Google’dan Avrupa Medyasına ‘İnternet Haberciliği’ Yardımı

Amerikan internet ve teknoloji devi Google, Avrupa merkezli medya kuruluşları ve gazetecilik odaklı girişimlere önümüzdeki üç yıl içinde 163 milyon dolar yardım teklifinde bulundu. BBC'nin haberine göre, geniş kapsamlı bir destek paketinin par&ccedi...

Google’dan Avrupa Medyasına ‘İnternet Haberciliği’ Yardımı (30 Nisan 2015)

Amerikan internet ve teknoloji devi Google, Avrupa merkezli medya kuruluşları ve gazetecilik odaklı girişimlere önümüzdeki üç yıl içinde 163 milyon dolar yardım teklifinde bulundu.

BBC'nin haberine göre, geniş kapsamlı bir destek paketinin parçası olan bu yeni fonlarla, internet haberciliğinden para kazanma çabalarının desteklenmesi hedefleniyor.

Google'ın girişimine İngiliz Financial Times ve Guardian gazeteleriyle İspanya'nın El Pais'i ve Almanya'nın Die Zeit'ı destek veriyor.

Soğuk Bakan Kuruluşlar

Google'ı eleştiren kimi medya grupları bu projeye katılmayacak.

Rupert Murdoch'un News Corp grubuna bağlı gazeteler ve Berlin merkezli Axel Springer grubu, projenin kurucu ortakları arasında yer almıyorlar. Bununla birlikte Google, bu gruplara da kapılarının açık olduğunu bildirdi.

Çıkar Çatışması İçin Önlem Alınmalı

Google, 2013′te de Google Haber sayfasında gazetelerin manşetlerini ve haberlerden kısa bir alıntıyı yayımlama hakkı yüzünden anlaşmazlık yaşadığı Fransız medyasına benzer bir fon sağlamıştı. O dönemde yorumcular, bu anlaşmanın başka ülkelerde de lisans ücreti isteyen gazetelerle benzer ortaklıkların yolunu açtığını belirtmişti. Google’dan parasal yardım kabul eden gazetelerin şimdi okurlarını Google’ın faaliyetlerine ilişkin haberlerde çıkar çatışması yaşanmaması için gerekli önlemleri aldıklarına inandırmaları gerekiyor.

Gazetecilere Dijital Eğitim

Google ayrıca Avrupa gazeteleriyle reklam, uygulamalar, dijital abonelik ve analitik veriler yoluyla gelirlerin artırılması konusunda ortak çalışmalar da yapacak. Ayrıca Paris, Hamburg ve Londra’da görevli üç Google yetkilisi gazetecilere dijital eğitim verecek. Google ayrıca insanların hangi tür haberleri okuduğu konusunda yapılacak araştırmalara fon sağlayacak.

'Bu Sadece Başlangıç'

Google ayrıca Avrupa gazeteleriyle reklam, uygulamalar, dijital abonelik ve analitik veriler yoluyla gelirlerin artırılması konusunda ortak çalışmalar da yapacak.

Ayrıca Paris, Hamburg ve Londra'da görevli üç Google yetkilisi gazetecilere dijital eğitim verecek.

Google ayrıca insanların hangi tür haberleri okuduğu konusunda yapılacak araştırmalara fon sağlayacak.

“Gazeteciliğin Dijital Çağda Gelişmesi İçin Önemli”

Bununla birlikte projeye katılan şirketlerden Guardian, gerçekte sağlanacak desteğin anlaşmadaki taahhütlerin gerisinde kalacağı kuşkusunu yaşıyor. Guardian Haber ve Medya Grubunun uluslararası müdürü Tony Danker, “Dijital Haber Girişimi’ni memnunlukla karşılıyor ve projenin içerdiği potansiyeli görüyoruz. Ancak bu potansiyel, Google Avrupa’da ortaya çıkarılan projenin Google’ın Amerika’daki merkezinde de benimsenip benimsenmeyeceğine bağlı. Projenin başarısı, gazeteciliğin dijital çağda daha da gelişmesi için anlamlı bir değişim getirip getirmeyeceğiyle sınanacak.” dedi.

BBC