İstanbul’un Orta Yerinde Bir Garip Fransız

Dondurucu soğuk ve kar altında Taksim Gümüşsuyu’ndaki bir otobüs durağında yaşam mücadelesi veren yabancı uyruklu kişi yardım tekliflerini kabul etmeyerek, burada akademik bir çalışma olarak kar analizi yaptığı söyledi. İstanbul’da kar yağ...

İstanbul’un Orta Yerinde Bir Garip Fransız (18 Ocak 2016)

Dondurucu soğuk ve kar altında Taksim Gümüşsuyu’ndaki bir otobüs durağında yaşam mücadelesi veren yabancı uyruklu kişi yardım tekliflerini kabul etmeyerek, burada akademik bir çalışma olarak kar analizi yaptığı söyledi.

İstanbul’da kar yağışı ve soğuk havadan en çok etkilenenler sokaklarda yaşam mücadelesi veren evsizler oldu. Bunlardan biri de Taksim Gümüşsuyu civarında yaşayan Eric adlı yabancı uyruklu bir kişiydi.

Belediye ekipleri, sabah saatlerinde, Gümüşsuyu Caddesi'ndeki otobüs durağında yatarken görüntülenen kişiye yardım için harekete geçti. Yabancı uyruklu olduğu belirlenen ve kendisini "Eric" olarak tanıtan kişi, ekiplerin yardım önerisini kabul etmedi. Fransızca konuşan ve kıyafetlerinin tamamen ıslandığı gözlenen evsiz, olay yerine gelen polis ekipleri tarafından da ikna edilemedi.

Yoldan geçen vatandaş tercüme için eşini çağırdı

Ekiplerin ikna çalışmaları sırasında, yakında oturan bir kişi, Fransızca bilen eşini çağırdı. Kadın, Fransızca yaptığı konuşmada evsize belediyenin kendisine barınacak yer, yiyecek ve giyecek vereceğini anlattı.

‘İnsanlara güvenmiyor ve korkuyor’

Yardımcı olmaya çalışan kadın, “İnsanlara güvenmiyor, sanırım korkuyor. Bazen mantıklı şeyler, bazen de mantıksız şeyler söylüyor. Yağan karın analizini yaptığını söylüyor. Bir yandan da başka şeyler anlatıyor" diye konuştu.

Kendisinin 30 yıldır İstanbul’da olduğunu ifade eden Eric, burada akademik çalışma yaptığını söyledi. Yetkililerin yaklaşık 1 saat boyunca soğuktan donacağını, kendisine yiyecek, giyecek ve kalacak yer temin edileceği söylese de evsiz ikna olmadı. Daha sonra battaniye ve brandalar arasında bulunan sırt çantasını alarak uzaklaştı. Ekiplerin ikna için peşinden koştuğu kişi bir süre sonra gözden kayboldu.

İHA – DHA