale edilip, kontrol altına alınmaya çalışılıyor.