Trump, ABD sokaklarında süren protesto gösterilerine ilişkin açıklama yaptı

Twitter'dan ilk kez gösterilere ilişkin yorum yapan Trump, eylemcileri “profesyonel gösterici” olarak tanımlayıp,  medyanın da eylemcileri kışkırttığını savunarak “hiç adil değil” dedi. ABD’de sürpriz bir şekilde Trump’...

Trump, ABD sokaklarında süren protesto gösterilerine ilişkin açıklama yaptı (11 Kasım 2016)

Twitter'dan ilk kez gösterilere ilişkin yorum yapan Trump, eylemcileri “profesyonel gösterici” olarak tanımlayıp,  medyanın da eylemcileri kışkırttığını savunarak “hiç adil değil” dedi.

ABD’de sürpriz bir şekilde Trump’ın başkan seçildiğinin belli olmasından sonra başlayan karşıt sokak gösterileri sürüyor.

Sosyal medyada "Benim başkanım değil" #NotMyPresident etiketiyle başlatılan protesto kampanyası daha sonra sokaklara da taşındı. Çeşitli eyaletlerde binlerce kişinin sokaklara dökülerek seçilmiş başkan Donald Trump’u protesto etmeye başladığı gösteriler ikinci gününde de devam ediyor.

Twitter'dan ilk kez gösterilere ilişkin yorum yapan Trump ise “küçük gruplar” diye belirttiği protestoculara “sevgi” mesajı göndermeden önce uyarıda bulundu. Medyanın eylemcileri kışkırttığını savunarak 'hiç adil değil' dedi. Protestolara ilişkin ilk kez açıklama yapan Trump, Twitter hesabında, "Açık ve başarılı bir başkanlık seçimi yapıldı. Şimdi medya tarafından kışkırtılan profesyonel göstericiler protesto ediyor. Hiç adil değil" mesajını paylaştı.

Donald Trump daha sonraki tweetinde ise yumuşayarak, "Protestocu küçük grupların bu ülkeye olan tutkusuna bayılıyorum. Hepimiz bir araya gelip ülkemizle gurur duyacağız." mesajı verdi.

New York başta olmak üzere Washington, Baltimore, Philadelphia, Los Angeles, San Francisco, Oregon ve Kaliforniya'da Trump karşıtı gösteriler yapılıyor. Polis ekipleri, 'Benim başkanım değil' yazan pankartlar taşıyan göstericilerin toplandığı New York'taki Trump Tower ile Trump'ın Beyaz Saray'ın birkaç sokak yakınında açtığı otelinin çevresinde güvenlik önlemlerini artırdı. Los Angeles ve Minneapolis kentlerinde göstericiler yolları trafiğe kaparken, Oregon eyaletinin Portland kentinde polis eylemcilere biber gazı ve 'sersemletici bomba' ile müdahale etti. Portland'da küçük bir grup dükkanların vitrinlerine ve otomobillere zarar verip, çöp kutularını ateşe verdi. Birçok kentte gözaltılar oldu.

Trump, üniversite kampüslerinde de protesto edildi. Demokratların kalesi sayılan Kaliforniya eyaletinde binlerce öğrenci, Trump'ı protesto etti.

Göstericiler, Trump'ın göçmen karşıtı, ırkçı, cinsiyetçi söylemleri ve politikalarından duydukları endişeyi göstermek için eylemlerini sürdüreceklerini belirtiyor.