ABD ile Küba Arasında 50 Yıl Sonra Buzlar Erimeye Başladı

Dünya siyasal tarihinde bugün tarihi bir gün daha yaşandı. ABD ve Küba diplomatik ilişkilerini normalleştirmek için görüşmelere başlayacaklarını açıkladı. ABD Başkanı Baracak Obama ve Küba Devlet Başkanı Raul Castro eş zamanlı olarak k...

ABD ile Küba Arasında 50 Yıl Sonra Buzlar Erimeye Başladı (17 Aralık 2014)

Dünya siyasal tarihinde bugün tarihi bir gün daha yaşandı. ABD ve Küba diplomatik ilişkilerini normalleştirmek için görüşmelere başlayacaklarını açıkladı.

ABD Başkanı Baracak Obama ve Küba Devlet Başkanı Raul Castro eş zamanlı olarak kameraların karşısına geçerek tarihi bir adım attı. Liderler, iki ülke arasında 50 yıldır kopuk olan ilişkileri yeniden ‘normalleştirme‘ kararı aldıklarını açıkladı.

1959 yılında Fidel Castro’nun iktidara gelmesinin ardından kopan ABD-Küba ilişkilerinde yeni bir döneme girildi.

ABD: ‘50 YILLIK İZOLASYONUN İŞE YARAMADIĞINI GÖRDÜK’

ABD Başkanı Obama, düzenlediği basın toplantısında Küba’yla ilişkilerin kopuk olmasının iki tarafa da bir şey kazandırmadığını vurgulayarak, “Geçirdiğimiz 50 yıllık izolasyonun hiçbir işe yaramadığını gördük. Artık yeni bir vizyona ihtiyaç var” dedi.

Washington yönetimi önümüzdeki aylarda Küba'nın başkenti Havana'da bir büyükelçilik açmak istiyor.

ABD Başkanı Barack Obama, Küba'ya yönelik politikalarında 50 yıldan uzun süredir bu kadar önemli bir değişime gitmediklerini söyledi.

Barack Obama, bundan sonra Küba'ya seyahat etmenin ve bu ülkede iş yapmanın Amerikalılar için daha kolay olacağını belirtti.

Obama, Küba'ya yönelik ambargosunun kaldırılması için de ABD Kongresi'yle birlikte çalışacağını açıkladı.

ABD Başkanı ayrıca Küba'nın bu ülkedeki en önemli ajanlarından birini de serbest bıraktığını duyurdu. Obama, 20 yıldan uzun süre Küba'da hapis yatan bu ajanın koşullarını çok az kişinin bildiğini söyledi.

Washington ve Havana yönetimleri arasında varılan anlaşma ile Alan Gross adlı bir Amerikan vatandaşı Küba, adları açıklanmayan Florida eyaletindeki üç Küba vatandaşı da ABD tarafından serbest bırakıldı.

Alan Gross Küba hükümetini devirmeye çalışmakla, bırakılan Kübalılar ise casusluk yapmakla suçlanmışlardı.

KÜBA: AMBARGO SON BULMALI

Küba Devlet Başkanı Raul Castro ise ABD'nin ülkesine karşı 50 yılı aşkın süredir uyguladığı ticari ve ekonomik ambargonun kendilerine büyük zarar verdiğini ve sona ermesi gerektiğini söyledi.

Amerikan Associated Press (AP) haber ajansına konuşan üst düzey Amerikalı yetkililer, Obama ve Castro'nun dün akşam 45 dakikadan uzun süren bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini söyledi. Bu görüşmenin 1961'den bu yana iki ülke liderleri arasında yapılan en kapsamlı görüşme olduğu belirtiliyor.

AP, iki ülke yetkililerinin bir yıldan uzun süredir Kanada ve Vatikan'da gizli görüşmeler yaptıklarını, Papa Francis'in de bazı görüşmelerde bulunduğunu yazdı.

(Ajanslar)