Adı Barış’tı, Anlamsız Bir Savaşın Kurbanı Oldu

Adı Barış’tı. Annesini kanser hastalığından kaybetmiş, babası ise evi terk etmiş, kardeşleri de evlatlık verilmiş. Yoksul dedesi ve anneannesi tarafından büyütülmüş, askerlik dönüşünde evlilik planları yapan 20 yaşında bir fidandı. Barış...

Adı Barış’tı, Anlamsız Bir Savaşın Kurbanı Oldu (3 Ağustos 2015)

Adı Barış’tı. Annesini kanser hastalığından kaybetmiş, babası ise evi terk etmiş, kardeşleri de evlatlık verilmiş. Yoksul dedesi ve anneannesi tarafından büyütülmüş, askerlik dönüşünde evlilik planları yapan 20 yaşında bir fidandı.

Barış Akkabak, Mardin'in Midyat İlçesi'ndeki PKK saldırısında şehit oldu.

Şehit Barış Akkabak'ın annesi Kadriye Akkabak'ın 2003 yılında kanser nedeniyle vefat ettiği, babası Cevdet Erdem'in ise kendilerini terk ettiği kaydedildi. Annesinin ölümü üzerine Barış Akkabak'ı nüfusuna alan dedesi, torununa babalık yaptı. Şehidin diğer iki erkek kardeşi Ferhat ve Onur'un ise başka ailelere evlatlık verildiği öğrenildi.

Alüminyum işiyle uğraşan Akkabak'ın, Manisa Kırkağaç'taki acemi birliğinden sonra dağıtım izni için dedesinin evine geldiği, iki hafta önce de Mardin Midyat'taki birliğine teslim olduğu belirtildi.

Dönünce evlenecekti

Dede Ramazan Akkabak, torununu küçüklükten itibaren kendisinin büyüttüğünü söyledi. "Barış benim çocuğumdu" diyen deden Akkabak, "25 bin liraya araba aldım, dükkanı vardı. Askerden dönünce evlenecekti. Her şeyi hazırdı. Hazırlığını yapmıştı. Acı haber geldi, şehit oldu" dedi.

Taziyeleri evin önündeki alanda sandalyeye oturarak kabul eden dedesi Ramazan Akkabak'ın yamalı pantolonu dikkati çekti. Yanında oturan Kaymakam Günlü'nün bir ihtiyaçlarının olup olmadığını sorması üzerine şehit dedesi Ramazan Akkabak, "Allah devletimize zeval vermesin, başka bir şey istemiyorum. Engelli maaşım var, onunla geçiniyoruz. Bize yetiyor. Ben kimseden bir şey istemiyorum. Çocuğumun son bir kez yüzünü görmek istiyorum" dedi.

“Oldu mu şimdi?”

Yaşanan acıların bir an önce son bulmasını isteyen Şehit Barış Akkabak’ın dayısı Şaban Akkaya ise, “Artık bitsin. Bu analar, kuzular ağlamasın. Ana yok, baba yok bu çocukta. Varsa teyze dayı var. Ne olacak şimdi? Bu insanlar 3-5 gün gelecek. Ondan sonra ne olacak. Oldu mu şimdi bu. Tamam vatan sağolsun diyoruz da analar evlatsız, çocuklar babası kalıyor. Biz şimdi yeğensiz kaldık oldu mu şimdi?” diye sitem etti.

“Devlet bizim çocuğumuzu geri versin”

Köylü kadınlar sakinleştirmeye çalıştığı şehit erin teyzesi Zeliha Namal da şöyle feryat etti: “Devlet bizim çocuğumuzu geri versin. Benim çocuğum öksüzdü. Geri versinler. Bizim askerlerimize sahip çıkmıyorlar. Benim kuzum öksüzdü.”

Şehidin dedesi mezarlıkta bayıldı
Sabaha kadar uyuyamadım. Sabah mezarını ziyaret ettim. Annesi ve Barış'ın mezarının ortasında yatıp kaldım. Orada bayılmışım. Barış'ım şimdi annesiyle beraber yatıyor" diye konuştu.

DHA