ABD’de Polis Şiddeti Gazetecilere de Yöneldi

Polis, çekim yapan Al Jazeera haber ekibini önce gaz bombası yağmuruna tuttu, sonra da kaçmak zorunda kalan ekibin ekipmanlarını söküp dağıttı. Polis saldırısı iki farklı kamera tarafından saniye saniye kaydedildi. ABD’nin Missouri eyaletine bağlı Ferguson kentinde silahsız...

ABD’de Polis Şiddeti Gazetecilere de Yöneldi (15 Ağustos 2014)

Polis, çekim yapan Al Jazeera haber ekibini önce gaz bombası yağmuruna tuttu, sonra da kaçmak zorunda kalan ekibin ekipmanlarını söküp dağıttı. Polis saldırısı iki farklı kamera tarafından saniye saniye kaydedildi.

ABD’nin Missouri eyaletine bağlı Ferguson kentinde silahsız siyahi bir gencin polis tarafından öldürülmesiyle başlayan olaylar ve gerginlik sürerken, polis şiddetinden bölgede görev yapan gazeteciler de nasibini aldı. Yaşananların görüntülenmesini istemeyen güvenlik güçleri Al Jazeera ekibini hedef aldı.

ABD’nin Missouri eyaletinin Ferguson mahallesinde yaşanan olaylar devam ederken polis bu kez bölgede yaşananları görüntülemeye çalışan Al Jazeera ekibine saldırdı. Polisin attığı biber gazı kapsülü ekibin çekim yaptığın yerin tam önüne düştü. Spiker uzaklaşan ilk kişi olurken kameraman o anları görüntülemeye devam etti. Ancak onun da dayanması kısa sürdü. Biber gazının yayılması ile ekip, malzemelerini bırakarak koşmaya başladı.

Al Jazeera ekibinin ayrılmasıyla Swat timi gazetecilerin ekipmanlarını söktü. Gazeteciler daha sonra yaptığı açıklamada polisin attığı plastik mermilerden yararlandıklarını belirtti.

Gazetecilere yönelik şiddet Al Jazeera ekibiyle sınırlı kalmadı. Bir restoranttan olayları takip eden Washington Post muhabiri Wesley Lowery ile Huffington Post muhabiri Ryan Reilly, polis tarafından gözaltına alındı.

Polis orduya ait ağır silahları kullanmaya başladı

Polisin ordu silahlarını kullanması ve ordunun Missouri polisine 4 milyar dolarlık silah ve teçhizat gönderdiğinin ortaya çıkmasıyla sosyal medyada Afganistan’da yaşananlara gönderme yapılarak Ferguson’dan “Fergustan” diye bahsedilmeye başlandı. Başkan Obama ise orantısız polis şiddetini eleştirirken Vali Nixon’ın arkasında durdu.

Eylemler devam ediyor

ABD polisinin siyahi genci öldürmesi üzerine olaylar çıkan Missouri eyaletinin St. Louis kentinde gerginlik devam ediyor. St. Louis’in Ferguson semti sakinleri, Michael Brown isimli silahsız siyahi gencin cumartesi gecesi öldürüldüğü yer başta olmak üzere birçok noktada protesto eylemleri yapılıyor.

Gösterilerde çok sayıda kişi polis tarafından atılan plastik mermi ve gaz fişekleriyle yaralandı.