450 Metre Yüksekliğindeki Büyük Kanyonu İp Üzerinde Kemersiz Geçti

ABD’li cambaz Nick Wallenda, 457,2 metre yükseğe gerili kablonun üzerinden yürüyerek Büyük Kanyon’u geçti. 22 dakikalık nefes kesen gösteriyi 1,5 milyon kişi canlı izledi. Wallenda’nın bir sonraki hedefi New York’ta 443 metre yükseklikteki Empire State gökdeleni! Geçe...

450 Metre Yüksekliğindeki Büyük Kanyonu İp Üzerinde Kemersiz Geçti (25 Haziran 2013)

ABD’li cambaz Nick Wallenda, 457,2 metre yükseğe gerili kablonun üzerinden yürüyerek Büyük Kanyon’u geçti. 22 dakikalık nefes kesen gösteriyi 1,5 milyon kişi canlı izledi. Wallenda’nın bir sonraki hedefi New York’ta 443 metre yükseklikteki Empire State gökdeleni!

Geçen yıl Niagara Şelaleleri üzerinde gerçekleştirdiği “ölüm yürüyüşü” ile dünyanın yüreğini ağzına getiren cambaz Nik Wallenda, sıra dışı bir gösteriye daha imza attı. ABD’li ip cambazı, Arizona eyaletinin kuzeydoğusundaki Büyük Kanyon’u ip üzerinde yürüyerek geçti. Wallenda, Little Colorado Nehri’nin 457,2 metre yukarısına gerilen 5 santimetre kalınlığındaki çelik kablonun üzerindeki yürüyüşünü 22 dakikada tamamladı. Emniyet kemeri kullanmayan ve hiçbir önlem almayan 34 yaşındaki Wallenda, tabanı geyik derisinden özel bir ayakkabı kullandı. Wallenda yürüyüşü sırasında saatte 48 kilometre hızla esen rüzgâr nedeniyle dengesini bulmak için iki kez durakladı. Korkusuz cambazın, bu esnada dua ettiği görüldü. Wallenda, yürüyüşün ardından, tahmin edilenden çok daha fazla rüzgâr olduğu için dengesini bulmakta zorlandığını ve bir ara gözüne kaçan tozun durumu daha da güçleştirdiğini söyledi. Finişe yaklaştığında hızlanan ve son birkaç adımı atlayarak geçen Wallenda’nın yürüyüşü, üzerindeki mikrofon ve iki kamera aracılığıyla belgesel kanalı Discovery Channel’dan canlı yayımlandı. Wallenda’yı bitiş çizgisinde eşi Erendira ve iki çocuğu karşıladı. Gösteriyi canlı olarak yaklaşık 600 kişi izledi. Ancak Discovery Channel üzerinden ise dünya genelinde 1 buçuk milyon kişi canlı takip etti.

AİLE BOYU CAMBAZ
Çocukluğundan bu yana Büyük Kanyon’u ip üzerinde yürüyerek geçmeyi hayal eden Wallenda, bir sonraki hedefinin New York’ta 443 metre yüksekliğindeki Empire State ve Chrysler binaları arasında yürümek olduğunu belirtti. Kuşaklardır sirk gösterileri düzenleyen ünlü “Uçan Wallendalar” ailesinden gelen Wallenda, geçen yıl da Niagara Şelalesi üzerine gerilen 550 metrelik ip üzerinden yürüyerek 7’nci kez Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeye hak kazanmıştı. Dedesi Karl, 1978’de Porto Riko’daki bir gösteride düşerek 73 yaşında yaşamını yitirmişti.