Japonya’da insana ve okumaya verilen değerin öyküsü

Japonya'da Kami-Shirataki tren istasyonu, tek bir öğrencinin okula gidip gelmesi için zarar etmesine rağmen 3 yıldır açık tutuluyor Japonya’nın en kuzeyinde bulunan Hokkaido adasındaki Kami-Shirataki tren istasyonu bir zamanlar işlek bir yerdi. Ancak bu uzak...

Japonya’da insana ve okumaya verilen değerin öyküsü (14 Ocak 2016)

Japonya'da Kami-Shirataki tren istasyonu, tek bir öğrencinin okula gidip gelmesi için zarar etmesine rağmen 3 yıldır açık tutuluyor

Japonya’nın en kuzeyinde bulunan Hokkaido adasındaki Kami-Shirataki tren istasyonu bir zamanlar işlek bir yerdi. Ancak bu uzak yerleşime gidip gelenlerin sayısı son yıllarda hızla düştü. Ve sonunda sadece iki istasyonluk hattı düzenli olarak kullanan tek bir kişi kaldı: Lise öğrencisi bir kız.

Hattı işleten Japon Demiryolları üç yıl önce durumu fark etti. Hat zarar ettiği için kapatılsaydı, her gün okula gidip gelmek için treni kullanan lise öğrencisi mağdur olacaktı. Bu nedenle üç yıl boyunca hattın zararına işletilmesine karar verildi. Hatta trenin istasyona geliş-gidiş saatleri, kızın okul saatlerine göre ayarlandı.

CCTV haberinde ismi açıklanmayan öğrenci mart ayında mezun olunca hat kapatılacak. Bu istasyonun bulunduğu Engaru şehri yakınlarında son dönemde 20 kadar hat kapatıldı. Japonya’nın yaşlanan nüfusu bu duruma neden olsa da, Japon devleti ne gençleri, ne de yaşlıları göz ardı ediyor.