ABD’de Siyasal Konjonktür Değişti, Obama’yı Zor Günler Bekliyor

ABD’de Cumhuriyetçiler beklendiği gibi Kongre seçimleri sonrası Senato’da çoğunluğu ele geçirdi. Senato’ya en az 52 temsilci göndermeyi başaran Cumhuriyetçiler, Demokratları hayli geride bıraktı. Obama’nın işi artık zor. Sandıkta Cumhuriyetçilere karşı ka...

ABD’de Siyasal Konjonktür Değişti, Obama’yı Zor Günler Bekliyor (6 Kasım 2014)

ABD’de Cumhuriyetçiler beklendiği gibi Kongre seçimleri sonrası Senato’da çoğunluğu ele geçirdi. Senato’ya en az 52 temsilci göndermeyi başaran Cumhuriyetçiler, Demokratları hayli geride bıraktı. Obama’nın işi artık zor.

Sandıkta Cumhuriyetçilere karşı kaybeden ABD Başkanı Obama ise, seçim sonrasında yaptığı ilk açıklamada, “ABD halkı bu sistemin çok iyi çalışmadığına inanıyor ve Başkan olarak bundan beni sorumlu tutuyor.” dedi.

DIŞ HABERLER SERVİSİ – ABD halkı, ara seçimler için sandık başına gitti. Açıklanan ilk sonuçlara göre, Cumhuriyetçi Parti, Kongre’nin iki kanadını oluşturan Temsilciler Meclisinin ve Senatonun her ikisinde de çoğunluğu elde etti. Demokratların yenilgisi ‘Obama artık topal ördek’ yorumlarına yol açtı.

Cumhuriyetçiler, 1940’lı yıllardan beri görülen en büyük üstünlüğü elde etti

ABD Anayasası’na göre 2 yılda bir yapılan 435 üyeli Temsilciler Meclisi seçimlerinde, 2010 yılından bu yana Mecliste çoğunluğu elinde bulunduran Cumhuriyetçiler en az 9 yeni sandalye daha kazanarak 242 rakamına ulaştı. Böylece Cumhuriyetçiler, Temsilciler Meclisi’nde Demokrat Partiye karşı 1940’lı yıllardan bu yana görülen en büyük üstünlüğü elde etti. Obama Hükümetinin son iki yılının oldukça sıkıntılı geçmesi bekleniyor.

Senato’da çoğunluğun yeni lideri olarak Mitch McConnell görülüyor. 72 yaşındaki deneyimli politikacı seçim sonuçlarının açıklanmasından sonra verdiği demeçte, seçimlerde elde ettiği başarının Obama hükümetine ders olması gerektiğini söyledi.

Güven sorunu mu?

Obama hükümetini “beceriksizlikle” suçlayan Mitch McConnell memleketi Kentucky’den verdiği mesajda, “İnsanlar artık bu hükümete güvenmiyorlar. Temel ödevlerini yerine getireceğini düşünemiyorlar” diyordu.

Şimdiye kadar Senato’da azınlıkta bulunan Cumhuriyetçilerin lideri konumuna gelen McConnel işte böyle düşünüyor. Deneyimli olmasına karşın pek de karizmatik bir kişiliğe sahip olmayan McConnell, aslında bu sonuçla bir rüyasını da gerçekleştirmiş oldu. Çünkü en büyük isteği Cumhuriyetçilerin Senato’daki önderi olabilmekti.

Cumhuriyetçilerin zaferi Temsilciler Meclisi’ndeki üstünlüklerini daha da artırmalarıyla taçlandı. John Boehner böylece Temsilciler Meclisi Sözcülüğü görevini sürdürebilecek. Bu görev ABD anayasasına göre Devlet Başkanı ve yardımcısından sonra protokolde üçüncü sırada bulunuyor. Aynı şekilde 36 eyalette gerçekleştirilen valilik seçimlerinden de Cumhuriyetçiler olumlu sonuçlar aldı. Florida, Maryland ve Barack Obama’nın memleketi Illinois’in de aralarında bulunduğu çok sayıda eyaletin valisi Cumhuriyetçilerden oluştu.

Obama’nın oturup düşünmesi gerekiyor

Görev süresinin son iki yılında Cumhuriyetçilere bağımlı hale gelen ABD Başkanı Barack Obama ise seçim sonuçlarını evinde, televizyondan takip etti. Obama hükümetinin kalan iki yılı nasıl geçireceğini, Senato ve Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu yitirmelerinin ardından nasıl hareket edeceğini oturup düşünmesi gerekiyor. Kongre’nin iki kanadında da azınlık durumuna düşmesi, hükümetin bundan böyle projelerini tek başına, istediği şekilde geçiremeyeceği anlamına geliyor. Hatta, bir adım daha ileriye gitmek mümkün: Cumhuriyetçiler kendi yasalarını çıkarıp Başkan’a baskı yapabilecek güce sahip. Obama bu tür girişimleri veto ederek engelleyebilir, ancak ortaya çıkan tablo ile ABD siyasetinin 2016 yılına kadar bir durgunluk dönemine girmesi bekleniyor.

Peki çatışma yerine uzlaşma olamaz mı? Bu soruya Demokratların Senato’da şimdiye kadar liderliğini yapan Harry Reid, “Seçim sonuçları açık. Halk bizden birlikte çalışmamızı istiyor” diyerek yanıt veriyor. Barack Obama iki partinin yöneticilerini cuma günü Beyaz Saray’a davet etti. Burada birlikte çalışmanın reçetesi hazırlanacak. Reçete tutar mı? Bekleyip görmek gerekiyor.

Obama’dan ilk açıklama

ABD Başkanı Barack Obama ara seçimler sonrası gazetecilerin karşısına çıktı. ABD’deki seçim sonuçlarına ilişkin konuşan Obama, “ABD halkı bir mesaj verdi, kendileri kadar çalışkan insanlar istiyorlar” dedi.

“Asgari ücrette artırım yapılaması gerektiği ortada”

Obama, “Elimden geldiği kadar işimi iyi yapmaya söz veriyorum. Şirketlerin ABD’de daha fazla istihdam açmasını sağlayacağız. Gençler için erken eğitim konusunda daha fazla adım atılması gerektiğini düşünüyorum. Asgari ücrette de ulusal düzeyde bir artırıma gidilmesi gerektiği ortada. Sağlık alanında ve Ebola ile mücadele konusunda gerekli adımlar atılacak.” dedi.

“ABD halkı beni sorumlu tutuyor”

“Gelecek konusunda iyimserim” diyen ABD Başkanı, “ABD’lilerin kararlı olmalarını istiyorum. ABD halkı bu sistemin çok iyi çalışmadığına inanıyor ve Başkan olarak bundan beni sorumlu tutuyor. Hükümetin ABD halkına verdiği hizmetler konusunda neler yapabileceğimizi her gün düşünüyorum. Cumhuriyetçiler iyi bir gece geçirdiler ve ben de onlara elimi uzatmak istiyorum.” diyerek özeleştiri yaptı.

“Yatırım için gerekli adımları atacağız”

Barack Obama, “Uluslararası şirketlerin ülkemize daha fazla yatırım yapmaları için gerekli adımları atacağız. Gençlerin kendi ayakları üzerinde durması için mücadele edeceğiz. Onların kendi ailelerini kurmaları ve evlerini almaları için çalışacağız.” diye konuştu.

“Askerin ihtiyacını karşılayacağız ve IŞİD’e karşı…”

Obama, “200 binden fazla vatandaşımız bize mesaj verdi. Cumhuriyetçilerle birlikte çalışacağız. Askerin ihtiyaçlarını karşılayacağız ve IŞİD’e karşı yeni bir askeri bir operasyon yapacağız.” ifadelerini kullandı.