Yeni bir kitlesel demokratik protesto ve terapi yöntemi: ‘Not duvarı’

Cumhuriyetçi aday Donald Trump’ın Amerika Birleşik Devletleri’nin yeni başkanı seçilmesinin ardından ülke genelinde başlayan protestoların en ilginci ise New York metrosunda yaşanıyor. Matthew Chavez adlı bir sanatçının başlattığı girişimle, bir...

Yeni bir kitlesel demokratik protesto ve terapi yöntemi: ‘Not duvarı’ (16 Kasım 2016)

Cumhuriyetçi aday Donald Trump’ın Amerika Birleşik Devletleri’nin yeni başkanı seçilmesinin ardından ülke genelinde başlayan protestoların en ilginci ise New York metrosunda yaşanıyor.

Matthew Chavez adlı bir sanatçının başlattığı girişimle, birçok vatandaş tepkisini New York’ta Manhattan metrosu duvarlarına yapışkanlı not kağıtları asarak gösterdi. Metronun duvarları kısa sürede renkli not kağıtlarıyla doldu.

New Yorklular, genellikle ortak endişelerini şu sözle dile getirdi: “Ülkemizde yaşanan durumdan dolayı oldukça üzgünüm ve korkuyorum.”

28 yaşındaki Brooklyn’li seslendirme sanatçısı Matthew Chavez tarafından altı ay önce başlatılan “Metro Terapisi” adlı proje, seçim döneminin sürpriz kabul edilen Donald Trump zaferiyle sonuçlanmasının ardından ayrı bir değer kazandı.

Altıncı Cadde ile 14. Sokak bileşiminde bulunan metro içerisindeki koridorda yer alan yapışkan notlar sergisi, insanların katılımıyla büyümeye devam ediyor.

Manhattan’da geçen Mayıs ayında da çoğunluğu reklam ajanslarına çalışan ekipler, rakip firmanın ofisine gizlice girerek post-it'lerle camlara mesaj bırakarak yeni bir akım başlatmışlardı. Kısa sürede Manhattan'ın çehresini değiştiren post-it savaşları sosyal medyada büyük ilgi görmüştü.