Apple’ın işe almak değil de çıldırtmak için sorduğu 31 acayip soru

Apple’ın satış mağazalarına alınacak personel için başvuran kişilere mülakatta sorduğu tuhaf sorular Hiç kimse işsiz ve iş aramak zorunda kalmasın. Yapılan bir araştırmaya göre, insanın yaşamındaki en zorlu süreçlerden biri iş, diğeri de ...

Apple’ın işe almak değil de çıldırtmak için sorduğu 31 acayip soru (11 Kasım 2015)

Apple’ın satış mağazalarına alınacak personel için başvuran kişilere mülakatta sorduğu tuhaf sorular

Hiç kimse işsiz ve iş aramak zorunda kalmasın. Yapılan bir araştırmaya göre, insanın yaşamındaki en zorlu süreçlerden biri iş, diğeri de sevgili aramakmış. Yine aynı süreçteki iş görüşmesi ve sevgili adayıyla ilk buluşma da en zorlu mülakatlarmış.

Teknoloji devi Apple’ın satış mağazalarına alınacak personel adaylarına iş görüşmelerinde sorduğu, bir bölümü bilinen klasik, bir bölümü de ‘nereden buldunuz bunu’ dedirtecek kadar akıllara zarar birtakım ilginç sorular, geçtiğimiz günlerde İK sitelerine yansıdı.

İşte bunlardan bazıları:

1. DJ'lerin kullandığı turntable üzerine bir bardak su koyarak yavaşça hızı arttırmaya başladığınızda ilk olarak bardak kaymaya mı başlar, bardak mı devrilir yoksa su mu sıçrar?

2. En iyi arkadaşınız kimdir?

3. Karşılaştığınız ilginç bir problemi ve bu problemi nasıl çözdüğünüzü anlatır mısınız?

4. Sekiz yaşındaki bir çocuğa modemin ne olduğunu ve özelliklerini nasıl açıklardınız?

5. Dünya üzerinde her gün kaç yeni çocuk doğuyor?

6. Masanın üzerinde 100 adet madeni para duruyor. Bu paraların 10 tanesinin yazı tarafı yukarıya bakarken, geri kalan 90 tanesinin tura tarafı yukarıya bakıyor ve siz bu paraların nasıl durduğunu göremiyorsunuz. Sizden istediğimiz şey ise bu madeni paraları iki gruba ayırmanız ve her iki grupta da aynı sayıda yazı bulunması.

7. Bize biraz kendinizden bahseder misiniz? Neler sizi heyecanlandırır?

8. Eğer sizi işe alırsak hangi konular üzerinde çalışmak istersiniz?

9. Önünüzde üç kutu olduğunu düşünün. Bu kutulardan bir tanesinde sadece elma, bir tanesinde sadece portakal ve sonuncusunda da elma ve portakallar birlikte. Bu kutuların üzerindeki etiketler yanlış olarak yapıştırılmış. Bu nedenle etiketler kutuların içerisinde ne olduğunu doğru olarak göstermiyor. Kutulara bakmadan sadece bir kutu açarak içerisinden aldığınız bir meyveye göre tüm kutuları hızlı bir şekilde nasıl doğru olarak etiketleyebilirsiniz?

10. Senaryo: Çalıştığınız Apple mağazasında bir müşterinin 20 dakikadır yardım beklediğini ve kargaşa çıkarmak üzere olduğunu gördünüz. Yanına gittiğinizde ise kendisi size farklı bir mağazaya giderek istediği bilgisayarı alabileceğini söylerse bu durumu nasıl çözersiniz.

11. Bu kalemin maliyetini nasıl düşürebilirsin?

12. Bir müşteri arayarak çok eski bir bilgisayarı olduğunu söylediğinde bu cihazla ilgili fazla bilgiye sahip değilseniz nasıl davranırsınız?

13. Akıllı mısınız?

14. Hatalarınız nelerdir ve hatalarınızdan nasıl dersler çıkardınız?

15. Bir yöneticinizin fikri ya da kararı ile ters düştüğünüz oldu mu? Eğer olduysa durumu nasıl açıkladınız. Konuyla ilgili yaşadığınız bir örnek varsa kararınızı nasıl açıkladığınızı ve olayın nasıl sonuçlandığını detaylı olarak anlatabilir misiniz?

16. Elinizde 2 yumurta olduğunu düşünün ve bu yumurtaları kırmadan en yüksek kaçıncı kattan atmanız gerektiğini bulmanız gerekiyor. Bunun yanıtını nasıl bulurdunuz ve en optimal çözüm yolu nedir?

17. Hayatınızda gurur duyarak yaptığınız bir şeyleri söyleyebilir misiniz?

18. Sizi neden işe almalıyız?

19. Yaratıcı biri misiniz? Yaratıcı olarak düşündüğünüz bazı şeyleri söyleyebilir misiniz?

20. Mahcup olduğunuz bir deneyiminizi bizimle paylaşır mısınız?

21. Bir müşterinin problemini çözmek mi yoksa iyi bir müşteri deneyimi sunmak mı daha önemlidir?

22. Apple, Apple Computers Incorporated olan ismini Apple Inc. olarak neden değiştirdi?

23. Çok pozitif biri gibi görünüyorsunuz. Sizi olumsuz etkileyen şeyler nelerdir?

24. Bir müşteriye sadece sesinizi kullanarak onlara yardım edeceğinizi göstermenin yolunu canlı olarak burada gösterebilir misiniz?

25. Sizi bugün buraya getiren şey nedir?

26. Son 4 yılda geçirdiğiniz en iyi ve en kötü günleriniz hangileri oldu?

27. Bir Apple Store'a girdiğinizde ilk dikkatinizi çeken ya da mağazada ilk hissettiğiniz ne oldu?

28. Neden Apple'da çalışmak istiyorsunuz? Eğer Apple'a girerseniz, şu an sahip olduğunuz işinizdeki neleri kaybetmiş olacaksınız?

29. Favori uygulamalarınızı nasıl test edersiniz?

30. Şimdiden itibaren gelecekteki 5 yıl içerisinde ne yapmak istiyorsunuz?

31. Bir tost makinesini nasıl test edersiniz?

Çeviri: CNNTürk