4 Yıl, 277 Gün Sonra Gelen Özgürlüğün Öyküsü

Ergenekon davasından tutuklu bulunan CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, 4 yıl 277 gün sonra, Anayasa Mahkemesi’nin kararına koşut olarak tahliye edildi. Balbay’a yurt dışına çıkış yasağı getirildi. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararının, kaldığı Ankara Sincan...

4 Yıl, 277 Gün Sonra Gelen Özgürlüğün Öyküsü (10 Aralık 2013)

Ergenekon davasından tutuklu bulunan CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, 4 yıl 277 gün sonra, Anayasa Mahkemesi’nin kararına koşut olarak tahliye edildi. Balbay’a yurt dışına çıkış yasağı getirildi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararının, kaldığı Ankara Sincan Cezaevi’ne iletilmesinin ardından Mustafa Balbay özgürlüğüne kavuştu. Balbay, CHP seçim otobüsünden çalınan, sözleri Paul Eluard’a, bestesi Zülfü Livaneli’ye ait olan “Ey Özgürlük” şarkısı eşliğinde sevenleriyle kucaklaştı.

Mustafa Balbay, Sincan Cezaevi kampüsünde ilk olarak eşine sarıldı, ardından da CHP’li vekillerle kucaklaştı. Balbay’ın, işlemlerinin ardından ilk olarak CHP lideri Kılıçdaroğlu’nu ziyeret etmek istediği öğrenildi. CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi ve CHP’li vekiller de Balbay’ı karşılamak için Sincan Cezaevi’ne geldi. Bu arada, Balbay ‘Muayene olmanız gerekiyor’ diyen cezaevi yetkilerine “Haberal Hocam burada, o muayene etse olmaz mı?” diye espri yaptı. Mustafa Balbay’ın cezaevinin kapısından çıkışı sırasında Zülfü Livaneli’nin ‘Hey Özgürlük’ şarkısı çalındı.

EŞİNE SARILIP, ESPRİYİ PATLATTI

Mustafa Balbay’ın Sincan Cezaevi’nden çıkış işlemleri sırasında son sağlık kontrolünün de yapılması gerekiyordu. Eşi Gülşah Balbay, CHP milletvekili Mehmet Haberal arkadaşımız İlhan Taşçı ile birlikte cezaevi’nin içine girmişti. Bir an önce cezaevinin dışına çıkmak için sabırsızlanan Mustafa Balbay, o sırada espriyi patlattı. Kendisini karşılamaya gelen Prof. Dr. Mehmet Haberal’ı işaret ederek “İşte doktor burada, sağlık kontrolümü o yapsın” dedi. Balbay, daha sonra da cezaevinden ayrılıp eşi Gülşah Balbay’a sarıldı.

MUSTAFA BALBAY’DAN İLK AÇIKLAMA

İstanbul 13’ncü Ağır Ceza mahkemesinin tahliye kararı verdiği Mustafa Balbay, sağlık kontrolünün ardından serbest bırakıldı.

Ankara Sincan Cezaevi’nden tahliye olan CHP Milletvekili Mustafa Balbay tahliye olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Hepinize merhaba, özgürlüğe merhaba. İçeride kalan onlarca, yüzlerce hak arayana, tutukluya karşı sanki kapıyı onların üzerine kapatmış gibi hissediyorum. Bu sürecin tap teze bir başlangıç olmasını yürekten diliyorum” dedi. Balbay’ın yaptığı açıklamada öne çıkan satır başlıkları şu şekilde:

“YARIN MECLİS’TE YEMİN EDECEĞİM”

“Şu anda yarın öğleden sonra büyük bir olasılıkla Mecliste yemin edeceğim. İlk yeminimi meslektaşlarımın aracılığıyla halka yapmak istiyorum. Ben haksızlıklara hukuksuzluklara karşı bundan sonraki hayatımda mücadele edeceğim.”

“İÇİNDEN GEÇTİĞİMİZ SÜREÇ KİN GÜDÜLECEK BİR SÜREÇ DEĞİL”

“İçinden geçtiğimiz süreç, bir sünger çekelim her şeyi unutalım denecek bir süreç değildir. Ama kin güdülecek bir süreç de değil.”

“TÜRKİYE’YE TESLİM OLACAĞIM”

Bütün bu hak gasplarının giderilmesi için bir başlangıç olmasını diliyorum. Her şeyi ailemle yaşadık. Büyük aileme Türkiye’ye teslim olacağım. Gazetem Cumhuriyet’e, Cumhuriyet Halk Partisi’ne teslim olacağım.”

“CEZAEVİNDE ÇÜRÜYECEĞİMİZE HİÇ İNANMAMIŞTIK”

“5 yıllık tutukluluk süresince, en çok gelecek bitirdim. Bitiremediler. Biz cezaevinde çürümeyeceğiz. Çürüyeceğimize zaten hiç inanmamıştık. Bu aşamadan sonra artık Türkiye’de, içimdeki duyguyu belki en açık şekliyle anlatmak gerekirse, içeride hapis yatanlara karşı sanki kapıyı ben kapatmış kadar sorumlu hissediyorum.”

“AÇIN ARTIK BU KAPILARI”

“Diyorum ki, açın artık bu kapıları. Türkiye’de artık ne yapacaksak hukuk zemininde yapmak zorundayız. Hukuk zemininde yapacaksak da belki de can güvenliğinden önce Türkiye’de bir hukuk güvenliği sorunu vardır.”

“BİR GİRDİM BİN ÇIKIYORUM”

“Yarın 10 Aralık İnsan Hakları Günü. Dilerim bugün, Türkiye’de maalesef çok uzun zamandır İnsan Hakları Günü olarak kutlanıyordu ama Türkiye’de neredeyse her gün insan haklamaları günü haline geldi. Türkiye’de bu haksızlıkların giderilmeli. En kötü Meclis bile kapalı bir Meclisten iyidir. Bu Meclisi her şeyin üzerinde tutuyorsak, yarın İnsan Hakları Günü’nde, önümüzdeki dönem için haddimi biliyorum. Her şeyi yapacağım, her şeyin üzerine gideceğim gibi duygular içinde değilim. Ama bir ucundan tutacağım. Halka verdiğim ilk yemin budur.Bir girdim bin çıkıyorum. Bu topluma hep inandım. Toplumdan umudumu hiç kesmedim. Onların bir parçası olacağım. Hukuksuzlukların giderilmesi için ilk yapılması gereken kapıların açılmasıdır.”

“CEZAEVLERİNDE PİLSEL HABERLEŞME YÖNTEMİ VAR”

“Cezaevlerinde bir haberleşme yöntemi var. Pilsel diye. Bir koğuştan ötekine pile sarıp mesajınızı tel örgülerin üzerinden atarsınız. Bu mesajlardan birinde ‘iki yıldır tutukluyum hala mahkemem sonuçlanmadı’ diyordu. Hukuku aramaya halkın da katılması ene büyük dileğim. Mahkemeler halk adına karar veriyorsa, o zaman halkın vicdanına, özlemine de karşılık vermek zorundadırlar. 3 bin saat mahkeme karşısında kaldım. Merhaba özgürlük, merhaba Türkiye.”

 

BALBAY EVİNDE

Balbay’ın kızı babasına koşarak özlem giderdi

Ankara Sincan Cezaevi’nden tahliye olan CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, evine geldi. Balbay’ın parti otobüsüyle gelişini gören kızı Yağmur, babasının gelmesini bekleyemeyerek otobüse doğru koştu, babasına sarıldı. Balbay, kendisine doğru koşan kızına sarılarak özlem giderdi.

Kalabalık bir grup Balbay’ın evine gelişini bekledi. Balbay evinin bulunduğu sokakta alkışlarla ve sloganlarla karşılandı. Çok sayıda partili ve vatandaş Balbay’ı karşıladı.

Mustafa Balbay’ın kızı Yağmur Balbay babasının tahliye olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Cezaevinde olan veya babasından uzak olan kız çocuklarına, bütün çocuklara darısı onların başına diyorum. Umarım onlar da en yakın zamanda babalarına kavuşurlar. Şu anda mutluyum, sevinçliyim ama bir yandan diğerleri için de üzülüyorum. Onların da çabucak özgürlüklerine kavuşmalarını istiyorum” diye konuştu.

“BAĞIRA BAĞIRA SÖYLEDİM BABAM TAHLİYE OLUYOR DİYE”

Yağmur Balbay, babasını evde büyük bir heyecanla beklediğini belirterek, “Cezaevinde babamı karşılamaya gidecektim ama babamın en büyük isteği, bir gün kapıyı çalamsı ve benim o kapıyı açmamdı. Ben de onun bu hayalini gerçekleştirmek için burada bekliyorum. Bu tarifsiz bir duygu. Ben onu heyecanla bekliyorum. Kardeşim çok yorgun heyecanlandı babam hakkında bir şey duydukça. Kardeşim uyuya kaldı. İlk ben öğrendim tahliye olmasını. Hemen anneannem ile dedemin yanına koştum. Bağıra bağıra söyledim babam tahliye oluyor diye” şeklinde konuştu.

“BU GECE BABAMLA YATACAĞIM”

Babası cezaevine girdiğinde henüz 8 aylık bir bebek olan Deniz Balbay, şimdi 5 buçuk yaşında. Geçen gün “Sen büyüyünce geleceğim” diyen babasına, “Hemen büyümem lazım” demişti.

Mustafa Balbay’ın cezaevinde geçirdiği süre boyunca ailesi onu sürekli ziyaret ederek moral vermişti. Kızı Yağmur Balbay ve oğlu Deniz Balbay babalarının mahkeme süreci boyunca ona sürekli destek olmuştu.

“ARAMIZA HOŞGELDİN MUSTAFA BALBAY”

Kemal Kılıçdaroğlu, Mustafa Balbay’ın tahliyesine karar verilmesinin ardından, “Aramıza hoş geldin Sevgili Mustafa Balbay, özlemiştik.” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin İzmir Milletvekili Mustafa Balbay’ın tahliyesine karar verilmesinin ardından SMS yoluyla bir mesaj yayımladı.Kılıçdaroğlu mesajında, “Aramıza hoş geldin Sevgili Mustafa Balbay, özlemiştik. Seni çok seviyoruz” dedi.

OĞLUNA BÖREK YAPTI

Mustafa Balbay hakkında, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinin tahliye kararı vermesi, Nazilli ilçesinde yaşayan anne ve babası tarafından büyük sevinçle karşılandı.

Nazilli Yıldıztepe Mahallesi’ndeki evlerinde oğulları hakkında çıkması muhtemel kararı bekleyen anne Melek ve baba Fevzi Balbay, Ergenekon davasından Sincan Cezaevi’nde 4 yıl 9 aydır tutuklu olarak bulunan oğulları hakkında verilen tahliye kararı üzerine büyük sevinç yaşadı.

Yeğenleri eski futbol hakemi Taner Balbay’ın da bulunduğu evde, tahliye kararı üzerine anne Melek ve baba Fevzi Balbay birbirine sarılarak kararı kutladı.

Baba Fevzi Balbay, gazetecilere yaptığı açıklamada, karardan büyük memnuniyet duyduklarını ve hep bugünü beklediklerini ifade ederek, “Bugün bizim bayram günümüz. Bundan daha büyük mutluluk olur mu” dedi.

Anne Melek Balbay ise oğlunun tahliye olma ihtimali nedeniyle avukatı aracılığıyla kendisinden sevdiği börekten yapmasını istediğini belirterek, “Arayıp soranlara teşekkür ederim. Evladımın istediği böreği hazırladım. Şimdi yanıma gelmesini bekliyorum. Çok şükür bugünleri de gördük” diye konuştu.

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay’ın tahliye haberini alan çok sayıda partili ve vatandaş da Balbay ailesinin evine gelerek sevinçlerine ortak oldu.

Mustafa Balbay’ın annesi Melek Balbay ise oğlunun serbest bırakılması umudu ile yaşadığını dile getirerek, şöyle dedi:

“Torunum cezaevine her gidişinde, ‘Baba burada niye kalıyorsun ‘ diyordu. Dönüşte bana, ‘Babaanne duvarı yıkalım, babamı getirelim’ deyince ciğerimiz yanıyordu. Oğlum nasıl terörist olabilir  Serbest kalması ile ailecek yıllarca çektiğimiz sıkıntıların sona ermesini istiyoruz. 5 yıldır hepimiz rezil olduk. Adam öldürmüş olsa, hata yaptı diyeceğiz, sineye çekeceğiz.” Tahliye kararını beklerken oğlunun kendisinden istediği haşhaşlı böreği yapan Melek Balbay, “Mustafa söylemiş. Hemen erkenden kalktım, böreği yaptım. İnşaallah oğluma nasip olur. Çocukluktan beri çok seviyordu. Dört gözle yanımıza gelmesini, kendisine özlediği böreği yedirmeyi istiyorum” dedi.

HÜKÜMETTEN BALBAY’IN TAHLİYESİ İLE İLGİLİ İLK AÇIKLAMALAR

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay’ın tahliye kararına ilişkin “Hayırlı olsun, 3 yıl önce söylediğim şimdi gerçekleşti” dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı da “Demokrasi açısından doğru bir karar, hayırlı olsun” açıklamasını yaptı.

Bülent Arınç, HABERTÜRK’e yaptığı açıklamada şöyle konuştu:

Öncelikle geçmiş olsun, Sayın Balbay’ı tebrik ederim. 3 yıl önce uzun tutukluluğun evrensel hukuk kurallarına da uygun olmadığını, adil yargılama içerisinde sorgulama başladıktan sonra, dava açıldıktan sonra mümkün olan en kısa sürede sanıkların, şüphelilerin tahliye edilmeleri gerektiğini söylemiştim.

Anayasa Mahkemesi’nin bireysel başvuru üzerine verdiği karar, bence fevkalade hukuka uygun bir karardır. O kararın yerine getirilmesi gerektiğini geçtiğimiz Perşembe Batman’da ifade etmiştim. Sanırım mahkeme bunları dikkate aldı ve tahliye kararı verdi.

Hukuka uygunluk açısından yapılan işlem doğrudu. Bunun bütün milletvekilleri içerin de uzun tutukluluk süreci içerisinde halen yargılamaları devam eden tüm sanıkların için de geçerli olduğunu düşünüyorum.

Cemil Çiçek: Balbay’ın tahliyesinden memnuniyet duydum

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, “Sayın Mustafa Balbay’ın tahliyesinden memnuniyet duydum. Geç de olsa bunun gerçekleşmesine sevindim. Umut ederim, uzun süreli tutuklu kalmış olanların da mağduriyetleri giderilir” dedi.

TUNCAY ÖZKAN’DAN BALBAY YORUMU

Ergenekon Davası’ndan tutuklu bulunan Tuncay Özkan bir dönem de koğuş arkadaşı olduğu Mustafa Balbay’ın tahliyesiyle ilgili açıklamada bulundu.

İşte Tuncay Özkan’ın Twitleri:

Tuncay Ozkan’dan mesaj: Balbay’in özgürlüğü bizim özgürlüğümuzdur. Silivri zindani yıkıldı. Balbay özgür; biz özgür!

Tuncay Ozkan’dan mesaj:Yagmur ve Deniz bu akşam Nazlıcan oldu. Mustafa ruhumun özgürlüğüdür. Özgürlüğüm sana emanet Mustafa..

Sistem, içerdekini cezalandırmakla içini soğutamadığı için ailelere ayrıca zulüm uyguluyor. Sonuçta bu kaçıncı kaza!

Balbay, özgür olmalıdır! Aksi halde: Korkaklar hakim kalmamalıdır!

Twitter’daki diğer Balbay yorumları

Ezgi Basaran ‏ @ezgibasaran 4 yıl 277 gündür gazetecisini hiç unutmayan, ailesine destek olan Cumhuriyet gazetesine de içten bir geçmiş olsun #Balbay

Şükrü GENÇ Başkan @SukruGENCBaskan  İnsan Hakları Günü’ne saatler kala özgürlüğüne kavuşan sevgili Mustafa Balbay’ın mutluluğunu paylaşıyoruz.Aramıza hoş geldin Mustafa Balbay.

Aylin Kotil @aylin_kotil  Balbay’ın özgürlüğüne kavuşmasına çok sevindim. Darısı haksız ve uzun tutukluk süresi ile cezalandırılanlara. ‘Açın artık kapıları.’

Mehmet Perinçek @MehmetPerincek  Balbay’ın tahliyesi: Evet ama yetmez!

IHSAN OZKES @ihsanozkesSayın Balbay, hoş geldiniz aramıza, safalar getirdiniz. TBMM’de Grup Toplantısında benim yanımdaki yeriniz sizi bekliyor. Özlem bitti.

Nazlıcan Özkan @nazlicanozkan  Darısı başına dilekleriniz için çok teşekkür ederim. Balbay’ın sevinci bizim sevincimiz. #tutukluvekillereozgurluk #hastamahpuslaraozgurluk

ERKAN AKKUŞ @erkan_akkus  Balbay’ın CHP’nin karşı çıktığı referandumla kabul edilen bireysel başvuru hakkıyla özgür kalması da tarihe ilginç bir not..

Nail Kecili @nailkecili  Balbay üstad,geçmiş olsun.Bizler kodeslerin üyesiyiz.Ama Adalet çalıştı işte.

Yılmaz Odabaşı @yilmazodabasi  Geciken adalet: Mustafa Balbay’ın serbest kalmasını sevinçle karşılıyorum. Dilerim bu ülkedeki bütün siyasal tutsaklar bir gün serbest kalır

hilmi hacaloğlu @hilmihacaloglu  Gazeteciler özgür olsun, özgür kalsın. Hoşgeldin Mustafa Balbay. Darısı geride kalan tüm tutuklu gazetecilere!.

hande fırat @handefrt  Balbay ile kızının sarılma anı ! Bazı görüntüler binlerce kelimeye bedel.

fadime özkan @fadimeozkan  Mustafa Balbay’a ve ailesine gecmis olsun ][ AYM’ye bireysel basvuru hakki icin de “yetmez ama evet” demememizin gecikmis bi faydasi daha..

Mustafa BALBAY @BalbayMustafa  Kendimi içeride kalan onlarca yüzlerce hak arayanın tutukluya karşı sanki kapıyı onların üzerine kapatmış gibi sorumlu hissediyorum.

Alper Turgut @AlperTurgut01  Ne acıdır, hapislik kadar özgürlük de masa başı kurgusu, bu memlekette. Ancak teslimiyet yoksa ruhunda, bu oyun da bozulur elbette.

YavuzBaydar @yavuzbaydar  Mustafa Balbay’ın tahliye kararı hukuk adına çok olumlu adımdır. Geçmiş olsun. Darısı diğer haksız uzun tutukluluk mağdurlarının başına.

NUH ALBAYRAK @NuhAlbayrak  Sayın Balbay’ın bazı ifadelerini de empati yaparak anlayışla karşılamalıdır. Umarım Meclis de kendisini kucaklayarak topluma örnek olur…

selcuk ayhan @selcukayhnGeçmiş olsun Balbay.Aramıza hoş geldin.

Müslim Sarı @muslimsarichp  Mustafa Balbay tahliye oldu. Yıllarca süren mahpusluktan sonra aramızda artık. Haksız suçlamalar, haksız…

Ceyda Düvenci @Ceyda_duvenci  #HosgeldinMustafaBalbay ohhhh beee… Adalet kokusu gelmeye başladı…

Bahattin Yücel @bahattinyucelKonforlu kosullarda 4 Ay yatıp,10 Yıldir mağduriyet edebiyatı yapanlar 5 yılını zindanlarda geçiren Balbay’ın yüzüne bakabilecekler mi?

Cenk Sidar @cenksidar  Balbay`ın kendisine yargı zulmü uygulayan ve ailesinden ayıranlara karşı bile nefret ve intikam mesajları vermemesi bazılarına ders olmalı.

Çiçek Dilligil @CicekDilligil  Mustafa Balbay’ın eşinin gözlerini gördünüz mü?Neler söyledi o gözler birbirine..Aşkları daim olsun..Bir daha ayrılmasınlar diye dua ettim..

Ayşe Böhürler @aysebohurler  Mustafa Balbay ve ailesine geçmiş olsun. Zıt siyasi fikirler arasındaki mücadelenin her daim demokratik zeminlerde gerçekleşmesi dileğimizdr

FERHAT TUNC @ferhatttunc  Mustafa Balbay’ın konuşması kapsayıcı ve yerinde bir konuşmaydi. Kendisine geçmiş olsun diyor ve darısı diğer Siyasi tutsaklara

Gülsün BİLGEHAN @GBilgehan  Balbay, muhteşem bir konuşma ile özgürlüğe adım atıyor!

Ahmet Ümit @baskomsernevzat  Mustafa Balbay Özgür kaldı, darısı öteki gazetecilerin başına. Ülkemiz tutuklu gazeteci ayıbından acilen kurtulmalı.

Abdülhamit Bilici @ahamitbilici  Mustafa Balbay&ailesine geçmiş olsun.Yaşananlar herkes için büyük ders.Önceki darbeler daha önce yargılanmış olsa Balbay bunları yaşamazdı.

Ergun Babahan @ebabahan  Kurt milletvekilleri cezaevinde hala

Cemil Barlas @secondvirus  yargının dağıtamadığı adaleti yasama ve yürütmenin dengelemeye çalıştığı bir dönem yaşayacağız..

Başak Temel @basaktemel  2013 arkasından kötü konuşmayalım diye son anlarda iyi manevralar yapmaya başladı! 🙂

@EratalaySevinc  Adalet aygıtı artık hukukmuş gibi yapmaya gerek bile duymuyor İpler kimin elindeyse oynatıyor.KAĞITLAR UÇUŞUYOR Mustafa Balbay’ın ÖZGÜRLÜĞÜ?

zeynep gürcanlı @zeynepgurcanli  Hukuka inancım biraz olsun geri geldi. Balbay serbest!Darısı uzun cezaya değil, “tutukluluğa mahkum edilen” diğerlerinin başına…

Hüseyin Ersöz @ersozhuseyin  Balbay’ın özgürlüğü tüm tutuklu milletvekilleri için emsal olarak görülmeli.Mahkemeler başvurulmasını beklemeksizin tahliye kararı vermeli.

@safakpaveyBalbay insan hakları gününe özgür uyanacak. Cezaevlerindeki bütün seçilmişler ve keyfi tutuklular için bu gecikmiş adaleti bekliyoruz..

enver aysever @enveraysever2  Mustafa Balbay’ın tahliyesi yerinde ve haklıdır. Ama eksik elbet. Bunca suçsuz insan bir an önce serbest kalmalı.

Kamer Genç @KamerGen1  Sayın Balbay’ın yıllarca çektiği haksız,hukuksuz zulmün sona ermesine çok sevindim.Darısı başka Recep zülmü altında inim inim inliyenlere.

Elif Ilgaz @elifilgaz  Darısı suçsuz yere yatan tüm siyasi tutukluların başına..

Berna Laçin @bernalacin35  Balbay’a tahliye :-)))))Giden 4 yil var elbette 🙁

Burak Bayburtlu @burak  Sarı basın kartı olan bir milletvekilinin 4 yıl 9 ay tutuklu kalmasını ben demokrasi olarak göremiyorum.

Atilla Taş @AtillaTasNet  Mustafa Balbay’ın tahliyesine sevindim ailesi ve sevenlerin gözü aydın.millet iradesi ile seçilmiş bir vekil tutuklu kalmamalı,geçmiş olsun.

Cemil Barlas @secondvirus  asıl darbecilerin henüz ismi bile geçmezken balbayın tahliyesi gayet de adaletli oldu..

Piraye Antika @PYAntika  Balbay tahliye oldu.Bir cemaat liderinin istihbarat alıp “çok üst düzeyde birinin fuhuş yapmasını engellediğin”i iddia ettiği konuşulmuyor.

Onur Öymen @OnurOymenBalbay’ın sevinçle karşılanan tahliyesi siyasete ve basına taze bir umut getirecek. Onun, ailesinin ve dostlarının mutluluğunu paylaşıyorum.Onur Oym

Hakan Tartan @TartanHakan  Değerli dostum, meslektaşım Mustafa Balbay, 5 yılın ardından artık özgür!Canım kardeşim, aramıza hoşgeldin. sana özgürlük çok yakışır…

Ali Özgündüz @aliozgunduz  Yıllardır tutsak edilen milletin vekili Balbay nihayet ozgur!.Hosgeldin dost,özgürlüğe hoşgeldin!.Bu daha başlangıç mücadeleye devam!..

Sevim Gözay @SevimGozay  4 yıl 277 gün. kendi son 4 yıl 277 gününün elinden alındığını 1 düşününce, nasıl da gönlü bulanıyor insanın değil mi.. hele o beklemek.. ah.

ömer şahin @omer_sahinn  Mustafa Balbay’la 1.5 yıl önce Silivri de görüşmüştüm.Takım elbise ve sinekkaydı traşıyla “hazırım” diyor ve tahliye bekliyordu .Bugüneymiş

fatih portakal @fatihportakal  Vallahi hafta hızlı başladı. Soluksuz geçer. Mustafa Balbay tahliye kararı verildi. Ana heberde tahliye anı yaşanırsa ekranda olacak.

ahmet hakan @ahmethc  tutuklu milletvekillerinin tümü serbest kalmalı…

Cemil Ertem @cemilertem  Balbay’ın planladığı, manşet attığı, askerleri kışkırtığı darbe olsaydı ben şimdi içerdeydim – ki öldürülmesiydim içerdeydim – ama iyi oldu çıktı.

Aykut Işıklar @112022Mustafa Balbay’ın tahliyesi Türkiye de yeni bir dönemim başlangıcı olacak. Taşlar yerinden oynamak üzere. Umarım her şey daha iyi olur

Ertuğrul Günay @ErtugrulGunay  Anayasa Mah’den sonra bugünkü tahliye kararı da,hukuk devleti ve demokrasiaçısından sevindirici.Mustafa Balbay, geçmiş olsun!

ORHAN BURSALI @ORHANBURSALI  “Adalet geç de olsa yerini bulur” Bu kadar sinir, yanlış bir söz olmaz.. 5’yılı gidince adalet nasıl yerini buluyor..biri bunu bana anlatsın

Mustafa Sarıgül @M_Sarigul  Milletimizin vekili Mustafa Balbay’ın tahliyesinden duyduğum mutluluk tarif edilemez.

Samet Guzel @Guzelzinho  4 Yil 278 gun = Kac para ? Kac can ? Kac nefes ? Kac kalp atisi ? Var mi karsiligi hucrede gecen o gunlerin? Verebilir misin? Yazik…

Nedim Şener @nedimsener2010  Balbay ve ailesinin hasreti bitti, darisi haksizliga ugrayanlarin basina

Ali Rıza Öztürk @alirizaozturk33  Balbay,aramıza hoşgeldin.Şimdi halen tutuklu olan diğer milletvekillerini de sabırsızlıkla aramıza bekliyoruz

M.Şevki Kulkuloğlu @skulkuloglu  Hosgeldin Balbay…

HALUK KOÇ @Chphalukkoc  Her Firavunun bir Musa’sı olacaktır.Zalimlerin zulmü arttıkça bitecekler.Bolu Beyi zalimlik yapmasa Koroglu olmayacaktı.BALBAY hosgeldin!

Hasan Cemal @HSNCML  Anayasa Mahkemesi’nden sonra İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Mustafa Balbay’ı tahliye kararı, hukuk adına son derece olumlu bir gelişme

Füsun Önal @onalfusun  #MustafaBalbayTahliyeEdildi #MustafaBalbay Sevgili Balbay Ozgurlugune hosgeldin:) ♥ ama Kaybolan Yillar’ini sana kim geri verecek…….?!