55 Yaşındaki Kadının Dondurucu Soğukta Su Kanalındaki Yaşam Savaşı

İzmir'de 55 yaşındaki Fatma Yenigün, otoyol kenarındaki su tahliye kanalında, kışın en soğuk günlerinde yaşam savaşı veriyor. Bornova'da otoyol kenarında çalışan işçiler ile buradan geçen vatandaşların ihbarı, Fatma Yenigün'&uum...

55 Yaşındaki Kadının Dondurucu Soğukta Su Kanalındaki Yaşam Savaşı (19 Şubat 2015)

İzmir'de 55 yaşındaki Fatma Yenigün, otoyol kenarındaki su tahliye kanalında, kışın en soğuk günlerinde yaşam savaşı veriyor.

Bornova'da otoyol kenarında çalışan işçiler ile buradan geçen vatandaşların ihbarı, Fatma Yenigün'ün, yürek burkan yaşamını ortaya çıkardı. Kışın en soğuk günlerinin yaşandığı kentte, Yenigün, gidecek yeri olmadığı için otoyol kenarında boru şeklindeki yağmur suyu tahliye kanalında yaşamak zorunda kaldı.

Bir metre genişliğindeki kanal içerisinde yaşamaya çalışan Fatma Yenigün, bu duruma düşene kadarki hayat hikayesini anlattı. Söke'de oturduklarını, ancak üç ay önce eşinin hayatını kaybetmesiyle yaşamının alt üst olduğunu söyleyen Yenigün, "Eşimin rahatsızlığından dolayı İzmir'e geldik. Burada çeşitli hastanelerde tedavi görmesine rağmen eşim hayatını kaybetti. Bu sırada biraz arazimiz vardı, bunları da tedavi giderleri için satıp harcadık. Eşimin ölümünden kısa bir süre sonra kardeşi de hayatını kaybetti. Bana Söke'de bakacak kimse kalmadı. Uzaktan yakınlarımız da bakmak istemeyince, İzmir'e geldim. Burada eşimin hurdacılık yapan yeğenleri vardı. Onların yanlarında kalıp, yardım ettim. Onlar da bana zaman zaman para veriyorlardı. Ama bir süre sonra bana kötü davranmaya başladılar. Sürekli alkol aldıkları için bunu yapıyorlardı. Ben de onların yanından ayrıldım ve sokaklarda kalmaya başladım" dedi.

Su Tahliye Kanalına Sığındı

Havaların soğumasıyla birlikte ise, artık sokaklarda kalamadığını anlatan Fatma Yenigün, "Ben de burada otoyol kenarında bu yeri buldum. Çöplerden topladığım bazı kumaş ve poşetleri yere serdim. Üzerinde yaşamaya çalışıyorum. Beni burada görenlerin verdiği ekmekleri yiyorum. Çevreden topladığım tahtaları da yakıp ısınmaya çalışıyorum. Buradan başka da gidecek yerim yok. Burada kalmak zorundayım. Yetkililerden yardım istedim ama geri çevirdiler. Bu arada yarın yağmurlar başladığında su geldiği zaman buradan da çıkmak zorundayım" dedi. Fatma Yenigün, kendisine yardım eli uzatılmasını ve iyi koşullarda yaşamak istediğini de söyledi.

Yenigün'ün bu duruma düşmesine tepki gösteren vatandaşlar da yetkililerin bir an önce el uzatmasını istedi.

Taylan YILIDIRIM / İZMİR, (DHA)