ABD Ekonomisi ve Teknoloji Devlerinin İlk Çeyrek Rakamları Alarm Veriyor!

ABD ekonomisi ilk çeyrekte durma noktasına geldi. Facebook, Twitter gibi sosyal medya ve teknoloji şirketlerinin de gelirleri beklentilerin altında kaldı. ABD ekonomisi ilk çeyrekte durma noktasına geldi. Bu duruma işletme yatırımlarındaki ve petrol fiyatlarındaki düş&u...

ABD Ekonomisi ve Teknoloji Devlerinin İlk Çeyrek Rakamları Alarm Veriyor! (29 Nisan 2015)

ABD ekonomisi ilk çeyrekte durma noktasına geldi. Facebook, Twitter gibi sosyal medya ve teknoloji şirketlerinin de gelirleri beklentilerin altında kaldı.

ABD ekonomisi ilk çeyrekte durma noktasına geldi. Bu duruma işletme yatırımlarındaki ve petrol fiyatlarındaki düşüş ile doların yükselişinin yol açtığı belirtiliyor.

ABD Ticaret Bakanlığı'nın açıkladığı veriye göre, GSYH büyümesi yıllık bazda yüzde 0.2 ile beklentilerin çok altında kaldı.

Facebook büyüyor ancak gelirleri azalıyor

Dünyada sosyal medya üzerinde en yaygın ve en çok kullanıcıya sahip sosyal ağ olan Facebook, 2015 yılı 1. çeyrek raporunu yayınladı. Raporun en dikkat çekici yönü, Facebook'un gelirlerinin tahminlerin gerisinde kalması oldu. İlk çeyrekte 3,56 milyar dolar gelir elde etmesi beklenen Facebook, bu sürede 3,54 milyar dolarda kaldı.

Günlük aktif kullanıcı sayısı 798 milyon kişi olan Facebook, bu kadar yoğun bir kullanıma rağmen kullanıcı başına kazandığı reklam gelirlerinde düşüş yaşamış durumda. Reklam haricindeki diğer site içi gelir modellerinde de düşüş yaşayan Facebook, bu yüzden de tahminlerin altında kalan bir geliri elde etmiş durumda.

Twitter bir günde yüzde 18 eridi!

Dünya gündemini belirleyen en etkili Sosyal paylaşım sitesi Twitter'ın da gelirleri, ilk çeyrekte 436 milyon dolarla beklentilerin altında kaldı. Twitter'ın 440-450 milyon dolar gelir elde etmesi bekleniyordu. Geçen yılın aynı döneminde 250 milyon dolar gelir elde etmişti.

Twitter, ‘tweet’ kurbanı oldu!

1. çeyrek dönemine ait gelir raporlarının açıklanmasına saatler kala, Selerity isimli finansal analiz şirketi Twitter’ın gelir miktarını yine Twitter üzerinden sızdırınca, Twitter’ın hisseleri bir gün içinde yüzde 18’lik sert bir düşüş yaşandı.

Twitter’ın 2015’in ilk çeyreğinde aktif kullanıcı sayısı ise 302 milyon olarak açıklandı.

Samsung da düşüşte

ABD’de bunlar olup biterken, Güney Koreli teknoloji devi Samsung da geride bıraktığımız 2015’in ilk çeyreğine ait mali sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı.

Samsung’un büyük bir kısmını beklendiği üzere akıllı telefonlardan elde ettiği ilk çeyrek net kârı 5,4 milyar dolar. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla düşüş var.

Açıklanan rakamlar Samsung açısından her ne kadar tatmin edici görünse de bu, şirketin 2014’ün ilk çeyreğinden bu yana yüzde 31’lik bir düşüş yaşadığı gerçeğini değiştirmiyor. Samsung son 6 çeyrektir gelirlerinde düşüş yaşıyor. Ancak şirket, tahminlerin çok altında bir düşüş yaşadığı için bu, şirketin hisselerine olumsuz yansımıyor.